metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.
Veterinářka Maria Běhanová krmí kotě. | foto: PSOZ

Prahu zaplavila koťata. S koncem léta bude situace ještě horší

  8:00
Útulky se plní nejen ztracenými kočkami, ale teď v létě i narozenými a odhozenými koťaty. Podle útulků je jich víc, než kdy dřív. "Letos je boom koťat snad ještě větší katastrofa,než v předchozích letech," uvedla pro deník Metro Hana Janišová z Pražského spolku ochránců zvířat.

Podle ní  to může souviset s dlouhou, ne moc tuhou zimou, ale i s nezodpovědností lidí. "Náš útulek Kocour Felix v Klecanech a všechny fungující domácí depozita máme narvané k prasknutí," zmiňuje.

Ještě slepé kotě na silnici a mnohá další

Zdravotní pomoc z Venezuely

  • Maria Běhanová je veterinářka původem z Venezuely.
  • Nyní žije v Česku a jako dobrovolník pomáhá pražským ochráncům zvířat.
  • V péči má nyní 14 koťat a dvě kočky. Dohlíží, aby se matky dobře staraly o potomky, když občas nestíhají kojit, přikrmuje mláďata z lahvičky.
  • Až se situace ustálí, přesunou se do útulku ochránců Kocour Felix v Klecanech.

Útulek se teď stará skoro o sedmdesát koťat ve věku od dvou do pěti měsíců, někdy jde o celé rodiny i s matkami. "Ačkoli inzerujeme jak o život, tak asi není šance všem najít domovy. Taky proto, že ostatní kočičí organizace jsou taky po střechu naplněné," krčí rameny Janišová.

Jeden z posledních případů se odehrál u Čelákovic, kde cyklista našel na silnici dvě opuštěná koťata, jedno ještě slepé. Následné pátrání v okolí objevilo osm dalších a jejich dvě matky. Teď se o ně stará veterinářka Maria Běhanová, která dobrovolnicky pomáhá vypiplat problematické případy.

Příliv koťat z chatových oblastí se blíží

"Stále hledáme depozita, protože v útulku už nemáme žádnou volnou karanténu a nemůžeme dát k sobě koťata z různých lokalit, dokud nejsou po karanténě a naočkovaná," říká Janišová. "Přitom je samozřejmě nechceme držet v klecích.  Po prázdninách navíc čekáme příliv z chatových oblastí, kde lidi nechají dětem v létě koťátka, ale už je pak nechtějí domů," zlobí se.

"Ti, kterým je jedno, že přes zimu zřejmě umřou hlady a mrazem, je tam prostě nechají, a pak je často vozí jejich sousedi do útulků. Alespoň některým to jedno není a přivezou sami," dodává s tím, že útulek není definitivní záchrana navždy a má být jen přestupní stanicí k lepšímu životu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy