metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

  5:29
Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci nebyla a desetina ji nenavštěvuje vůbec. Přitom je celá řada důvodů, proč byste měli preventivní prohlídky pravidelně podstupovat.

Spousta lidí se ale „vymlouvá“ na to, že pokud potřebují brýle, dojdou si do oční optiky, kde jim zrak změří a brýle vyrobí. Tedy k očaři chodit je zbytečné. „K lékaři nechodím, protože jsem tam jednou byla a nepomohl mi, a optik mi změřil oči stejně jako doktor,“ vysvětluje jedna z respondentek průzkumu, který pro Oční kliniku NeoVize zpracovala agentura STEM/MARK, proč se návštěvám očního lékaře vyhýbá.

Bohužel tomu tak není a to, že veškeré problémy se zrakem vyřeší brýle, které si pořídíte v optice, je mýtus. Dioptrické vady totiž rozhodně nejsou jedinými nemocemi očí. Některé z velmi vážných chorob navíc nelze jednoduše odhalit, protože ve svém počátku nezpůsobují žádné subjektivní potíže.

Typickým příkladem je zelený zákal neboli glaukom způsobený postupným odumíráním vláken zrakového nervu, který přenáší zrakové informace ze sítnice do mozku. Je druhou nejčastější příčinou slepoty. Postihuje cca dvě procenta populace nad 40 let a s přibývajícím věkem jeho výskyt narůstá.

Tuto degeneraci způsobuje zvýšený tlak nitrooční tekutiny. Jelikož ale nebolí a zpočátku nezhoršuje zrak, polovina lidí vlastně ani netuší, že v jejich očích tiká „časovaná bomba“. Ve chvíli, kdy zpozorují horší vidění, už je obvykle pozdě, poněvadž v této fázi je už více než 40 procent vláken zrakového nervu nevratně poškozeno.

Proto je důležité odhalit nemoc co nejdříve a díky včas zahájené léčbě odvrátit tragické následky. Neléčené glaukomové onemocnění je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. „Každý člověk starší čtyřiceti let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, zvláště pokud se glaukom vyskytuje v rodině,“ radí primářka Oční kliniky NeoVize Brno Šárka Skorkovská.

„Důležité je podstoupit důkladné oční vyšetření včetně provedení moderních zobrazovacích metod zrakového nervu,“ dodává. Součástí je proto vyšetření stavu oka přístrojem zvaným OCT (optická koherenční tomografie). Ten poskytuje lékařům podrobné informace o stavu sítnice a jejích jednotlivých vrstvách. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek