metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

VIDEO: Další skandál na Karlově mostě. Mladé umělce vyhodili za to, že si kreslili

  8:00
Na Karlově mostě se strhla hádka mezi mladými umělci a sdružením, které za most zodpovídá. Tomu se nelíbilo, že si umělci na místo přinesli skicáky a nabízeli kolemjdoucím portréty zdarma. Vyhrocenou situaci vyřešili až policisté.
Abyste mohli na Karlově mostě kreslit, musíte projít přesvědčit odbornou komisi. (ilustrační foto) | foto: ČTK

V Tescu si koupili skicák a vyrazili na Karlův most. Zde zadarmo kreslili portréty kolemjdoucím turistům. Po chvíli však mladí umělci narazili. Jejich aktivita se totiž vůbec nezamlouvala Sdružení výtvarníků Karlova mostu, kteří mají historickou památku ve správě. "Následovaly dohady, urážky, příjezd hlídky městský policie a zákaz nejen toho, co jsme dělali, ale zákaz kreslení obecně. Zákaz takového rozsahu, že zahrnuje například i skicy domů nebo například skicy soch," píše na svém blogu Milan Martinec, který na místě kreslil.

Hádka vygradovala

Situace se vyhrotila a mezi členy sdružení a kreslíři propukla hádka. Tu umělci částečně zaznamenali na video. "A povšimněte si prosím, která strana všem zúčastněným tyká a která strana všem zúčastněnejm vyká," upozorňuje na přehnaně vulgární chování členů sdružení Martinec.

Sdružení přiznává, že se dohadování sklonilo špatným směrem. "Ze strany kreslířů se podle nás jednalo spíše o provokaci. Naši lidé jí bohužel podlehli," říká Roman Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Ten však zároveň upozorňuje na to, že video je sestříhané a chybí v něm několik pasáží. "My nikomu nezakazujeme, aby na mostě kreslil pro vlastní účely. Běžně tu kreslí studenti architektury, děti a další," dodává Kotrč.

Přísný režim se musí dodržovat

Jiný skandál Karlova mostu

Fotka na Karlově mostě vás může přijít draho. Na Facebook nepatří

Podle něj má Karlův most specifický režim, který se musí respektovat. "Karlův most je veden v tomto směru jako tržiště," vysvětluje Eva Kubátová z tiskového oddělení hlavního města.

Z tohoto důvodu se na místě nesmí kresby rozdávat ani zadarmo. "Lidé, kteří smí na mostě kreslit, vystupovat či prodávat, musí projít velmi přísným výběrovým řízením. Do toho se může přihlásit každý," popisuje Kotrč s tím, že když umělci začnou nabízet kresby zdarma v těsné blízkosti jiného portrétisty, porušují tím pravidla. "Kdyby kreslili pro sebe, nebyl by v tom problém. Když už ale někomu kresbu dají, nekreslí ji pro sebe," vysvětluje Kotrč.

Přestože na Karlově mostě platí přísná pravidla, často se najde někdo, kdo je porušuje. "Máme problémy především s bezdomovci a se zahraničními pouličními umělci, kteří zde občas hrají na nějaký hudební nástroj. Těm však stačí vysvětlit, že na Karlově mostě se může hrát pouze s povolením a tím to končí," říká Kotrč.

Co na to Praha 1?

Sdružení výtvarníků Karlova mostu má s radnicí Prahy 1 podepsanou smlouvu, která jej opravňuje pečovat o Karlův most a starat se o výběr umělců, kteří budou na tomto místě vystupovat a prodávat svá umělecká díla. "V případě, že si bude někdo malovat pro radost na Karlově mostě, tak to povoleno je, to se nikomu nezakazuje, stejně tak je možno fotografovat a natáčet pro svou osobní potřebu. Karlův most má pouze svá specifická pravidla pro zábory na natáčení či fotografování komerčních záležitostí, za to se platí městské části Praha 1 poplatek ve výši 250 tisíc korun na den," vysvětluje mluvčí první městské části Veronika Blažková. 

Problémový Karlův most

  • Již dříve se se Sdružením výtvarníků Karlova mostu dostali do křížku fotografové.
  • Ti se totiž dozvěděli, že na mostě nemohou fotit se stativem.
  • Udělali proto happening a vyrazili fotit na Karlův most.
  • Sdružení dnes tvrdí, že na mostě může fotit kdo chce, jak chce.
  • Ve chvíli, kdy však slouží fotky či video pro komerční využití, měl by se fotograf nejprve dohodnout se sdružením.
Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Rovnost pohlaví ve filmovém průmyslu existuje, myslí si budoucí generace umělců

vydáno 16. července 2024  17:00

Téměř šedesát procent mladých lidí v České republice, kteří mají zájem pracovat ve filmovém průmyslu, považuje hledisko genderové rovnosti za vcelku...  celý článek

Kde se vzala „milá holka“? Generální tajemník ÚV KSČ se stal hvězdou v létě 1989

vydáno 17. července 2024  10:43

Léto 1989 v socialistickém Československu nemělo chybu. Na kazetách se jako epidemie šířila nahrávka, na které blekotá šéf komunistů Miloš Jakeš.  celý článek