metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Vykuchané domy. Co se skrývá za kulisami

PRAHA? AHA!   8:31
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Další 3 fotografie v galerii
Hotel Palace na rohu Jindřišské a Panské | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Není jich moc, ale jsou. Stavby, které zepředu vypadají původně, ale jejich vnitřek už je zcela nový. Jsou to svým způsobem filmové kulisy. I když použitelné, ne jen přední stěna a za ní opěrné trámy. Poprvé jsem to zažil na konci osmdesátých let, kdy se na rohu ulic Panská a Jindřišská rekonstruoval Hotel Palace. Koho z kolemjdoucích dnes napadne, že z původní stavby zbyl jen vnější obal a uvnitř je úplně jiná konstrukce.

Co zbourali, to dostavěli
Rekonstrukci prováděli tehdy Jugoslávci. Redakce Mladé fronty tehdy sídlila v sousedícím objektu a „kuchání střev“ starého hotelu jsme měli doslova v přímém přenosu. Byla to na tehdejší dobu mimořádná zajímavost. Do té doby se totiž modernizace odehrávala spíše tak, že se starý barák srovnal se zemí a na jeho místě vyrostlo něco „současného“. Jak bylo kdysi moderní, s nádechem brutalismu, po kterém dodnes leckdo nostalgicky vzdychá.

Jugoslávci nechali stát obvodové zdi a do zachovaného pláště vestavěli ocelový skelet a v něm pokoje a další zázemí, které přece jen odpovídalo minimálně evropským nárokům na hotelové ubytování. Jak hotel částečně vypadal, to je zachováno v některých záběrech známého snímku Pražská pětka z roku 1988, ačkoli interiéry ve filmu pocházejí z jiného hotelu, ale alespoň o vnější podobě si představu vytvoříte. Jak to vypadalo uvnitř po rekonstrukci, to si můžete prohlédnout zase v jiné filmu, a to v Kamarádovi do deště II – Příběh z Brooklynu. Kdy se tu ubytuje Marek Vašut.

Z interiérů Hotelu Palace vyvanula dávná zatuchlost, ale na druhou stranu tu je nepřehlédnutelná jistá umělotina, kdy se dřevěná obložení nebo nalepené štuky tváří jako starobylé. Víte, že když zaťukáte na něco, je to to hezké, čisté, moderní, ale jaksi „filmově kulisové“.

Další filmový
Druhý takový hotel najdete v Praze na Pohořelci. Jmenuje se Savoy a prošel stejnou rekonstrukcí, ale až v devadesátých letech. Taky z něho zbyla jen přední stěna, také dovnitř vytvořili projektanti zcela nové vnitřnosti. Kdo tam nebyl, může se podívat na film Kráska v nesnázích, bydlí v něm coby obchodník s vínem Josef Abrhám. Interiér se blíží tomu, co má Hotel Palace.

Asi není náhodou, že v nových kulisách vykuchaných hotelů se tak rádi zabydlují filmaři.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek