metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Další 4 fotografie v galerii
Výstava Příběh Protektorátu. | foto: ČTK

Protektorát nebyl klidnou oázou, výstava vás vyvede z omylu

  7:30
Výstava Příběh Protektorátu, která byla zájemcům zpřístupněna už včera v Národním památníku na Vítkově, si bere za úkol vyvrátit mýtus o tom, že v době Protektorátu Čechy a Morava bylo české území oázou klidu, zatímco jinde zuřila válka a sílil protinacistický odboj.

Příběh Protektorátu - příběh o odvaze a zradě

  • Unikátní výstavu zaměřenou převážně na hisotrii protinacistického odboje je možné navštívit v Národním památníku na Vítkově až do 5. srpna.

Jan Šach z Vojenského historického ústavu, který je zároveň spoluautorem výstavy, otevřeně tvrdí, že bojovníků proti nacismu bylo na českém území více než zrádců. Sabotážní a diverzní akce se děly po celou dobu Protektorátu až do květnového povstání, které bylo jejich vyvrcholením.

Ani proslulý atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, od kterého letos uplyne 70 let, by bez podpory domácího odboje nebyl možný. V souvislosti s atentátem si mohou návštěvníci prohlédnout například vysílačku Libuši, kterou si s sebou do Protektorátu přivezli parašutisté výsadku Silver A. Jde o vysílačku, kvůli které nacistické ozbrojené složky vypálili obec Ležáky.

Bojovalo se proti nacismu i komunismu

České země byly také podle Šacha jediné v Evropě, ve kterých německá represivní moc popravila za účast v odboji ministerského předsedu, generála Aloise Eliáše. Urna s jeho popelem je nyní uložena na Vítkově. Na výstavě jsou pak šachové figurky, které si Eliáš z chleba vymodeloval v žaláři.

Výstava Příběh Protektorátu.
Výstava Příběh Protektorátu.

Výstava dokládá, že v době Protektorátu bylo na českém území rušno.

Autoři neopomenuli ani komunistický odboj. Upozornili ale na to, že se začal rozvíjet až po přepadení Sovětského svazu, ideového vzoru českých komunistů, Německem. Do té doby byly totiž Německo a Sovětský Svaz spojenci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Posilování české koruny vzbudilo zájem u cestovatelů, zájezdy se prodávají lépe

vydáno 30. ledna 2023  6:55

Koruna je vůči euru rekordně silná. Tuhle zprávu jste v posledních dnech nejspíš četli. Co to ale znamená? A jak dlouho to vydrží? Odpovědi najdete níže.  celý článek

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek