metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana | foto: ČTK

Prezident Zeman se opět vyslovil pro zavedení povinné volební účasti

  9:17
Potom, co v pátek odevzdal svůj hlas v senátních volbách, prezident Miloš Zeman znovu vyjádřil svou podporu zavedení volební povinnosti Dodal, že neočekává, že se výsledky těchto voleb nějak odrazí na vládní úrovni.

Zeman nepřímo prozradil, koho volil. Na dotaz uvedl, že dal hlas bojovníkovi proti korupci, kterou označil za současné zlo, ne bojovníkovi proti zlu minulosti. V obvodu Praha 5 postoupili do finále advokát Václava Lásku (za SZ), jenž působil v protikorupční organizaci Transparency International, a historik a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček (za ODS).

Volič má povinnost účastnit se veřejného života

„Už mnoho let opakuji: volební povinnost. Téměř nikdo neví, že volební povinnost byla za Masarykovy první republiky, téměř nikdo neví, že volební povinnost je třeba v Belgii, v Lucembursku, v Austrálii,“ nastínil Zeman recept, jak obyvatele přitáhnout k volebním urnám. Nesouhlasí s názory, že by se jednalo o administrativní svévoli. „Stejně tak jako má volič právo si svobodně vybrat, koho chce, tak má i povinnost účastnit se veřejného života,“ soudí prezident.

Na vládní úrovni mohou podle něho senátní volby vyvolat ještě menší reakci než volby obecní, v nichž jde o tisíce pozic. „Pokud jde o senátní volby, jde všeho všudy o 27 koryt, pardon, pozic,“ podotkl. Prezident nepředpokládá, že by vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ztratila v horní komoře většinu; i pokud by se tak stalo, případná senátní veta zákonů může snadno přehlasovat ve Sněmovně. Zeman volil s chotí Ivanou v základní škole v Brdičkově ulici v Praze na Lužinách. Od nových senátorů očekává, že budou v horní komoře prosazovat svou životní zkušenost.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy