metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 24 °C

Středa 1. května 2024. Svátek práce

Zlatý řetěz i silonové ponožky z NDR. Muzeum vystaví poklady pražských primátorů

  16:40
Muzeum hlavního muzea připravilo unikátní výstavu, na které poprvé ukáže zlatý primátorský řetěz i další mnohdy kuriózní dary, které primátoři získali od zahraničních návštěvníků.

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda s řetězem | foto: ČTK

Zatímco severokorejská dynastie "milovaných vůdců" Kimů má vlastní muzeum, kde ukazuje dary od zahraničních návštěv, poprvé v historii se své dary rozhodli ukázat i pražští primátoři. Od úterý 3. září budou vystaveny v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci. Výstava je rozdělena na dvě části. V první části, v sále s původními fragmenty ze zbořených pražských domů, jsou ve tvaru velkého stylizovaného dárku umístěny jednotlivé vybrané dary. Ty jsou ze sbírek Muzea a Archivu hlavního města Prahy a byly získány převážně ve druhé polovině 20. století.

Dárky z celého světa k nezaplacení

"Návštěvníci uvidí jak různé umělecké předměty, jako je třeba alabastrový Tádž Mahal, tak řadu kuriozit, třeba první silonové ponožky vyrobené v NDR, které primátor Vacek dostal od prezidenta NDR Wilhelma Picka,“ popisuje mluvčí muzea Olga Šámalová. Ponožky v expozici doprovází nejrůznější plakety, umělecké předměty se znaky měst, ale i dary od delegací z Asie - japonské oltáříky, loutku stínového divadla nebo kovová čutora.

Druhou část výstavy tvoří primátorský řetěz, umístěný v patře budovy nad hlavním schodištěm. Primátorský řetěz vznikl podle návrhu architekta Antonína Balšánka v roce 1897. Balšánek je také autorem návrhu podoby hlavní budovy muzea na Florenci, proto byla tato budova určena jako nejvhodnější místo pro umístění výstavy. Ta začíná v úterý 3. září a skončí už 16. října.

Zlatník nesměl vyrobit další stejně vypadající řetěz

"Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost na vlastní oči spatřit tento dokonale řemeslně zpracovaný unikát podle návrhu Antonína Balšánka v krásném interiéru novorenesanční budovy, navržené v 90. letech také Antonínem Balšánkem", říká Zuzana Strnadová, ředitelka Muzea hlavního města Prahy. Samotný řetěz se skládá z 15 osmihranných a 18 oválných článků, které jsou zdobeny českými granáty.

"Zlatník Karel Ebner, který řetěz zhotovil z osmnáctikarátového zlata, se musel zavázat, že už nikdy nevytvoří další stejně vypadající řetěz, aby byl originál jedinečným uměleckým dílem," popisuje ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka. V roce 1897 byl řetěz slavnostně předán primátoru Janu Podlipnému. Od té doby ho primátoři nosí při svém uvedení do funkce, vítání významných návštěv a podobných příležitostech.

Autor:

Hlavní zprávy

Zdravim, zdravim, dobré dopo. Pražské ostrovy na čtyři dny ovládne hudba

vydáno 30. dubna 2024  10:00

Pokud jste na sociálních sítích, zřejmě vás neminul pozdrav „zdravim, zdravim, dobré dopo“. Hláška je dílem hudebníka Rohonyho, který v oboru rozhodně...  celý článek

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek