metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
Cisterna s pitnou vodou na Vítězném náměstí v Dejvicích. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Už dorazily čtyři tisíce žádostí o odškodnění za špatnou vodu v Dejvicích

  7:55
Dejvické trápení po problémech se závadnou vodou pokračuje. Kavárny strádají, voda smrdí chlorem.

Od květnové havárie už uplynuly skoro tři týdny a Dejvice pořád trápí následky znečištění vody. „Lidé se k nám do kavárny stále bojí chodit. Vodě zkrátka ještě nevěří a já trpím na tržbě,“ stěžuje si Lucie Trofymljuk Růžičková, provozovatelka kavárny v Terronské ulici.

Kvůli špatné vodě přišla nejen o zisk, ale i o stálé zákazníky. „Žádáme čtyři tisíce osm set za čtyři dny, kdy jsem měla zavřeno. To myslím není moc,“ dodává kavárnice, která si pořídila i nový kávovar za 14 tisíc. Jeho plnění vodou není závislé na vodovodní síti. „Co kdyby se to opakovalo,“ zdůvodňuje koupi provozovatelka, která zatím na vyplacení odškodného čeká.

Na odškodném už vyplatili tři miliony korun

„Kolegové denně zpracovávají stovky žádostí o odškodnění, k dnešnímu dni jich dorazilo zhruba čtyři tisíce,“ komentuje vyplácení Tomáš Mrázek, mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací, který zároveň dodává, že již bylo zhruba 550 lidem vyplaceno na odškodném přes 3 miliony korun.

Finanční ztráta trápí zdejší podniky, domácnosti mají jiný problém. Voda z kohoutku stále zapáchá chlorem. „Množství chloru je sice zvýšené, ale na zdraví lidí to nemá žádný vliv,“ ubezpečil obyvatele šestky Matěj Čermák z hygienické stanice.

Přesto se i dnes najdou lidé, kteří se zdravotních problémů nemohou zbavit. „Lidé pro prášky kvůli střevním problémům chodí pořád,“ potvrzuje zdejší lékárnice.

Potíží se nemůže zbavit ani Tomáš Richter, který v Dejvicích bydlí. „Vždy, když se napiju vody z kohoutku, se mi další den problémy vrátí. Voda asi ještě nebude v pořádku, když k nám stále chodí dělat testy,“ myslí si.

Vodárny ale kontroly údajně provádějí preventivně. „Oblast Dejvic a Bubenče je pod zvýšeným dohledem,“ potvrzuje Mrázek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek

Komerční sdělení

INGDOP: machři na dopravní stavby

vydáno 4. října 2023

Stavební společnost INGDOP nabízí zkušenost, odbornost a spolehlivost a poskytuje komplexní služby nejen v dopravním stavitelství. Má za sebou 30 let...  celý článek