metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Začíná nová éra ve firemním reportingu

  10:00
Praha 21. listopadu 2023 (PROTEXT) - Od ledna 2024 se pro firmy veřejného zájmu, jako jsou banky, pojišťovny a firmy kótované na burze, otevírá nová kapitola v reportingu. Směrnice CSRD těmto společnostem nařizuje sdílet nefinanční data v rámci jejich výroční zprávy. Pro velké firmy s více než 250 zaměstnanci je to výzva i příležitost začít sbírat data o udržitelnosti už nyní, protože je budou povinně zveřejňovat poprvé nejpozději v první polovině roku 2026 za roky 2024 až 2025.

Nová pravidla požadují, aby stále více firem zveřejňovalo, jaký mají jejich aktivity dopad na životní prostředí a společnost. Doposud se tato povinnost týkala pouze cca 25 firem v České republice. Nastává období, kdy to bude povinné pro přibližně 2000 firem. Tato pravidla, směrnice CSRD a standardy pro vykazování udržitelnosti ESRS, si kladou za cíl, aby byly firmy transparentní v oblasti svého dopadu na životní prostředí a společnost. Firmy veřejného zájmu tyto informace musí začít zveřejňovat v první polovině roku 2025 jako součást výroční zprávy, ale ostatní firmy mají o tři roky více času se těmto novým pravidlům přizpůsobit.

ESG dotazníkové platformy mohou firmám s reportingem významně pomoci

V této nové éře vykazování udržitelnosti formou ESG reportingu představuje například platforma Synesgy od společnosti CRIF významnou oporu. Platforma nabízí několik služeb – od strukturovaných dotazníků přes kalkulačku uhlíkové stopy až po výpočet skóre udržitelnosti podle poskytnutých odpovědí a rámce GRI a doporučených aktivit.

Šest významných českých bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a ING Bank) také zvolilo platformu Synesgy pro získávání klíčových dat o udržitelnosti od svých korporátních klientů. Pro firmy je to velké zjednodušení při plnění bankovních požadavků – stačí, když jednou vyplní jednotný společný dotazník a zapojené banky si ho poté mezi sebou nasdílí.

Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CRIF, zdůrazňuje, že ESG reporting se bude postupně týkat téměř všech firem. „Synesgy je tu, aby firmám pomohla porozumět a splnit klíčové požadavky. Firmy mohou sdílet své ESG údaje s partnery, klienty a dodavateli, což zvyšuje jejich transparentnost a důvěryhodnost."

„Dá se předpokládat, že některé firmy ještě nebudou chtít vyplňovat dotazníky pro zjištění ESG faktorů. Pro takové případy jsme připraveni poskytnout firmám ESG data týkající se aktivit jejich obchodních partnerů a jejich ESG hodnocení formou skóre, a to i bez součinnosti hodnocených subjektů,“ upřesňuje Petr Kučera.

Udržitelnost jako konkurenční výhoda

S přechodem na povinný reporting nefinančních ESG dat budou firmy muset přehodnotit svůj přístup k udržitelnosti, což ovlivní nejen jejich schopnost získat úvěry, ale také výběr obchodních partnerů a dodavatelů. Platforma Synesgy a standardizovaný bankovní ESG dotazník nabízejí firmám efektivní nástroje pro pochopení těchto nových požadavků vyplývajících z nových standardů pro vykazování udržitelnosti.

„Díky nástroji Synesgy se mohou společnosti seznámit s klíčovými požadavky CSRD a ESRS, včetně spotřeby energie, podílu obnovitelné energie, emisních stop, spotřeby vody, objemu odpadů, genderové vyváženosti a dalších otázek," uvedl Petr Kučera. Výsledkem je firemní certifikát ukazující 'udržitelnost' společnosti na pětistupňové škále od A až po E. Platnost certifikátu je 12 měsíců a hodnocení je plně porovnatelné s hodnocením, které si mohou udělat i jiné společnosti v desítkách zemí světa, kde je platforma Synesgy k dispozici.

Více informací naleznete na https://www.crif-esg.cz.

 

Doplňující informace:

Platforma Synesgy: Efektivní řešení pro reportování udržitelnosti

Platforma Synesgy představuje komplexní řešení pro firmy, které chtějí efektivně spravovat a reportovat data o své udržitelnosti. Tato platforma poskytuje řadu nástrojů a funkcí, které usnadňují sběr a analýzu ESG dat:

  • Nabízí různé sady otázek a předdefinovaných odpovědí založených na různých rámcích, včetně 17 cílů udržitelného rozvoje OSN a GRI standardů.
  • Dotazníky vytvořené společností CRIF jsou přizpůsobeny podle velikosti firmy, s důrazem na specifika malých, středních a velkých společností.
  • Nabízí hodnocení v několika kategoriích, včetně environmentální, sociální a správní, s výsledným skóre na pětistupňové škále.
  • Platforma usnadňuje správu dat, včetně exportu do excelové tabulky a automatického rozesílání pozvánek k vyplnění dotazníků.
  • Služba je dostupná ve více než 20 jazycích, což umožňuje globální dosah.
  • CRIF nabízí pokročilé analytické nástroje pro výpočet uhlíkové stopy a posuzování ESG rizik a příležitostí.

 

Další informace naleznete na https://www.crif-esg.cz.

Profil společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a. s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací, a zajišťuje jim technický servis. Zároveň provozuje Registr platebních informací – REPI sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru. Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.

CRIF je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který lidem umožňuje nepřetržitý přehled o jejich finančních závazcích.

CRIF Transformation Services nabízí řešení a hodnotící modely pro vyhodnocování a řízení kreditního rizika. Vyvíjí modely na míru finančním i nefinančním společnostem. Platforma CRIF Digital Next urychluje digitální transformaci ve společnostech napříč všemi sektory. Napojení transakčních dat, on-boarding uživatelů a další digitální služby v kombinaci s řízením kreditních rizik nabízí ojedinělé řešení na míru požadavkům klientů.

Společnost CRIF svým klientům poskytuje také aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 43 informačních zdrojů. Další informace na www.crif.cz.

Prostřednictvím digitální platformy Synesgy umožňuje CRIF firmám sbírat, poskytovat i vyhodnocovat nefinanční data z oblasti ESG, tedy ekologické udržitelnosti (Environment), sociální (Social) a korporátní odpovědnosti (Governance). Výsledné skóre mohou společnosti použít při prokazování své „zelenosti“ a „zelenost“ svých klientů, dodavatelů a obchodních partnerů si mohou ověřit všude tam, kde je služba k dispozici. Více informací je na www.synesgy.cz.

 

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek