metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil
Alej na Ďáblickém hřbitově. V knize je na straně 36. | foto: Aleš Rudl

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

  4:20
Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.

Dendrolog Aleš Rudl a jeho tým z webu Pražské stromy již několik let pořádají zdarma komentované prohlídky. V hlavním městě totiž můžeme najít stovky vzácných či památných dřevin. Nyní se Rudl rozhodl své provázení trochu ozvláštnit, respektive jej převést do psaného textu. „Nejen pro nastupující parné léto zajisté využijete tipy na zajímavá stromořadí metropole. Nová publikace Putování pražskými alejemi vás zavede pod baldachýny korun dárců stínu. Knížka vám nastíní jejich historii a další zajímavosti,“ říká pro deník Metro Rudl. „V kapitole Aleje historické se dozvíte, která alej vede kolem jedné z nejstarších cest ve městě či jaké nařízení na ochranu alejí vydal Karel VI. Kroky vás též mohou zavést do Klíčovské aleje, kde probíhá experiment s jírovci. Celou řadu zajímavých alejí můžete najít na Spořilově, který byl založen jako zahradní město,“ dodává pro Metro Rudl.

Dárci stínu na hřbitově
Také parky se neobejdou bez alejí. Pěkná je podle dendrologa například Alej Evropy ve Stodůlkách, kde stromy sázeli velvyslanci evropských zemí.

Tajemné aleje naleznete pro změnu na hřbitovech. „Málokdo zná druhý největší hřbitov Prahy na Střížkově, kde vás ohromí téměř nekonečné aleje z lip zelených,“ popisuje Rudl s tím, že další zase připomínají význačné osobnosti.

Publikace vás seznámí třeba s Alejí Hany Benešové v Klánovicích, někdejších pražských lázních. „V okrajových částech města se můžete vydat do ovocných alejí či navštívit jedinečné alejové okruhy v Kolovratech. A to nejlepší na konec. Pro publikaci nemusíte běžet do knihkupectví, ale můžete si ji prohlédnout v PDF na webu koniklec.cz,“ doplňuje Rudl.

Stromy ve městech trpí
Web prazskestromy.cz, který dendrolog vede, přináší informace již třináct let. Oceněním Rudlovy práce je například to, že je web pravidelně archivován Národní knihovnou České republiky.

Rudla ale hlavně těší, že stromy začínají být vnímány jako nedílná součást veřejných prostranství. „Dobré je, že se obnovují někdejší aleje a do ulic či k polním cestám se vracejí stromy. Teplotní výkyvy posledních let nám ukázaly, jak jsou stromy důležité a jak dokážou okolní prostor ochladit a zpříjemnit,“ komentuje Rudl.

Ovšem stále se podle něj často zapomíná na základní potřeby stromu. „Dostatek kvalitní zeminy a optimální rozsah prokořenitelného prostoru jsou základní nutnosti pro zdárný růst stromu. Samotnou kapitolou je pak dostatek vody, která zvláště ve městech začíná být limitujícím faktorem. Po výsadbě je nutné o strom pečovat několik dalších let,“ připomíná dendrolog a dodává: „Zavlažovací vaky vypadají dobře, ale strom nepotřebuje vodu u kmene, ale především při okraji kořenového systému. Mnohem lepší službu udělá nárazová zálivka hadicí!“

Komentáře

Hlavní zprávy

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek