metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Dalších 37 fotografií v galerii
Pochod hrdosti homosexuálů Prague Pride 2014 | foto: ČTK

Průvodu hrdosti homosexuálů Prague Pride se zúčastnilo až 17 tisíc lidí

  9:00,  aktualizováno  18:47
Letošního průvodu Prague Pride na podporu gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů se zúčastnilo 15 až 17 tisíc lidí, což bylo méně než loni. Podle účastníků byl letošní ročník také méně extravagantní a klidnější. Průvodu, který šel z Václavského náměstí do Letenských sadů, se snažili zabránit odpůrci homosexuálů. Policie kvůli tomu 15 z nich zadržela a jsou vyšetřováni ze spáchání přestupku. Prahou souběžně s pochodem hrdosti homosexuálů prošel průvod Mladých křesťanských demokratů.

Průvod hrdosti upozorňoval hlavně na diskriminaci homosexuálů v 76 zemích světa a na nebezpečí viru HIV. V čele průvodu nesl dav lidí karikaturu prezidenta Vladimira Putina na podporu homosexuálů v Rusku. V davu byli tradičně pestrobarevně oblečení lidé, kteří během průvodu tancovali na hudbu reprodukovanou ze soundystémů alegorických vozů.

Podstatnou část průvodu tvořili heterosexuálové

Prague Pride 2014

Pochod hrdosti homosexuálů Prague Pride 2014

Každý rok jdou Prahou tisíce lidí

  • Průvod v Praze se konal počtvrté.
  • Poprvé prošel městem v roce 2011.
  • Tehdy se do něj zapojilo 8000 lidí.
  • Loni jich přišlo 20 tisíc.
  • Letos se zúčastnilo 15 až 17 tisíc lidí.

I letos dorazilo mnoho lidí v nápaditých i odvážných kostýmech. Proti minulému roku ale byla karnevalová složka potlačena. "Mám trochu pocit, jak kdyby tu byli tentokrát trochu slušnější lidi," řekla například Daniela, která se akce účastnila. Stejně jako v minulých letech podstatnou část průvodu tvořili heterosexuálové, kteří chtěli dát najevo svůj odpor vůči homofobii. V přední části průvodu kráčela asi třicítka zaměstnanců amerického velvyslanectví.

Již před začátkem průvodu se u sochy svatého Václava se sešly asi tři desítky odpůrců. Mezi účastníky průvodu se například vmísila dvojice s tlampačem, která slovně napadala homosexuály. Další lidé se snažili průvodu zabránit u Dvořákova nábřeží. Přestože policie musela zasáhnout proti 15 odpůrcům a řešit jejich přestupky, uskutečnil se letošní průvod podle policejního mluvčího Jana Daňka bez větších problémů. "Dá se říct, že se nestalo nic dramatického," uvedl. Pochod skončil v Letenských sadech, kde byl až do večera hudební a zábavní program.

V průvodu křesťanských demokratů šel Bělobrádek

Centrem Prahy prošel Pochod pro rodinu. V čele průvodu nesli účastníci transparent s nápisem "Rodina je základ společnosti a existence národa".

Ve zcela klidném duchu se nesl průvod zhruba 80 stoupenců Mladých křesťanských demokratů, podle kterých česká společnost dost nehájí zájmy tradiční rodiny. Nelíbí se jim snahy o uzákonění adopcí homosexuálními páry. Nevadí jim naopak registrované partnerství nebo happeningy jako ten dnešní. "Vyznáváme však určité hranice - vadí nám například adopce či osvojení dětí v rámci homoparentálních rodin. Tato témata už nám vhodná nepřijdou," uvedl místopředseda Mladých křesťanských demokratů Jan Gregor. Nad jejich akcí převzal záštitu místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy