metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop

Větší foto
T3 | foto: Dopravní podnik Praha

Primátorka chce pomoct Ukrajině. Daruje Mariupolu vysloužilé tramvaje T3

  9:44
S projektem pomoci oslovil Adrianu Krnáčovou europoslanec Pavel Svoboda, který při své květnové misi navštívil právě ukrajinský Mariupol. Vozový park v tomto městě je podle něj velmi žalostný. Tamní vedení požádalo evropské metropole o pomoc v ­podobě vyřazených tramvají nebo trolejbusů.

Dopravní podnik už o požadavku začal jednat. Jeho představenstvo schválilo záměr na další rozpracování projektu. Příští týden by se projektem mělo znovu zabývat a určit, kolik z vyřazených tramvají by bylo možné přestavět pro Mariupol.

„Chystám se na pana ředitele Ďuriše před nastávajícím představenstvem obrátit, aby dopravní podnik vyčlenil maximum tramvají, které bude možné,“ řekla primátorka Krnáčová.

Tramvaje by na sobě nesly podle Krnáčové logo hlavního města, případně města, které tramvaj či trolejbus poskytne a logo Evropské unie. Není to jen hmotná pomoc, ale je to také cesta, jak ovlivnit tamní veřejné mínění, které stojí proti západním zemím a vyčítá jim nedostatek pomoci.

Tramvaje budou pravděpodobně přepraveny na Ukrajinu vlakem a náklady na přepravu uhradí tamní ukrajinský podnikatel nebo vypomůže Evropská komise. Vysloužilé tramvaje dopravní podnik obvykle do východních zemí prodává .

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek