metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

V Českých Budějovicích funguje více jak rok pobytová služba pro autisty

  12:13
České Budějovice 2. října 2023 (PROTEXT) - Před rokem otevřelo Autis Centrum, o. p. s. v Českých Budějovicích historicky první pobytovou službu určenou dospělým lidem s autismem a těžším funkčním postižením. Při péči o osm klientů v týdenním stacionáři zde využívají metodu Podpory pozitivního chování (PBS), která pomáhá upravit prostředí a nastavit chování personálu ke klientům. Nedostatek podpory lidí s autismem a těžším funkčním postižením v České republice stále přetrvává.

„Dlouho jsme hledali, jaký přístup nebo metodu zakotvit ve směrnicích a jakým směrem zaměřit vzdělávání personálu. Nakonec jsme se rozhodli pro metodu PBS. Tento přístup nám umožňuje jednat s respektem a redukovat úzkost klienta. Cílem je minimalizovat tzv. chování náročné na péči. Pro personál i klienty pomáhá PBS zajistit bezpečí a individualizovat podporu,“ sděluje Mgr. Milena Urbanová, ředitelka českobudějovického Autis Centra. Dodává, že stěžejním úkolem vedení stacionáře je zajistit stabilní tým pečovatelů. „Ačkoliv během roku se nám o práci do stacionáře přihlásila bezmála stovka uchazečů, ne všichni jsou schopni se takto náročné péči věnovat. Často mají zkreslené představy o fungování klientů, jejich komunikaci a rituálech nebo třeba nemají dostatek trpělivosti,“ vysvětluje ředitelka Urbanová.

Využití metody PBS ve stacionáři podporuje také známý český psycholog a psychoterapeut Mgr. Přemysl Mikoláš: „Při své terapeutické práci s rodinami se setkávám s tím, že ačkoliv péče o dospělého člověka s autismem přináší rodině velký stres, nedokáží jej svěřit do péče zařízení, ke kterému nemají důvěru.“ Obavy některých rodičů pramení ze špatných zkušeností. Právě proto je práce s rodinou a personálem současně nezbytná pro nastavení dobré péče.

Po roce fungování stacionáře se Autis Centru se díky metodě PBS podařil výrazně snížit původně plánovaný počet personálu. V trojsměnném provozu bylo plánováno 18 pracovníků přímé péče. V současnosti se po roce fungování stacionáře daří zajistit péči jedenácti pracovníky. Přesto financování nové pobytové služby pro takto náročnou cílovou skupinu není jednoduché.

Autis Centrum, o. p. s. představí v rámci Týdne sociálních služeb, který probíhá ve dnech 2. – 8. 10. 2023 pod záštitou Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, fungování nové pobytové služby veřejnosti a novinářům. Ve středu 4. 10. 2023 od 13:00 h pořádá Autis Centrum, o. p. s. ve svém sídle v Českých Budějovicích, Plzeňská 2219/44, tiskovou konferenci na téma Personální a finanční zajištění pobytových služeb pro klienty s autismem. Hosté konference budou mimo jiné PhDr. Ivanka Nesnídalová, klinická psycholožka pracující s pečujícími rodinami, Mgr. Zuzana Hořejšová, psycholog a psychoterapeut, Mgr. Milena Urbanová, ředitelka Autis Centru, o. p. s., Bc. Blanka Ježková, vedoucí stacionáře a zástupci místní samosprávy. Cílem tiskové konference je ukázat, jak funguje pobytová služba týdenního stacionáře po roce, s jakými těžkostmi se stacionář potýká a jaké je jeho personální a finanční zajištění. Ve středu 4. 10. 2023 bude v Autis Centrum, o. p. s. probíhat již od 10 h Den otevřených dveří s komentovanou prohlídkou stacionáře a odbornou přednáškou. Potvrzení účasti a bližší informace k tiskové konferenci email: urbanova@autiscentrum.cz, tel.: 777 328 211.

Více informací na www.autiscentrum.cz a https://www.facebook.com/autiscentrum.

Týdenní stacionář můžete podpořit prostřednictvím transparentního sbírkového účtu č. 223830888/0600 vedeného u MONETA Money Bank.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek