metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Větší foto
Sametové posvícení 2013 | foto: sametoveposviceni.cz/Jan Hromádka

Pražskými ulicemi popluje už zítra karnevalová loď bláznů

  5:57
Pražskými ulicemi „propluje“ v úterý 17. listopadu odpoledne loď bláznů. Průvod s karnevalovým plavidlem plným velkých loutek politiků se vypraví z Jungmannova náměstí na Kampu a odtud po Karlově mostě zpět. Celkem bude k vidění více než stovka masek. Chybět nebude třeba prezident Miloš Zeman s krtečkem, členové vlády či kardinál Dominik Duka.

„Chceme, aby se 17. listopadu nekonaly jen demonstrace. Humornou formou upozorňujeme na to, co se ve společnosti děje. Ta satira, kterou my používáme, to kreativní vyjádření téma nijak neshazuje, ale umožňuje ho uchopit z jiné stránky. Zároveň přetavuje zlost a frustraci, kterou dlouhodobě zažíváme, v něco radostnějšího,“ řekla hlavní koordinátorka akce a předsedkyně sdružení Fór_Um Olga Cieslarová.

Sametové posvícení se koná už počtvrté. Pořadatelé se inspirovali tradiční basilejskou akcí Fasnacht. Na letošním nápadu pracují už od června. Vybrali si tentokrát loď bláznů. Báseň o plavidle plném lehkovážných šílenců napsal ve středověku Sebastian Brant, na svém obraze loď pak koncem 15. století zachytil Hieronymus Bosch.

Týdny práce

„Středověký motiv má s nadsázkou a humorem vyjádřit bezcílné a pošetilé směřování České republiky. Uvidíte nás Čechy, co jako ti blázni jedeme společně s našimi politiky,“ popsala Cieslarová. Spolu s papírovými politiky se na plavbu vypraví obyčejní námořníci, postavy se sluníčkem či konvičkou místo hlavy či se šaškovskými čepicemi.

Návrhy připravili tři hlavní výtvarníci - Josef Koblic, Eliška Sokolová a Martina Walterová. Na maskách, lodní konstrukci, čepicích a dalších rekvizitách se pracuje už několik týdnů. Podobizny politiků vytvořili sochaři z hlíny. Udělal se pak sádrový odlitek. Díky této formě se vytvořila velká papírová hlava.

Krteček na Titanicu

Na přídi korábu bude pražské ulice brázdit hlava státu, kterou bude jako ve filmu Titanic objímat obří krteček. Ke kormidlu se postaví premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pod krkem ho ale drží chapadlo chobotnice, která má tvář ministra financí Andreje Babiše (ANO). Na palubě nebude chybět ani Babišův předchůdce ve funkci Miroslav Kalousek (TOP 09), exprimátor Pavel Bém (ODS), ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), hradní mluvčí Jiří Ovčáček či kardinál Dominik Duka.

Karneval má letos čtyři hlavní témata. Kromě lodi bláznů se do ulic vypraví i ruský prezident Vladimír Putin se svým černým vojskem, které spěchá Praze „opět na pomoc“. Připraví je iniciativa Pražský Majdan. Nadační fond proti korupci představí své Rajské zlojedské ostrovy. Studenti Gymnázia Elišky Krásnohorské zas vyrobili požírače reklamy.

Malá procházka

Průvod by měl vyrazit ve 14 hodin z Jungmannova náměstí na Národní třídu. O 45 minut později by se měl dostat na most Legií. Od 15 do 15.30 hodin si účastníci dají přestávku na Kampě. Odtud se vydají ke Karlovu mostu, po němž se projdou kolem 16. hodiny. Po Smetanově nábřeží karnevalová loď „dopluje“ znovu na Národní. Akce by měla skončit kolem 17.30 hodin.

Cieslarová věří, že se časem podobné karnevalové průvody rozšíří i do menších měst. Místo politiků z nejvyšších pater při nich lidé budou parodovat třeba místní radní. „Radost ze satiry může mít na lidi dobrý vliv a může zvýšit jejich zájem o okolí,“ je přesvědčena šéfka sdružení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy