metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 26. ledna 2022. Svátek má Zora.
Přehlídka historických džípů, které spanilou jízdou projely centrem Prahy. | foto: ČTK

Prahou projeli vojenští veteráni, připomněli tak konec války

  15:17
Přehlídkou historických džípů, které spanilou jízdou projely centrem Prahy, si dnes lidé připomněli 67. výročí od konce největšího válečného konfliktu v dějinách. Na akci byly desítky originálních armádních vozů a motorek i vojáci v dobových uniformách. Ve slunečném počasí vyhrávala kapela. Sedmý ročník Konvoje svobody pořádal Klub třetí armády Plzeň, Old Car Rangers Prague a Vehicle Club WWII Praha.

Po srazu na Kampě vyjela ráno kolona asi padesáti vozů tradičně přes Malostranské náměstí k americkému velvyslanectví. Na prostranství u ambasády vztyčili účastníci americkou vlajku, armádní kapela posléze na počest hrdinů zahrála českou a americkou hymnu. Zazněly i válečné šlágry, například Škoda lásky.

"Chceme hlavně připomenout památku amerických kluků, kteří k nám v pětačtyřicátém roce přišli na demarkační čáru," řekl organizátor akce Mirko Trubka. Demarkační linie rozdělovala Československo na dvě části.

Na džípech jeli i pamětníci

Americká armáda tak na základě dohody se Sověty mohla při osvobozování dojít pouze do Plzně, zbytek území obsadila Rudá armáda. Dnešní vzpomínkové akce se účastnili i pamětníci. "Na džípech jelo asi deset veteránů, včetně jednoho tankisty," doplnil Trubka.

Fanoušci mohli obdivovat historické vojenské vozy značky Jeep nebo Dodge a také několik motocyklů Harley. Všechny vozy jim byly k dispozici k důkladné prohlídce. "Lidé si je mohli nejenom prohlédnout a osahat, ale klidně do nich i usednout," řekl Trubka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy