metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

V obchodním domě Kotva se otevírá prodejna s českými ochrannými prostředky proti covidu

  9:00
Praha 5. května 2021 (PROTEXT) - Je to první příležitost, jak na trhu prezentovat uceleně české firmy, prodejny této šíře zatím existují na světě pouze dvě, a to v Los Angeles a v Tokiu.

Expozice v OD Kotva je doplněná putovní výstavou Helpful Art in covid.

Od 4. května 2021 je ve 4. patře obchodního domu Kotva v Praze 1 otevřena unikátní prodejna českého „anti-covidového“ průmyslu, ve které najdete nejširší nabídku inovativních výrobků a technologií českých firem a designérů chránících před nemocí covid-19, které vznikly za poslední třeskutý rok. Expozice na 800 m2 se zrealizovala za podpory Generali a OD Kotva.

Prodejna vznikla díky společné výzvě Pavla Šťastného, autora projektu a výstavy Helpful Art in covid, Tomáše Vrbíka, tajemníka Úřadu Hospodářské komory ČR a Marka Svobody, ředitele Odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Z České republiky se za poslední rok stal jeden velký „anti-covidový“ Start Up a Kotva nabízí prostor k prezentaci těchto špičkových českých výrobků a technologií.

Na jaře 2020 vznikl kvůli pandemii covid-19 akutní nedostatek mnoha výrobků pro zdravotníky v první linii a pro celé obyvatelstvo v České republice. Díky expresnímu inovativnímu přístupu vyvinul český průmysl společně s vědci, inženýry, lékaři a designéry takřka přes noc nové typy roušek, respirátorů, štítů, ochranných pomůcek, dezinfekcí a mnoho dalších technologií a okamžitě je zavedl do výroby. Byly využity nejnovější nanotechnologie, 3D tisky a mnohdy se tak velmi rychle spojilo to, co by normálně bylo nespojitelné.

"Informace o inovativních českých výrobcích jste mohli zahlédnout sem tam v médiích, nikdy však nebyly představeny na jednom místě „naživo“. Zde je jedinečná příležitost vidět, co naše firmy dokázaly během jediného jednoho roku. Výstava má i důležitý mezinárodní rozměr. Chceme prezentovat zahraničním partnerům, jaké skvělé věci umíme v naší zemi vyrobit,“ říká Marek Svoboda, ředitel Odboru ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Luciano Cirin?, generální ředitel Generali CEE Holdingu sídlícího v Praze, říká: „Jsme hrdi, že můžeme podpořit tento obchod a projekt Helpful Art in covid. Můžeme tak vyjádřit svou vděčnost všem lidem, kteří pomáhali během pandemie covidu-19 a zejména zdravotníkům v předních liniích. My, Generali, a autoři tohoto projektu máme jeden společný cíl - zmírnit devastující účinek pandemie koronaviru a společně přispět k obnově naší společnosti.“

„Jsem rád, že na naši výzvu zareagovalo bleskově mnoho českých firem. Prodejna se bude postupně doplňovat o další výrobky, chceme ji naplnit v komplexní šíří co nejdříve. Vyzýváme také české designéry a návrháře, aby nám poskytli do prodejny své roušky a další výrobky. Náš projekt Helpful Art in covid je platformou pro vznik a prezentaci nových ideí a inovací, pomáhajících v boji s covid-19,“ říká Pavel Šťastný, autor projektu Czech Anti-covid Industry - Helpful Art in covid.

Na výzvu zareagovaly české firmy z Asociace nanotechnologického průmyslu ČR - nanoSPACE, NANO M.ON - Fermata, Pardam Nano4fibers. Své výrobky dodaly i firmy Good mask, Palmapure, Kříž, Kubíček Visionair, Janka Radotín, Protector - Otwice, SPM - Anticovid Paper a Linet. Zapojil se také Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví - ÚNMZ a Česká agentura pro standardizaci - ČAS. Roušky si můžete vybrat i od českých designérů - Ester Geislerová a Josefína Bakošová, Pavel Beneš, Martina Nevařilová - Navarila a dalších.

V prodejně můžete platit i kryptoměnou od společnosti Platon Finance. Na provozu prodejny se podílejí studenti oboru Inovativní podnikání / Tiimiakatemia Prague na České zemědělské univerzitě s pokladním systémem Storyous.

Umění je součástí pozitivní terapie a léčí.

Součástí prodejny je i výstava Helpful Art in covid, mapující nové umění, tzv. „Covid Art“.

Kulturní projekt Helpful Art in covid představuje nový typ umění, kdy umělci z celého světa spontánně vytvořili díla s jedním tématem a posláním - poctou zdravotníkům a všem co pomáhali po celém světě během období pandemie covid-19.

Putovní výstava obsahuje 2.000 uměleckých děl, která vytvořilo 500 umělců z 90 zemí světa a zahrnuje malby, graffiti, ilustrace, plakáty, fotografie, sochy, design, videa, různé iniciativy a kampaně. Cílem projektu je představit tuto výstavu i v dalších městech a zemích, navazovat kontakty s místními umělci a nadále mapovat další umělecká díla, která stále vznikají

Tento mezinárodní putovní projekt by se měl v červnu 2021 poprvé představit ve světě a to putováním po Spojených arabských emirátech. Připravuje se i putování projektu v zemích, jako je Sultanát Omán, Indie, Srbsko, Německo a další. Doposud se výstava představila na multikulturním festivalu Praha Září, putovala do FN Motol, Ústřední vojenské nemocnice v Praze a nyní je v OD Kotva.

Autor a kurátor Pavel Šťastný vysvětluje, proč tento projekt vznikl: „Všichni jsme si museli nasadit roušku - symbol dnešní doby. Tak jsme ji také nasadili i na velký portrét Johna Lennona na zeď, která je pro naši zemi po desetiletí symbolem svobody a lásky. Fotografie Lennonovy zdi s rouškou obletěly svět a vyšly ve stovkách médií. Stala se z ní nejznámější a největší česká rouška. Díky tomu jsem se stal součástí online skupin umělců, jejichž díla se zaměřovala na covid-19. Denně mi začaly po sociálních sítích přicházet desítky děl z mnoha zemí, které podporovaly v těžkých chvílích miliony lidí po celém světě a pomáhaly všem duševně přežít. A tak jsem se rozhodl začít toto nové umění „Covid Art“ mapovat, sbírat, třídit a vytvořil jsem z něj výstavu. Základem výstavy se stal první onlinový výběr francouzského sběratele Blaise Runarta, který do něj přidal také naši roušku z Lennonovy zdi v Praze. Runart z ostrova Réunion mě podpořil a poskytl mi svou sbírku. Jsme rádi, že jsme ve společnosti Generali našli dalšího partnera, který bude pokračovat v našem poslání.“

Projekt Helpful Art in covid vznikl pod záštitou Senátu Parlamentu České republiky a Hospodářské komory České republiky, ve spolupráci s Odborem ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Záštitu poskytly také Hlavní město Praha a Praha 1.

Generali pomáhá komunitám v boji proti covid-19

Koronavirus má závažné dopady na ekonomiku a negativně ovlivňuje životy našich komunit po celém světě. Ve snaze zmírnit jeho ekonomické dopady založila skupina Generali Mimořádný mezinárodní fond ve výši 100 miliónů eur. V regionu Rakousko, CEE & Rusko tak mohla společnost Generali podpořit několik iniciativ celkovou částkou 11 milionů eur. Dále u příležitosti letošního 190. výročí od svého založení skupina Generali spustila investiční plán „Fenice 190“ v hodnotě 3,5 miliardy eur na podporu oživení evropských ekonomik dotčených pandemií covidu-19. Generali Česká pojišťovna, která je součástí skupiny Generali, řídí v České republice pod záštitou České asociace sester projekt „Pomáháme sestřičkám“, jehož prostřednictvím poskytuje duchovní i hmotnou podporu zdravotníkům v nemocnicích po celé České republice.

O GENERALI

Generali patří mezi největší poskytovatele pojištění a správy aktiv na světě. Firma byla založena v roce 1831 a v současné době působí v 50 zemích světa s celkovým předepsaným pojistným ve výši 70,7 miliardy eur v roce 2020. Má více než 72.000 zaměstnanců, kteří se starají o 65,9 miliónu klientů. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení v Evropě a stále významnější pozici získává na trích v Asii a v Latinské Americe. Jedním ze základních pilířů ve strategii společnosti Generali je závazek vůči udržitelnosti. Je inspirován ambicí Generali být partnerem, který klienty doprovází po celý jejich život a který jim díky bezkonkurenční obchodní síti nabízí inovativní a personalizovaná řešení. V Rakousku, střední a východní Evropě a v Rusku působí skupina Generali prostřednictvím své regionální centrály pro Rakousko, CEE & Rusko se sídlem v Praze ve 13 zemích jako jeden ze tří největších pojistitelů v tomto regionu.

O OBCHODNÍM DOMĚ KOTVA

Obchodní dům Kotva je sedmipodlažní budova o rozloze 28.000 m2, která se nachází na prestižním místě v centru Prahy, na náměstí Republiky. Budova vznikla v 70. letech podle návrhu renomovaných českých architektů, manželů Věry a Vladimíra Machoninových, a její podoba zůstává stále velmi dobře rozpoznatelná – především díky originálním proporcím připomínajícím včelí plástve. Díky své architektonické a historické hodnotě byla budova nedávno zařazena mezi české kulturní památky. Kotva byla otevřena v roce 1975 a po dlouhou dobu patřila mezi největší obchodní domy v Evropě a k nejnavštěvovanějším budovám české metropole. Obchodní dům dnes vyžaduje kompletní renovaci, která obnoví jeho původní krásu a architektonickou stopu. To vše nově obohatí špičkové moderní funkcionality, které zvýší vlastní hodnotu celého komplexu. V roce 2020 získala obchodní dům Kotva společnost Generali Real Estate prostřednictvím panevropského fondu „Generali Real Estate Asset Repositioning S.A.” (GREAR)“ - fondu zaměřeného na strategie přidání hodnoty nemovitosti („value-add strategy“) ve všech hlavních evropských zemích - od realitní společnosti PSN.

Pavel Šťastný

Autor a kurátor Helpful Art in covid

plecharnafactory@seznam.cz

Generali CEE Holding B.V.

Vztahy se sdělovacími prostředky

Marika.valditara.nicajasova@generali.com

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek