metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Modernizace nádražní budovy v Radotíně by měly být dokončena na konci letošního roku. | foto: Tereza ŠimurdováMetro.cz

Vlakem se z centra Prahy dostanete do Radotína za pouhých šestnáct minut

  18:03
Pražané se dočkají lepšího cestování. Modernizace trati ze Smíchova do Černošic je po čtyřech letech u konce. Vyšla na více než čtyři miliardy.

Rychlejší a komfortnější cestování včetně bezbariérového přístupu na nástupiště a také pohodlný nástup do vlaku. To přinesla modernizace úseku ze smíchovského nádraží do Černošic. Ten je součástí hlavní dvoukolejné trati Praha–Beroun. Na ní se mimo jiné zvýšila rychlost až na 140 kilometrů v hodině i bezpečnost železničního provozu. „Díky optimalizaci trasy se z centra Prahy do Radotína můžeme dostat za pouhých 16 minut,“ připomněl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Radotínské nádraží je čtvrté nejvytíženější v Praze.

V závěru letošního roku je naplánované ještě dokončení nové nádražní budovy v Radotíně, kde už vznikla čtyři nová nástupiště. Bezbariérovost stanice navíc zajišťují výtahy a šikmé rampy. Po zprovoznění bude stávající nádraží novým zázemím služebny místních strážníků.

Součástí trasy mezi Radotínem a Velkou Chuchlí jsou už dva roky velkoformátové malby. Na opěrných stěnách podél trati jsou k vidění motivy koně, plejtvák a další díla vztahující se k Radotínu. Například trilobit a symbol mlýnského kola. Takzvaná mural art díla mají zabránit vandalům a sprejerům, aby je ničili.

Mezi další pozitiva stavby patří přesun zastávky Praha-Velká Chuchle blíže k centru této městské části. Tvoří ji dvě nová nástupiště přístupná novým podchodem.

Celkové investiční náklady na optimalizaci trati mezi Smíchovem a Černošicemi dosahují 4,1 miliardy korun. Peníze z EU dosáhly přibližně 2,3 miliardy korun.

Kromě radotínského nádraží se podle ministra dopravy Martina Kupky chystají další akce. „Už za pár měsíců by měly začít práce mezi Karlštejnem a Berounem,“ doplnil ministr Kupka. Do budoucna se hovoří také o nové trati ze Smíchova do Berouna, která by měla vést zčásti tunelem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek