Voda kontaminovaná mimo jiné viry se z kanalizace do vodovodního řadu dostala na konci května. Bez vody bylo při následné odstávce asi 32.000 lidí. Havárii způsobilo stáří potrubí a špatné uložení kanalizace a vodovodu.
„K dnešnímu dni jsme předali na pojišťovnu 5459 žádostí,“ řekl Mrkos. Další doručené nyní vodárny řeší. Podle ředitele PVK zatím odmítly uznat zhruba tři stovky žádostí.
Otrávení Pražané chtějí odškodnění pro všechny
Lidé, kteří žádají o pětitisícové odškodnění, museli předložit několik dokumentů včetně lékařské zprávy s datem ošetření od 23. do 29. května, tedy po dobu hygienické závady, nebo výpis ze zdravotní karty od praktického lékaře. Předložit k proplacení mohli i účtenky za léky. Firmy a podnikatelé musí vodárnám dodat kromě základních údajů a vyčíslení ušlého zisku také daňové přiznání či další doklady prokazující vzniklou škodu.
Proti způsobu odškodňování se v minulých týdnech postavilo sdružení Otrávení Pražané. Požaduje odškodnění pro všechny obyvatele Prahy 6 bez rozdílu a zároveň nefinanční plnění ve formě například výstavby hřiště. To Mrkos odmítá. „Obyvatelům jsme se opakovaně omluvili, odběratelé nemuseli platit vodné a stočné po dobu jednoho měsíce a rovněž vyplácíme odškodné nejen prostřednictvím pojišťovny, ale i ze svých vlastních prostředků,“ řekl s tím, že například hospitalizovaným pacientům vyplácela peníze nejen pojišťovna, ale i PVK.
Komise, kterou sestavila Pražská vodohospodářská společnost vlastněná Prahou, provedla matematický model i reálnou simulaci havárie. Za příčinu kontaminace označila stáří sítě a špatné technické uložení vodovodu a kanalizace. PVK poté slíbila přijmout preventivní opatření.