metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel
Členové Sněmovního mandátového a imunitního výboru jednali o potvrzení stíhání poslance Davida Ratha. | foto: ČTK

Rath poprvé v životě nebyl arogantní. Přesto ho poslanci chtějí vydat

  13:15,  aktualizováno  17:34
Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil dnes podle očekávání sněmovně, aby potvrdila stíhání poslance Davida Ratha. Policie obvinila bývalého středočeského hejtmana pro podezření z korupce, je ve vazbě v Litoměřicích. Před verdiktem členové výboru Ratha vyslechli v Praze v budově patřící ministerstvu vnitra.

Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru se sešli ve sněmovně už ráno a zahájili debatu o Rathově případu. Zhlédli i videozáznam z jeho zadržení.

Ratha vyslýchali jeho kolegové asi dvě hodiny. Ze sněmovní budovy vyjeli dopoledne za ním do zařízení ministerstva vnitra Spiritka na pražském Břevnově. Rath tam byl dopraven z vazební věznice v Litoměřicích. Zhruba půl hodiny po poledni ho eskorta ze Spiritky zase odvezla. Rath se nejprve k případu vyjádřil, pak následovaly otázky poslanců.

John: Odposlechy dokazují milionové spiknutí

"Policie dodala dokumenty a odposlechy, kde se zúčastnění baví o milionech a bylo to jak v moderní pohádce Alibaba a čtyřicet loupežníků. To bylo tak otřesné, že už to nemohlo setkání s Rathem přebýt," vylíčil Metru dnešní setkání šéf Věcí veřejných Radek John.

Podle Johna Rath dál trvá na tom, že nevěděl, co v krabici nese a že jde o šikanu ze strany policie. Proto se prý nechce vzdát mandátu. "Poprvé jsem ho viděl, jak nebyl arogantní. Říkal, že má za sebou zážitek, který by nepřál největšímu nepříteli, ale že bude bojovat do posledního dechu," dodal John.

Vydání Ratha ke stíhání nebude výbor zdržovat

"Výbor přijal usnesení jednomyslně," řekl jeho předseda Bohuslav Sobotka. Zároveň navrhl, aby bod týkající se Ratha byl zařazen hned na úvod sněmovní schůze.

Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku, který má údajně souvislost s opravou zámku v Buštěhradu. Ačkoli politik vinu popírá a za případem vidí politiku, očekává se, že se výbor postaví za pokračování Rathova stíhání. Definitivní rozhodnutí učiní s doporučením výboru sněmovna na nejbližší schůzi, tedy s největší pravděpodobností 5. června.

Rathovi komplicové mají nyní podle informací serveru Lidovky.cz obstavený majetek. Státní zastupitelství nechalo podle serveru zaplombovat domy ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné, v Hostivici a v Jílovém u Prahy. Obstaveny jsou prý také exposlancovy nemovitosti v Bakově nad Jizerou a Doksech, které jsou psané na exposlance Petra Kotta.

Někdo zbil bývalého právníka Rathovy manželky

  • Právníka Františka Šejnosta, který podle svých slov zastupuje manželku obviněného Ratha, údajně napadli v pondělí dva mladíci a zranili ho na hlavě.
  • Událost se odehrála v centru Kladna. Mluvčí kladenské policie ale řekla, že o fyzické napadení nešlo a policisté se případem nezabývají.
  • Advokátka Klára Samková však serveru Novinky.cz útok potvrdila. Podle ní byl Šejnost v obličeji celý od krve.
  • Na Šejnosta dnes zaútočila České advokátní komory. Podle ní nesmí poskytovat žádné právní služby.
  • "Pokud by tak činil, dopouštěl by se trestného činu neoprávněné podnikání," sdělila mluvčí komory Iva Chaloupková. Komora Šejnostovi loni v listopadu pozastavila výkon advokacie kvůli jeho trestnímu stíhání za zpronevěru několika set tisíc korun.
  • Třetí ránu Šejnostovi zasadila sama Rathova manželka Eva, která uvedla, že už s ním nespolupracuje a že některá jeho tvrzení v médiích nebyla pravdivá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek