metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Lípa u lavičky Václavy Havla | foto: Mojmír Churavý - Wikimedia Commons

Mezi památné stromy se dostala i lípa Václava Havla. V databázi jich přibylo osm

  10:04
Sedm lip a jedna hrušeň rozšířily databázi pražských významných stromů, která tak nyní čítá 212 stromů. Mezi nově přibylými jsou lípy na Malé Straně, Spořilově, u Chodovské tvrze, v Modřanech a hrušeň v Hodkovičkách. Do databáze se dostaly díky tipům od lidí, kteří se zapojili do soutěže Objevme významné stromy na webu prazskestromy.cz. Sdělil to dnes autor webu a dendrolog Aleš Rudl.

Pořadatelé soutěže chtějí upozornit na pražské dřeviny, které mají zajímavou historii a nesou určité poselství, nebo tvoří krajinnou dominantu. Mezi památnými stromy v Praze převládají duby, které jsou odolnější znečištěnému prostředí, za nimi následují lípy.

Jednou z nich je lípa Václava Havla, která se do databáze dostala nyní. „Kolem statné lípy na Malé Straně byla 1. května 2014 odhalena na počest desátého výročí vstupu ČR do Evropské unie Lavička Václava Havla,“ uvedl Rudl.

Hrušeň připomíná zaniklý sad v Hodkovičkách

Další lípa, která je v seznamu nová, stojí ve Slívové ulici na Zahradním Městě a připomíná rok 1968, kdy ji vysadili místní obyvatelé. Lípy v Modřanech a u Chodovské tvrze byly vysazeny 9. května 2000 při Evropském dni v Praze. Do databáze se dostaly i dvě spořilovské lípy, které byly vysazeny v roce 1933 při dokončení výstavby tamější sokolovny a v roce 2007 se staly finalisty ankety Strom roku pořádané Nadací Partnerství.

Mezi významné stromy přibyla i lípa v Uhříněvsi, kterou koupili tamní žáci za peníze získané za sběr papíru, a pak ji zasadili v roce 2011 v rámci oslav Dne Země. Stará hrušeň, která rozšířila seznam pražských významných stromů, roste v Hodkovičkách nedaleko kaple sv. Bartoloměje. „Právě ona je připomínkou někdejšího sadu a dnes již zrušeného rybníka v někdejším srdci historické osady,“ uvedl Ruml.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek