metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Úterý, 12. listopadu 2019. Svátek má Benedikt.
Fyzik Albert Einstein
Fyzik Albert Einstein | foto: Profimedia.cz

Před sto lety chodil Prahou Einstein, jeho život mapuje výstava

21. června 2012  16:54 Robert Oppelt
Je to sto let, co na pražské univerzitě působil její nejslavnější profesor, fyzik a laureát Nobelovy ceny Albert Einstein.

Sice už dnes asi nežije nikdo, kdo by se mohl pochlubit, že chodil v Praze na  jeho přednášky, přesto vědci na velikého fyzika nezapomněli. Einstein přednášel v Praze tři semestry a právě tady si začal tříbit myšlenky, které později zformuloval v obecnou teorii relativity.

Za jeho pozváním do Prahy přitom stála česko-německá řevnivost. "Německá část univerzity tehdy neměla, na rozdíl od české části, profesora teoretické fyziky, a tak se rozhodli pozvat někoho známého," vysvětluje profesor Jiří Bičák. Kromě dvou pamětních desek připomene působení Einsteina v Praze příští týden na Karlově univerzitě vědecká konference a výstava.

"Na konferenci promluví řada předních světových odborníků na teorii relativity, kosmologii a relativistickou astrofyziku. Zúčastní se jí přes dvě stě vědců z 31 zemí všech kontinentů," uvádí mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek.

Vydejte se po stopách Einsteina

Další doprovodnou akcí pro veřejnost je rozsáhlá výstava Einstein, Praha a gravitace, která je zdarma přístupná do 30. června v Křížové chodbě Karolina. Výstavu o pobytu Alberta Einsteina v Praze doplní interaktivní expozice o teorii relativity a gravitačních vlnách, zapůjčená z univerzity v německém Tübingenu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Natalia Germani: Vidíme, že svoboda, za niž se bojovalo, není stoprocentní

Natalia Germani
vydáno 11. listopadu 2019  14:36

Slovenská herečka Natalia Germani je českému publiku známá ze seriálu Single Man nebo z filmu Věčně tvá nevěrná. Nyní se představí v jedné z hlavních rolí...  celý článek

Mladý staromilec: Před sto se měli hůř, chovali se ale líp

Šestnáctiletý Lukáš Malý napsal knihu s názvem Vázací motýlek.
vydáno 11. listopadu 2019  10:47

Fascinaci prvorepublikovou érou přetavil Lukáš Malý do novely. Popletl v ní pouze scénu s dýmkou.  celý článek

Adam Ondra: Nelezu proto, abych byl slavný nebo bohatý

Iva Vejmolová a Adam Ondra při křtu knihy
vydáno 11. listopadu 2019  6:35

Letošní mistr světa v lezení na obtížnost vydal ve spolupráci s Martinem Jarošem knihu s titulem Adam Ondra Lezec tělem i duší. Popisuje v ní své první...  celý článek

Co to šustí? Z kukuřice šupolienky

Šupolienky
vydáno 9. listopadu 2019  5:26

Pokud jste někdy byli na Slovensku, určitě jste viděli, a možná i zakoupili jako dárek, nesčetně figurek z kukuřičných listů zvaných šupolienky. Já jsem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám