metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Větší foto
Pražský magistrát (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

První tři měsíce řešili odškodné a směnárny

  7:20
Radní vykazují svou činnost. Za úspěch považují investice, zrychlení taveb i příplatky strážníkům.

Magistrátní koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu a Prahy sobě poprvé, přesně po prvních sto dnech ve funkci, skládá Pražanům účty. Za své nejzásadnější úspěchy považuje v tomto období především přípravu rozpočtu investic v historicky nejvyšším objemu 19,4 miliardy korun, uzavření memoranda k ­urychlení výstavby Pražského okruhu či zajištění odškodnění obětí pádu trojské lávky. Radní jsou také spokojeni s vypovězením nájmu problematickým směnárnám či navýšení rizikových příplatků strážníkům a zřízení takzvaného nočního starosty.

„Rada dosud plní své předvolební sliby. Spolupráce napříč jednotlivými gescemi se nám daří,“ říká primátor Zdeněk Hřib.

Most v Bubenské i dohoda kolem stanic metra D
Podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherr a se daří městu vykupovat pozemky pro stanice metra D. Ke shodě došel magistrát jak s­ majiteli půdy pro stanici Nádraží Krč, tak pro první stavební úsek mezi budoucími stanicemi Pankrác a Nové Dvory. Několik miliard pak podle něj Praha ušetřila také díky memorandu na výkup pozemků pro Pražský okruh, takzvanou 511. S ministerstvem dopravy se městu podařilo domluvit, že Praha a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které okruh postaví, budou pozemky vykupovat společně, navíc před tím, než ředitelství získá stavební povolení. Původně mělo pozemky vykupovat město, a následně je přeprodat právě ŘSD.

„Také se mi podařilo dříve zprovoznit most v Bubenské ulici nedaleko stanice metra ­C Vltavská, který musel být loni v říjnu kvůli špatnému stavu uzavřen. Nyní po něm jezdí auta o hmotnosti do 3,5 tuny a už se pod něj vrátily také tramvaje,“ řekl včera Scheinherr.

Květiny v Botanické zalijí vodou z Vltavy
Náměstek primátora Petr Hlubuček v prvních měsících ve funkci připravil například podmínky pro výstavbu vodovodu v Botanické zahradě hlavního města Prahy. Květiny tu má v budoucnu ekologicky zalévat voda přímo z Vltavy. Zásluhy si připisuje také za finanční podporu strážníků. „Od 1. ledna byl strážníkům Městské policie Praha zvýšen rizikový příplatek z šesti na sedm a půl tisíce korun. Věřím, že toto zvýšení pomůže zlepšit atraktivitu profese strážníka,“ dodává Hlubuček.

Pryč se směnárníky
Praha se v předchozích týdnech zbavovala také nepoctivých směnáren, respektive vypovídala smlouvy těm, které sídlily v jejích prostorách. Podle radního pro majetek Jana Chabra byla důvodem nejen špatná pověst zařízení, ale i­ nízký nájem, který směnárníci platili. Město také zrušilo kvóty svého bytového fondu pro soudce a státní zástupce, rozvíjelo realitní portál a chystá opravu teras Domu bytové kultury u Budějovické.

Umělá inteligence a bezdomovci
Radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová zase, podle svých slov, zajistila například činnost skupiny pro ukončování bezdomovectví. Zahájila také pravidelná setkání radních městských částí odpovědných za sociální péči a přípravu transformace péče o ohrožené děti v Praze. Město také za prvních sto dní působení nové pražské koalice vstoupilo do organizace studentské mobility Xarxa podporující cesty studentů středních škol do zahraničí nebo také učinilo první krok k vytvoření mezinárodního hubu pro rozvoj umělé inteligence. 

Primátor Hřib se zase pochlubil restrukturalizací odboru IT na magistrátu, provedením bezpečnostních kontrol dle varování, zahájením jednání se starosty o rozvoji severní části Prahy nebo pověřením rady k vyjmutí dodatku ze smlouvy o partnerských městech Prahy s Pekingem o­uznání politiky jedné Číny.

Kritika opozice 
Práce rady hlavního města je, jak je již zvykem, od počátku terčem kritiky ze strany opozice. Předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija se nechala slyšet, že se vládnoucí koalice zatím zaměřuje spíše na svou propagaci, než na reálné skutky. S ­ní je zajedno i předseda zastupitelů ANO Patrik Nacher, který podle ČTK označil většinu témat, která řeší rada, jako „témata novinových titulků“.

Nejvíce funkcí

  • Pražská koalice vytvořila podle zástupců ODS a ANO dosud nejvyšší počet placených funkcí a­ dochází tak k jejich zbytečnému kumulování.
  • Kritice čelí také fakt, že lídři Prahy sobě Jan Čižinský a ­Spojených sil Jiří Pospíšil nejsou členy rady hlavního města. Přesto však mají nepopiratelný vliv na směřování metropole.
  • V konání rady doposud chybí dle kritiků také řešení problémů s­ parkováním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek