metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna
Manifestace za stavební předpisy | foto: Metro.cz

Představitelé stavebnictví podpořili pražské stavební předpisy

  11:51,  aktualizováno  14:07
Investoři a podnikatelé ve stavebnictví podporují pražské stavební předpisy, jejichž platnost minulý týden pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Podle stavebníků předpisy přinesly jasná pravidla výstavby v hlavním městě, informovala výkonná manažerka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) Monika Kofroňová.

„Dokument nových stavebních předpisů byl na realitním trhu dlouho očekáván a mezi našimi členy, investory a staviteli je vnímán jako předpis, který na českém trhu nemovitostí chyběl a který do stávajícího systému přináší potřebný řád a jasnou a srozumitelnou koncepci,“ řekla.

O to hůře podle ní sledovali představitelé asociace zmatky, které se kolem předpisů začaly odehrávat po komunálních volbách a jež vyvrcholily právě pátečním verdiktem MMR. Nicméně přivítali, že ministerstvo ve svém rozhodnutí ponechalo v účinnosti alespoň přechodná ustanovení pražských stavebních předpisů. Tím podle asociace zabránilo nejistotě na pražském stavebním trhu.

„Je to vyhovující minimum, které přinejmenším eliminuje právní nejistotu, kterou realitní trh intenzivně vnímal. Jakákoliv nejistota je těžko slučitelná s dalším rozvojem ekonomických aktivit stavitelů a investorů na českém realitním trhu. Transparentní a stabilní podmínky pro jejich podnikání ve formě Pražských stavebních předpisů jsou pro ně klíčové,“ uvedla asociace.

O předpisech

  • Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, schválila v létě minulá rada města pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka.
  • Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu.
  • Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň.
  • Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Naopak architekti, urbanisti a developeři změnu přivítali.
  • Předpisy zavádějí tradiční nástroje plánování města, jako je uliční a stavební čára, a regulovanou výšku budovy.
  • Obecně platné předpisy naopak podle některých umožní mimo jiné zástavbu zelených ploch na sídlištích, rozšiřování počtu billboardů a zavedení reklamy v památkové rezervaci.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek