metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 17 °C

Úterý 21. března 2023. Svátek má Radek
Poslední premiéra loňské sezony: Ježíškova armáda | foto: Divadlo Komedie

Rozhovor: Činoherák Ústí u nás odehraje dvacet představení, říká šéf Divadla Komedie

  16:18
Divadlo Komedie zahájilo novou sezonu, ve které nabídne dvě premiéry. Azyl nabídlo i Činoheráku Ústí. Od září roku 2012 je provozovatelem Divadla Komedie Divadlo Company.cz. Po dvou letech střídá ve vedení společnosti Evu Bergerovou její kmenový režisér Vojta Štěpánek. S jeho příchodem pak přicházejí dílčí změny. Od nadcházející sezony se například Divadlo Komedie oficiálně prezentuje jako Centrum východní dramatiky.

Současná Komedie je zaměřena na autory východní či střední Evropy, převážně Poláky. Jak na východní dramatiku reagují diváci?
Vzhledem k tomu, že jsme se na konci naší druhé sezony v Komedii dostali na návštěvnost nad 70 procent, domnívám se, že námi zvolený kurz na východ diváky zajímá. Uváděním kvalitních východních dramat se také pokoušíme sejmout silně zakořeněnou pejorativní příchuť slova východ. Třeba i tím, že uvádíme v českých premiérách tituly, které jsou na západě běžně známé, ale v naší prozápadní společnosti téměř vůbec, jako třeba Różewiczova Past nebo v nadcházející sezoně Divoké maso Gorana Stefanovského.

Jaké novinky tedy chystáte pro diváky pro následující sezonu?
Pokračujeme v trendu českých a světových premiér. Prvním titulem bude nevybíravá komedie Doroty Masłowské Mezi náma dobrý v režii nové posily režijního týmu Komedie Ondřeje Mataje, následuje česká premiéra zásadního dramatu makedonského autora Stefanovského Divoké maso, dále dramatizace českého románu Pavla Göbla Penis pravdy a závěr sezony bude patřit české premiéře hry Korunovace jednoho z nejžádanějších mladých polských autorů Marka Modzelewského, a to v režii zahraničního hosta. Doprovodný program nese název Komedie+ a bude sestávat ze scénických čtení, koncertů, výstav, ale například i z dramatické soutěže pro pražské střední školy, kterou právě spouštíme.

Nyní u vás našel dočasný azyl Činoherák Ústí. Jak se vám s nimi spolupracuje, byť uvádějí své hry...
S podporou pražského magistrátu u nás Činoherák Ústí odehraje dvacet představení a veškerý výtěžek z tržeb putuje právě Činoheráku. Jsem rád, že Ústečtí svůj nerovný boj s ústeckou radnicí nevzdávají a že u nás mohou dočasně působit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte fotografie dětí na sociální sítě? Zaděláváte jim tím na šikanu

vydáno 21. března 2023  5:42

Sdílejte svá data obezřetně. Informace na internetu se dají velmi snadno zneužít.  celý článek

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek