metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Ve Staroměstské radnici se vzpomíná na Václava Havla

  8:00
Na nedávno zesnulého prezidenta Václava Havla mohou lidé zavzpomínat díky výstavě fotografií z let 1988 až 2011. Mohou na ni vyrazit do prostor pražské Staroměstské radnice.

Další 3 fotografie v galerii
Na snímku Igora Zehla se prezident Václav Havel sluní na palubě lodi cestou z Bangkoku v únoru 1994. | foto: ČTK

Výstava Prezident Václav Havel

  • výstava se koná od 15. 6. do 6. 7. 2012 v Křížové chodbě Staroměstské radnice
  • předtavuje se přibližně stovka fotografií, řadu z nich uvidí veřejnost poprvé
  • vstupné je 120 korun, vybrané peníze budou použity na digitalizaci fotografického archivu ČTK

Řada fotografií navíc nebyla dosud publikována, veřejnost tak dostane příležitost vidět je úplně poprvé. Půjde o snímky fotoreportérů agentury ČTK, kteří významného českého státníka zachytili  v prezidentských situacích i v osobních chvílích.

Výstava vznikla jako spontánní nápad

Výstavu pořádá ČTK jako vzpomínku na Václava Havla, od jehož úmrtí uplyne 18. června půl roku. Průřezová expozice mapuje období 1988 až 2011, a je proto zároveň i ukázkou fotografií, které pořídili reportéři ČTK za celou dobu Havlova úřadu i v období těsně před ním a po něm.

Smyslem výstavy však není dokumentovat historické události: "Chápeme ji jako poctu Václavu Havlovi, prezidentu a člověku, jehož život a dílo ve svobodných podmínkách naší země dokumentovali fotoreportéři ČTK takřka každý den," uvedl generální ředitel ČTK Jiří Majstr a dodal, že výstava vznikla jako spontánní nápad fotografů, kteří sledovali život Václava Havla více než dvacet let skrz hledáček fotoaparátu.

Určeno pamětníkům i mladé generaci

Výstava v Křížové chodbě Staroměstské radnice nabídne kolem stovky velkoformátových fotografií. "Vybírali jsme spíš ve snaze ukázat zajímavé okamžiky, než abychom se řídili historickými milníky," řekl Majstr.

Snímek Alexandry Mlejnkové z 18. srpna 2007 ukazuje bývalého prezidenta Václava
Na snímku Michala Krumphanzla z 21. března 1990 je prezident Václav Havel při

Václav Havel byl mužem mnoha tváří - uměl vyjádřit radost i zachovat státnické dekorum.

Na závěr pak vyslovil přání, aby výstava zaujala nejen pamětníky, ale i mladší generaci, žáky a studenty, pro které může posloužit také jako vhodný doplněk při poznávání novodobých českých dějin.

Autor: Zdeněk Princ Metro.cz

Hlavní zprávy

Zrodil se nový Donald Trump – mučedník a možná i „nesestřelitelný“ vítěz prezidetských voleb

vydáno 14. července 2024  17:49

Měla to být jen další zastávka v úspěšné kampani Donalda Trumpa. V pensylvánském městečku Butler přivítali svého oblíbence bouřlivým potleskem. Po 15...  celý článek

Chcete důkladně poznat Krušné hory? Zkuste to třeba s běžcem a spisovatelem Štěpánem

vydáno 13. července 2024  12:57

Není asi místo v Krušných horách, kam by noha Štěpána Javůrka nevstoupila. Úspěšný spisovatel je má prochozené, proběhané, projet na lyžích i na kole i...  celý článek

Trička a mikiny s logem kapel mají fanoušci rádi. Na festivalu se většinou vše vyprodá

vydáno 14. července 2024  5:26

Trička a mikiny s logem oblíbené kapely nebo akce, hrneček, tužka... To všechno se skrývá pod anglickým slovem merchandising. „Poslední tři kolekce byly...  celý článek

Tradici českých jadranských dovolených založily už Šulcovy lázeňské vlaky

vydáno 14. července 2024  6:18

Vybrat dovolenou a její zaplacení lze zvládnout díky internetu za pár minut. Na této planetě není téměř místo, kam by se nedalo cestovat, pokud se tam...  celý článek