metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Úterý 26. září 2023. Svátek má Andrea
Vstup do Klementina z Malostranského náměstí. | foto: Wikimedia Commons/ Daniel BaránekMetro.cz

Vrtání a ťukání v Klementinu začne zase za rok. Poslední etapa rekonstrukce bude největší

  15:49
Národní knihovna zahájí koncem příštího roku závěrečnou etapu velké rekonstrukce svého sídla v Klementinu. Třetí etapa bude nejrozsáhlejší a budou se při ní opravovat celé historické trakty barokního areálu. Dojde i na Halu služeb, místo, které je centrem všech veřejných služeb poskytovaných knihovnou. Několikaletá rekonstrukce Klementina za téměř dvě miliardy má být hotová v roce 2018 a knihovna slibuje, že ani během závěrečné fáze nebude uzavřená celá.

Revitalizace historického areálu v centru Prahy trvá od roku 2010 a původně měla skončit v roce 2016. Od zahájení rekonstrukce má dnes knihovna už čtvrtého ředitele, podle dřívějších vyjádření vedení NK práce ale zpozdily mimo jiné rozsáhlé archeologické a památkové průzkumy, které se proti původním plánům výrazně protáhly. Měnily se také projekty pro rekonstrukci, protože vznikaly ještě v době, kdy se počítalo s novou stavbou pro knihovnu.

Po odporu politiků od ní NK ustoupila a prostorové problémy řeší dostavbami centrálního depozitáře v Hostivaři. Nakonec se upustilo i od podzemního depozitáře plánovaného ještě před dvěma lety v areálu Klementina - s odkazem na památkáře, kteří prý i vzhledem k nečekaným nálezům požadují méně zásahů do podzemí.

Revitalizace měla původně mít pět etap, letos se rozhodlo o tom, že už bude jen jedna. „Třetí, čtvrtá a pátá etapa byly spojeny, a to s ohledem na časovou i finanční úsporu. Třetí etapa je nyní ve fázi schvalování studie proveditelnosti, což se očekává na začátku příštího roku,“ řekla dnes mluvčí NK Irena Maňáková.

Provizorní nová vstupní hala

Podle internetové stránky NK je předmětem třetí etapy rekonstrukce severního křídla, tedy objektu podél Platnéřské ulice a objektů ve středu areálu, tedy zejména Haly služeb. Z té by se nově měla stát vstupní hala s přistavěným proskleným vstupem. Nové řešení vstupu a nové výtahy umožní jednodušší pohyb po budově i osobám se sníženou pohyblivostí, uvádí knihovna. V závěrečné etapě byl měl být rekonstruován i objekt do Seminářské ulice spolu s případnou rekonstrukcí všech nádvoří, pokud to umožní rozpočet.

„Délku uzavření Haly služeb nelze v tuto chvíli přesně říct. Vše bude záležet na projektu, který se bude vytvářet příští rok,“ říká mluvčí. Záměrem vedení knihovny je podle ní otevírat Klementinum v průběhu třetí etapy po částech tak, jak budou stavební práce v jednotlivých traktech ukončovány.

„O poskytování služeb při poslední etapě se nyní vedou jednání, kdy jsme v kontaktu s partnerskými organizacemi, určujeme rozsah poskytování služeb v Klementinu a Národní knihovně v Hostivaři. Rozhodně nedojde k úplnému uzavření Národní knihovny,“ řekla.

Celkové náklady na opravu někdejší jezuitské koleje dosáhnou 1,886 miliardy. Revitalizace dosud stála 600 milionů korun. Jen archeologický výzkum a restaurátorské práce stály téměř 130 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Vyčuraní“ Češi? Překvapivé informace o divácích. Sdíllejí účty a nejsou věrní

vydáno 26. září 2023  10:56

Třetina tuzemských diváků je připravena rušit předplatné streamovacích služeb podle potřeby. Při koukání na seriály jsme totiž velcí rychlíci.  celý článek

Filumenisté mají slet na Karlovce. Zváni jste mezi sběratele nálepek i vy

vydáno 26. září 2023  6:31

Sbírání zápalkových nálepek je koníček, který nadšence baví už takřka sto let. Do Prahy se sjedou sběratelé nejen z Česka a Slovenska, ale i Rakouska,...  celý článek

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek