metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Středa, 19. května 2021. Svátek má Ivo.
V budoucnu se psi znečišťovatelé možná poznají podle DNA. | foto: SXC.HU

Pražané: Za plot pošlete psy, ne naše děti

  6:00
Psi mají být na vodítku a volně ať běhají jen někde, přejí si i čtenáři. S návrhem, který má snížit riziko napadení psem a zároveň snížit množství exkrementů, zastupitelka z Prahy 4 Lucie Michková na magistrátu narazila. Většině čtenářů deníku Metro se ale nápad zamlouvá.

„Velmi kvituji aktivitu a podporu městských částí. Vždyť to už mělo být dávno!“ píše Lenka Beldíková. „Na náměstí Jiřího z Lobkovic je oplocená plocha pro lidi. V oploceném prostoru jsou většinou děti, na větší ploše se volně prohánějí psi. Dělá to dojem, že tam děti někdo nahnal za trest,“ popisuje Jiří Samek. „Zaveďte nařízení o psech, jaké vydal už Josef II. v rakouské monarchii: Pes v ulicích může být jen na vodítku. Obávám se, že toto nařízení nikdy nikdo nezrušil. Takže stačí ho jen dodržovat,“ uvádí Marcela Pasovská.

Zastupitelka versus radní

Reakce čtenářů, kterých se sešlo na třicet, deník Metro přeposlal Lucii Michkové i radnímu Lukáši Manhartovi. Co na ně říkají? "Jsem velmi ráda, že se otevřela pozitivní diskuze. Opět budeme žádat magistrát o řešení této věci, jelikož oficiální stanoviska 52 městských částí jsme zaslali již v únoru. Jen se potvrzuje, že i obyvatelé volají po řešení. Není důležité ihned rozhodnout. Je zásadní, aby budoucí stav byl ku prospěchu většině obyvatel a aby Praha byla bezpečnějším, zdravějším a čistším městem. Děkuji všem slušným a ohleduplným obyvatelům," uvedla Michková.

Manhart nadále trvá na tom, že psí problematiku dostatečně řeší vyhláška o ochraně zeleně. "Navíc se domnívám, že problematiku psích exkrementů nevyřeší stanovení povinnosti majitelů psů vodit jejich psy na vodítku. Problematika psích exkrementů není v příčinné souvislosti s povinností majitelů vodit psy na vodítku," myslí si Manhart.

Nechte to na pejskařích

Podle radního je navíc na majiteli psa, aby posoudil, zdali pes je schopen způsobit škodu. "Zavázat obecně všechny majitele psů k povinnosti vodit jejich psy na vodítku se jeví jako nepřiměřené vůči velkému množství pejskařů, jejichž pes nikdy žádnou škodu nezpůsobil či s jeho vlastnictvím nebylo spojeno porušení jiné povinnosti. Dále jsem nezaznamenal zvýšenu poptávku obyvatel Prahy po vydání takové obecně závazné vyhlášky," uzavírá s tím, že v současnosti o tom město neuvažuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žákům chybějí místa. Nejvíc se strachují ti z Košíř

vydáno 18. května 2021  18:30

Šach způsobený údajným střetem zájmů starostky Prahy 5 má podle opozice vyřešit mimořádné zastupitelstvo.  celý článek

Putuje napříč Českem. Chce upozornit na příběhy předčasně narozených dětí

vydáno 18. května 2021  10:05

Od začátku května křižuje republiku. Pokud někde potkáte chlapíka s batohem na zádech, který už má v nohách přes tisíc kilometrů, zřejmě to bude Josef...  celý článek

Cestující mohou nastupovat už i předními dveřmi. Rozvolňování opatření se nelíbí některým řidičům

vydáno 18. května 2021  5:15

Pražská MHD se postupně vrací do normálu. Cestující již mohou od pondělka do všech vozidel opět nastupovat také předními dveřmi a uvolnily se pro ně...  celý článek

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Vaše fotky z Prahy