metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 7 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Sametové posvícení 2013
Větší foto
Sametové posvícení 2013 | foto: sametoveposviceni.cz/Jan Hromádka

Pražskými ulicemi popluje už zítra karnevalová loď bláznů

16. listopadu 2015  5:57 ČTK
Pražskými ulicemi „propluje“ v úterý 17. listopadu odpoledne loď bláznů. Průvod s karnevalovým plavidlem plným velkých loutek politiků se vypraví z Jungmannova náměstí na Kampu a odtud po Karlově mostě zpět. Celkem bude k vidění více než stovka masek. Chybět nebude třeba prezident Miloš Zeman s krtečkem, členové vlády či kardinál Dominik Duka.

„Chceme, aby se 17. listopadu nekonaly jen demonstrace. Humornou formou upozorňujeme na to, co se ve společnosti děje. Ta satira, kterou my používáme, to kreativní vyjádření téma nijak neshazuje, ale umožňuje ho uchopit z jiné stránky. Zároveň přetavuje zlost a frustraci, kterou dlouhodobě zažíváme, v něco radostnějšího,“ řekla hlavní koordinátorka akce a předsedkyně sdružení Fór_Um Olga Cieslarová.

Sametové posvícení se koná už počtvrté. Pořadatelé se inspirovali tradiční basilejskou akcí Fasnacht. Na letošním nápadu pracují už od června. Vybrali si tentokrát loď bláznů. Báseň o plavidle plném lehkovážných šílenců napsal ve středověku Sebastian Brant, na svém obraze loď pak koncem 15. století zachytil Hieronymus Bosch.

Týdny práce

„Středověký motiv má s nadsázkou a humorem vyjádřit bezcílné a pošetilé směřování České republiky. Uvidíte nás Čechy, co jako ti blázni jedeme společně s našimi politiky,“ popsala Cieslarová. Spolu s papírovými politiky se na plavbu vypraví obyčejní námořníci, postavy se sluníčkem či konvičkou místo hlavy či se šaškovskými čepicemi.

Návrhy připravili tři hlavní výtvarníci - Josef Koblic, Eliška Sokolová a Martina Walterová. Na maskách, lodní konstrukci, čepicích a dalších rekvizitách se pracuje už několik týdnů. Podobizny politiků vytvořili sochaři z hlíny. Udělal se pak sádrový odlitek. Díky této formě se vytvořila velká papírová hlava.

Krteček na Titanicu

Na přídi korábu bude pražské ulice brázdit hlava státu, kterou bude jako ve filmu Titanic objímat obří krteček. Ke kormidlu se postaví premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pod krkem ho ale drží chapadlo chobotnice, která má tvář ministra financí Andreje Babiše (ANO). Na palubě nebude chybět ani Babišův předchůdce ve funkci Miroslav Kalousek (TOP 09), exprimátor Pavel Bém (ODS), ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), hradní mluvčí Jiří Ovčáček či kardinál Dominik Duka.

Karneval má letos čtyři hlavní témata. Kromě lodi bláznů se do ulic vypraví i ruský prezident Vladimír Putin se svým černým vojskem, které spěchá Praze „opět na pomoc“. Připraví je iniciativa Pražský Majdan. Nadační fond proti korupci představí své Rajské zlojedské ostrovy. Studenti Gymnázia Elišky Krásnohorské zas vyrobili požírače reklamy.

Malá procházka

Průvod by měl vyrazit ve 14 hodin z Jungmannova náměstí na Národní třídu. O 45 minut později by se měl dostat na most Legií. Od 15 do 15.30 hodin si účastníci dají přestávku na Kampě. Odtud se vydají ke Karlovu mostu, po němž se projdou kolem 16. hodiny. Po Smetanově nábřeží karnevalová loď „dopluje“ znovu na Národní. Akce by měla skončit kolem 17.30 hodin.

Cieslarová věří, že se časem podobné karnevalové průvody rozšíří i do menších měst. Místo politiků z nejvyšších pater při nich lidé budou parodovat třeba místní radní. „Radost ze satiry může mít na lidi dobrý vliv a může zvýšit jejich zájem o okolí,“ je přesvědčena šéfka sdružení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík skončil na Mistrovství světa v loňském roce v řecké Spartě na 9....
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám