metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Vydejte se do tajů vědy, festival ukáže objevy českých mozků

  7:00
Energie, to je hlavním tématem právě probíhajícího festivalu Vědy a techniky. Akce, která se koná do 15. listopadu, se snaží příblížit vědu a lidské bádání "obyčejným smrtelníkům". Nejvíce akcí můžete zažít v Praze.
Prahu ovládla věda. | foto: Akademie věd ČR

Vše živé - lidské bytosti, zvířata, rostliny, jednobuněčné organismy, přírodní
jevy, vítr, příliv, hvězdy a planety, nanočástice, atomy - mají jedno společného.
Jsou plné energie. A právě energie je hlavní náplní programů festivalu Týden vědy
a techniky.

Nahlédněte do vědeckých laboratoří nebo hlubokého vesmíru

Lidé mají na různých místech v Praze navštívit desítky zajímavých akcí, kterými
provedou odborníci z různých vědeckých oborů. Můžete s nimi zavítat do nitra
sopek, nahlédnout do tajů mikrosvěta i lidského mozku. Do vzdálených koutů
sluneční soustavy, hlubokého vesmíru, zjistit můžete kam směřuje lékařský výzkum 21. století, co se skrývá v tajemství DNA a mnohem více.

"Mottem letošního ročníku je Energie vědy. Energie je síla a vůle k činům, k vědeckému výzkumu i k vědeckým objevům. Festival Týden vědy a techniky umožní energii vědy poznat," říká předseda Akademie věd České republiky profesor Jiří Drahoš. Díky této akci mohou lidé nahlédnout do vědeckých pracovišť a laboratoří a více se tak dozvědět o světě vědy.

Pracovníci Akademie věd připravují exkurze, přednášky, semináře a filmové projekce, ve kterých představují svou práci, výzkumné projekty, nejmodernější vědecké přístroje a přiblíží návštěvníkům nejnovější trendy v oblasti vědy. Jako každoročně můžete navštívit i velké množství výstav, které ukážou vědu v celé její pestrosti.

Informace o festivalu

  • Týden vědy a techniky se do 15. listopadu koná na různých místech v Praze.
  • Přednášky: na téma chemie, biologie, medicína, fyzika, matematika, historie, životní prostředí, svět vědy, digitální technologie, sociologie, literatura a další.
  • Výstavy: 1. Věda je zítřek, zítřek je věda  - multimediální prezentace představuje objevy vědců (Akademie věd ČR, potrvá do 15. listopadu). 2. Quo vadis, scientia? - návštěvníci se seznámí s výzkumnými projekty realizovanými s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj programu Výzkum a vývoj pro inovace (Clam-Gallasův palác, potrvá do 15. listopadu).
  • Další akce: ukázky a projížďky elektromobilem (8. listopadu, 9.00-15.00 hodin, prostranství před Národní technickou knihovnou), souboj mozků, 3D televizory, (do 9. listopadu a od 12. do 15. listopadu, 9.00-18.00 Akademie věd ČR)
  • Více informací najdete na www.tydenvedy.cz
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek