„Jubileum nejen obyvatelům Vršovic od pondělí připomene výstava dobových fotografií mapujících historii této části Prahy,“ slibuje starosta Prahy 10 Milan Richter. Snímky budou vystaveny v prostorách radnice Prahy 10 ve Vršovické ulici. Současně budou prezentovány i na webových stránkách desáté městské části.
Vršovice patří mezi nejstarší části dnešní Prahy - existovaly totiž prokazatelně již v roce 1088, kdy je první český král Vratislav I. věnoval vyšehradské kapitule. Konec 19. století byla dobou prudkého rozvoje všech pražských předměstí. Vznikají tu průmyslové podniky, staví se činžovní domy, dláždí ulice, rozsvěcují pouliční lampy. V roce 1882 mají Vršovice už přes šest tisíc obyvatel. 23.února 1885 byly Vršovice povýšeny na městys, 2. března 1902 rovnou na město. Samostatnost jim ale dlouho nevydržela.
Vršovické nádraží
„Všechny poučila až první světová válka. Hlad, nemoci a problémy se zásobováním. Ihned po vzniku republiky tak byli starostové přesvědčení, že musí vzniknout Velká Praha,“ popisuje ředitel archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka. Legislativa připravila zákon v roce 1919, 6. února následujícího roku ho poslanci přijali. Platit začal na Nový rok 1922.
Ruská ulice
Období samostatnosti Vršovic kromě fotografií připomíná už je řada památek, třeba budova Vršovické vodárny na Zelené lišce, jejímž autorem je slavný architekt Jan Kotěra.