metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Jiráskova alej | foto: Vratislav BlechtaMetro.cz

Ze 160 tisíc nových stromů profituje jen okraj metropole

  8:45
Magistrát chce ozelenit Prahu. Stromy se ale sázejí hlavně na okrajích. „Jsou potřeba na sídlištích,“ radí dendrolog Rudl.

Vedení hlavního města se snaží splnit svůj slib vysadit během svého volebního období milion nových stromů – dubů, lip, habrů či buků. Od začátku letošního roku proto v Praze přibylo 160 tisíc mladých rostlin. Podle dendrologa Aleše Rudla však došlo v naprosté většině případů k zalesnění původní zemědělské půdy na okraji metropole.

Tímto způsobem tak sice díky malým výpěstkům vzniklo téměř 26 hektarů nových lesů, nesplní však kýženou funkci – neochladí rozpálené centrum. „Je dobře, že jsou v hlavním městě vysazovány nové sazenice stromků. Přestože se v případě zalesnění jedná o malé výpěstky, tak do budoucna napomohou zlepšit ovzduší ve městě i obohatí zdejší krajinu. Je však potřebné posílit i množství zeleně v sídelních celcích, kde rozpálené pevné povrchy značně zvyšují okolní teplotu,“ říká Rudl.

Největší nově vzniklé plochy jsou v lese Arborka mezi Satalicemi a Kyjemi, kde se na ploše devíti hektarů nachází přibližně 89 tisíc nových stromů. Další menší lesy vznikly na území Holyně, Běchovic a ve Kbelích. V těchto horkých dnech je však podle Rudla vidět obrovský rozdíl mezi teplotou na silnicích a parkovištích oproti parkově upraveným plochám. „Při plánování nových výstaveb by měla požadována plocha zeleně mnohem větší, než je dosavadní praxe. Bohužel jsme často svědky zahušťování sídlišť dalšími stavbami namísto výsadeb vzrostlé zeleně,“ míní Rudl.

Anketa Alej roku

  • Letos se hledá nejkrásnější alej nebo stromořadí. Lidé mohou zasílat své nominace do soutěže pořádané spolkem Arnika až do konce října letošního roku.
  • Zájemci mohou nominovat své favority na alejroku.cz s fotografií a krátkým příběhem. O vítězné aleji rozhodne veřejnost v hlasování.
  • V Praze loni zvítězila Jiráskova javorová alej ve Strašnicích (na hlavním snímku).

Nové stromy nechávají radní vysazovat i v parcích. Podle odborníku jde však zatím o zanedbatelné počty. O 186 nových stromů se musely podělit Park u Čeňku, Petřín a Stromovka. Podél Lipanského a Svépravického potoku pak bylo vysázeno necelých tisíc nových dřevin, jež tu utvářejí přirozený biotop. Ačkoliv je tento přírůstek podle dendrologů zatím nedostatečný, radní hlavního města si jejich přírůstek chválí.

„Mám radost, že významně zalesňujeme nejen vnější části Prahy, ale vysazujeme i nové stromy přímo ve městě. Tímto ale nekončíme a v opatřeních pro zelenější Prahu budeme nadále pokračovat,“ slibuje primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Nejčastěji vysazovanými dřevinami jsou v letos v Praze listnaté stromy, a to především dub, lípa, habr, javor nebo buk. Listnaté stromy tvoří 80 až 85 procent nové výsadby, zbytek jsou stromy jehličnaté – zejména borovice nebo modřín.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek