metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.
V budoucnu se psi znečišťovatelé možná poznají podle DNA. | foto: SXC.HU

Pražané: Za plot pošlete psy, ne naše děti

  6:00
Psi mají být na vodítku a volně ať běhají jen někde, přejí si i čtenáři. S návrhem, který má snížit riziko napadení psem a zároveň snížit množství exkrementů, zastupitelka z Prahy 4 Lucie Michková na magistrátu narazila. Většině čtenářů deníku Metro se ale nápad zamlouvá.

„Velmi kvituji aktivitu a podporu městských částí. Vždyť to už mělo být dávno!“ píše Lenka Beldíková. „Na náměstí Jiřího z Lobkovic je oplocená plocha pro lidi. V oploceném prostoru jsou většinou děti, na větší ploše se volně prohánějí psi. Dělá to dojem, že tam děti někdo nahnal za trest,“ popisuje Jiří Samek. „Zaveďte nařízení o psech, jaké vydal už Josef II. v rakouské monarchii: Pes v ulicích může být jen na vodítku. Obávám se, že toto nařízení nikdy nikdo nezrušil. Takže stačí ho jen dodržovat,“ uvádí Marcela Pasovská.

Zastupitelka versus radní

Reakce čtenářů, kterých se sešlo na třicet, deník Metro přeposlal Lucii Michkové i radnímu Lukáši Manhartovi. Co na ně říkají? "Jsem velmi ráda, že se otevřela pozitivní diskuze. Opět budeme žádat magistrát o řešení této věci, jelikož oficiální stanoviska 52 městských částí jsme zaslali již v únoru. Jen se potvrzuje, že i obyvatelé volají po řešení. Není důležité ihned rozhodnout. Je zásadní, aby budoucí stav byl ku prospěchu většině obyvatel a aby Praha byla bezpečnějším, zdravějším a čistším městem. Děkuji všem slušným a ohleduplným obyvatelům," uvedla Michková.

Manhart nadále trvá na tom, že psí problematiku dostatečně řeší vyhláška o ochraně zeleně. "Navíc se domnívám, že problematiku psích exkrementů nevyřeší stanovení povinnosti majitelů psů vodit jejich psy na vodítku. Problematika psích exkrementů není v příčinné souvislosti s povinností majitelů vodit psy na vodítku," myslí si Manhart.

Nechte to na pejskařích

Podle radního je navíc na majiteli psa, aby posoudil, zdali pes je schopen způsobit škodu. "Zavázat obecně všechny majitele psů k povinnosti vodit jejich psy na vodítku se jeví jako nepřiměřené vůči velkému množství pejskařů, jejichž pes nikdy žádnou škodu nezpůsobil či s jeho vlastnictvím nebylo spojeno porušení jiné povinnosti. Dále jsem nezaznamenal zvýšenu poptávku obyvatel Prahy po vydání takové obecně závazné vyhlášky," uzavírá s tím, že v současnosti o tom město neuvažuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Vaše fotky z Prahy