metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

S blížící se chřipkou strašívají lékaři pandemiemi a smrtí

  12:33
Virové onemocnění zabíjí. Je to pravda, hrozí ale hlavně lidem, kteří trpí dalšími chorobami.

Chřipka je v době příchodu zimy velkým strašákem. Ročně u nás zemře více než tisícovka lidí. Lékaři proto pravidelně varují před blížícím se chřipkovým obdobím především na nízkou proočkovanost české populace proti nemoci. Jedná se přitom také o zajímavý byznys pro výrobce vakcín. V Česku je totiž proti chřipce očkovaných jen pět procent obyvatel.

Nesmysly kolem chřipky nás provázejí už sto let

  • Španělská chřipka zahubila na konci 1. světové války a po ní až 50 milionů obyvatel, do Evropy ji zanesli pravděpodobně američtí vojáci. „Španělská“ se jí říkalo proto, že jedině v této zemi se o ní smělo psát v novinách.
  • Chřipka kosila po první světové válce především civilní obyvatelstvo, které bylo v Evropě silně podvyživené, mělo výrazně oslabenou imunitu a místy docházelo i k hladomorům.
  • Její podoba, asijská chřipka, postihla v 50. a v 60. létech 20. století Čínu. Poprvé v době tzv. velkého skoku, kdy zdecimovala zemědělství a země trpěla hladem. Rolníci museli totiž místo produkce potravin vyrábět železo v hliněných pecích. Podruhé zasáhla chřipka Čínu na sklonku 60. let při kulturní revoluci.

Jejich vakcinace při ceně kolem 400 korun vyjde na zhruba 200 milionů korun. Hradí si ji lidé do 65 let, ti starší a vybraní pacienti mají očkování zdarma. Pokud by byla naše proočkovanost 70procentní jako ve Velké Británii, jednalo by se o byznys za téměř tři miliardy korun.

Odborníci v souvislosti s chřipkou také často zmiňují dřívější pandemie. Například španělská chřipka usmrtila po 1. světové válce až padesát milionů Evropanů. Miliony mrtvých měla pandemie na svědomí i v Číně v padesátých a šedesátých letech minulého století. Tehdy se ale jednalo o jiné podmínky než nyní a lékaři svým způsobem šíří zavádějící informace (viz box). „Pandemie tu ale byly a my nevíme, co může v budoucnosti nastat. Dáváme to jako upozornění,“ obhajuje tyto informace Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy. „V současnosti jsme samozřejmě už jinde, co se týká zdravotní techniky i léků,“ doplňuje hygienička.

Viry číhají na nemocné

34

Tolik lidí podlehlo nákaze během minulé chřipkové sezony v Praze. Jenže pouze sedm z celkového počtu 91 lidí, kteří měli v hlavním městě v tomto období chřipku, netrpělo žádným z rizikových faktorů (obezita, srdeční choroby, plicní problémy, kouření a další). Ročně umře v Česku na chřipku asi 1500 lidí, převážně seniorů.

Jak vyplývá ze statistik webu vakcinace.eu, chřipka smrtelně ohrožuje hlavně seniory a především lidi, kteří trpí dalšími nemocemi. „Lidem s diabetem hrozí úmrtí 240krát více, kardiakům až 435krát víc než lidem bez dalších potíží,“ vysvětluje Igor Karen, praktický lékař z Mladé Boleslavi. Nebezpečná je především pro kuřáky, pro lidi, kteří trpí nadváhou či dýchacími chorobami. Potenciálními chřipkovými pacienty je tak většina Čechů. Nadváhou u nás totiž trpí více než polovina lidí a ti také často mají cukrovku (diabetiků je více než milion). Bez rizikových faktorů je tak v Česku asi jen pět procent populace. Lékař Igor Karen by proto rozhodně přivítal určitě vyšší proočkovanost minimálně mezi populací nad pětašedesát let. „Imunitní systém starších lidí s věkem oslabuje,“ říká mladoboleslavský praktický lékař.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek