metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

  5:29
Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci nebyla a desetina ji nenavštěvuje vůbec. Přitom je celá řada důvodů, proč byste měli preventivní prohlídky pravidelně podstupovat.

Spousta lidí se ale „vymlouvá“ na to, že pokud potřebují brýle, dojdou si do oční optiky, kde jim zrak změří a brýle vyrobí. Tedy k očaři chodit je zbytečné. „K lékaři nechodím, protože jsem tam jednou byla a nepomohl mi, a optik mi změřil oči stejně jako doktor,“ vysvětluje jedna z respondentek průzkumu, který pro Oční kliniku NeoVize zpracovala agentura STEM/MARK, proč se návštěvám očního lékaře vyhýbá.

Bohužel tomu tak není a to, že veškeré problémy se zrakem vyřeší brýle, které si pořídíte v optice, je mýtus. Dioptrické vady totiž rozhodně nejsou jedinými nemocemi očí. Některé z velmi vážných chorob navíc nelze jednoduše odhalit, protože ve svém počátku nezpůsobují žádné subjektivní potíže.

Typickým příkladem je zelený zákal neboli glaukom způsobený postupným odumíráním vláken zrakového nervu, který přenáší zrakové informace ze sítnice do mozku. Je druhou nejčastější příčinou slepoty. Postihuje cca dvě procenta populace nad 40 let a s přibývajícím věkem jeho výskyt narůstá.

Tuto degeneraci způsobuje zvýšený tlak nitrooční tekutiny. Jelikož ale nebolí a zpočátku nezhoršuje zrak, polovina lidí vlastně ani netuší, že v jejich očích tiká „časovaná bomba“. Ve chvíli, kdy zpozorují horší vidění, už je obvykle pozdě, poněvadž v této fázi je už více než 40 procent vláken zrakového nervu nevratně poškozeno.

Proto je důležité odhalit nemoc co nejdříve a díky včas zahájené léčbě odvrátit tragické následky. Neléčené glaukomové onemocnění je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. „Každý člověk starší čtyřiceti let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, zvláště pokud se glaukom vyskytuje v rodině,“ radí primářka Oční kliniky NeoVize Brno Šárka Skorkovská.

„Důležité je podstoupit důkladné oční vyšetření včetně provedení moderních zobrazovacích metod zrakového nervu,“ dodává. Součástí je proto vyšetření stavu oka přístrojem zvaným OCT (optická koherenční tomografie). Ten poskytuje lékařům podrobné informace o stavu sítnice a jejích jednotlivých vrstvách. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy