metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Video: Sledovali jsme pejskaře, zda po svých miláčcích uklízí. Uspěli

  6:05
Boj se psími výkaly občas připomíná spíše boj s větrnými mlýny. Město za úklid po nepořádných pejskařích utratí ročně desítky milionů korun.
Takhle se uklízí po psech na území šesté městské části.

Takhle se uklízí po psech na území šesté městské části. | foto: Praha 4

Vyrazili jsme do ulic hledat nepořádné pejskaře. Páníčci se ale v naší přítomnosti nenechali zahanbit a vzorně po svých čtyřnohých společnících uklízeli. Zkušenosti jednotlivých městských částí, které uklízí stovky tun psích výkalů ročně, jsou ale poněkud jiné. "V přítomnosti hlídky městské či republikové policie uklízejí po svých mazlíčcích i pejskaři, kteří tak v jiných situacích zásadně nečiní," sdělil nám mluvčí třetí městské části Jan Sotona.

Papírový psík na trávníků i rozbor DNA

Radnice městské části si lámou hlavu, jak bojovat s bezohlednými pejskaři. "Ročně se z Prahy 7 odveze zhruba 125 tun psích exkrementů, což nás stojí více než 8 milionů korun," řekl mluvčí sedmé městské části Martin Vokuš. Místní radnice proto uvažuje o zavedení DNA databáze psů, díky které by bylo možné ze vzorku výkalu odhalit zvířecího "pachatele". Nyní mohou lidé na internetu hlasovat, zda by radnice měla tuto službu zavést.

Takhle se uklízí po psech na území šesté městské části.
Takhle se uklízí po psech na území první městské části.

Jednotlivé městské části mají na boj s exkrementy nejrůznější stroje.

Praha 4 zase již třetím rokem umisťuje na své trávníky plastové psíky s nápisem "Sám po sobě neuklidím – psí bobky patří do koše". Přesto radnici stojí sběr výkalů milion korun ročně. Otázkou zůstává, kolik by čtvrtá městská část za úklid zaplatila, pokud by pejskaři nebyli tak vzorní, jak se deník Metro mohl přesvědčit v Central parku Pankrác, kde jsme nenačapali jediného nepořádného pejskaře. "Během prvního roku kampaně se počet exkrementů v ulicích snížil přibližně o pětinu," dodal mluvčí Prahy 4 Michal Sochor.

Úklid hromádek stojí desítky milionů korun ročně

Zatímco Prahu 4 stojí sběr výkalů milion korun ročně, jiné městské části platí mnohem vyšší částky. "Ročně nás úklid psích exkrementů stojí 12 milionů korun," řekla mluvčí první městské části Veronika Blažková.

Takhle se uklízí po psech na území osmé městské části.
Takhle se uklízí po psech na území sedmé městské části.

Hromádku nejčastěji najdete do dvou metrů od chodníku.

Také Praha 8 se potýká především v oblasti Karlína s nepořádkem, který tam zanechávají majitelé psů. "Úklid nás stojí ročně 5,5 milionu," popsala mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Pejskaře mají odradit vysoké pokuty

Tisícikorunová pokuta, která hrozí každému, kdo po svém psovi neuklidí, je podle zástupců městských částí nejúčinější metodou, jak bojovat s nepořádnými pejskaři. Většinou ale strážníci řeší přestupek domluvou. V roce 2010 takto chytili 449 majitelů psů, kteří nehodlali uklízet nadílku svého zvířete. Mezi páníčky se našli i tací, kteří se vymlouvali, že nemohou po svém psovi uklidit, protože vykonal potřebu na trávníku, kam je vstup zakázán.

Kde je situace nejhorší

Na těchto místech si dávejte pozor, kam šlapete

Praha 1:  Vodičkova, Školská, Štěpánská, Navrátilova,  Příčná, Ve Smečkách, okolí ulic Pštrossova, Vojtěšská, Křemencova, Opatovická

Praha 3: Pozor si dávejte v parcích na Vinohradech a Žižkově. Nejvíce hromádek je na  Vrchu svatého Kříže a Havlíčkovo náměstí.

Praha 4: Nusle

Praha 7: Stromovka a Letenské sady

Praha 8: celá oblast Karlína

Hlavní zprávy

Zrodil se nový Donald Trump – mučedník a možná i „nesestřelitelný“ vítěz prezidetských voleb

vydáno 14. července 2024  17:49

Měla to být jen další zastávka v úspěšné kampani Donalda Trumpa. V pensylvánském městečku Butler přivítali svého oblíbence bouřlivým potleskem. Po 15...  celý článek

Chcete důkladně poznat Krušné hory? Zkuste to třeba s běžcem a spisovatelem Štěpánem

vydáno 13. července 2024  12:57

Není asi místo v Krušných horách, kam by noha Štěpána Javůrka nevstoupila. Úspěšný spisovatel je má prochozené, proběhané, projet na lyžích i na kole i...  celý článek

Trička a mikiny s logem kapel mají fanoušci rádi. Na festivalu se většinou vše vyprodá

vydáno 14. července 2024  5:26

Trička a mikiny s logem oblíbené kapely nebo akce, hrneček, tužka... To všechno se skrývá pod anglickým slovem merchandising. „Poslední tři kolekce byly...  celý článek

Tradici českých jadranských dovolených založily už Šulcovy lázeňské vlaky

vydáno 14. července 2024  6:18

Vybrat dovolenou a její zaplacení lze zvládnout díky internetu za pár minut. Na této planetě není téměř místo, kam by se nedalo cestovat, pokud se tam...  celý článek