metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

S blížící se chřipkou strašívají lékaři pandemiemi a smrtí

10. října 2019  12:33 Pavel Hrabica Metro.cz
Virové onemocnění zabíjí. Je to pravda, hrozí ale hlavně lidem, kteří trpí dalšími chorobami.

Chřipka je v době příchodu zimy velkým strašákem. Ročně u nás zemře více než tisícovka lidí. Lékaři proto pravidelně varují před blížícím se chřipkovým obdobím především na nízkou proočkovanost české populace proti nemoci. Jedná se přitom také o zajímavý byznys pro výrobce vakcín. V Česku je totiž proti chřipce očkovaných jen pět procent obyvatel.

Nesmysly kolem chřipky nás provázejí už sto let

  • Španělská chřipka zahubila na konci 1. světové války a po ní až 50 milionů obyvatel, do Evropy ji zanesli pravděpodobně američtí vojáci. „Španělská“ se jí říkalo proto, že jedině v této zemi se o ní smělo psát v novinách.
  • Chřipka kosila po první světové válce především civilní obyvatelstvo, které bylo v Evropě silně podvyživené, mělo výrazně oslabenou imunitu a místy docházelo i k hladomorům.
  • Její podoba, asijská chřipka, postihla v 50. a v 60. létech 20. století Čínu. Poprvé v době tzv. velkého skoku, kdy zdecimovala zemědělství a země trpěla hladem. Rolníci museli totiž místo produkce potravin vyrábět železo v hliněných pecích. Podruhé zasáhla chřipka Čínu na sklonku 60. let při kulturní revoluci.

Jejich vakcinace při ceně kolem 400 korun vyjde na zhruba 200 milionů korun. Hradí si ji lidé do 65 let, ti starší a vybraní pacienti mají očkování zdarma. Pokud by byla naše proočkovanost 70procentní jako ve Velké Británii, jednalo by se o byznys za téměř tři miliardy korun.

Odborníci v souvislosti s chřipkou také často zmiňují dřívější pandemie. Například španělská chřipka usmrtila po 1. světové válce až padesát milionů Evropanů. Miliony mrtvých měla pandemie na svědomí i v Číně v padesátých a šedesátých letech minulého století. Tehdy se ale jednalo o jiné podmínky než nyní a lékaři svým způsobem šíří zavádějící informace (viz box). „Pandemie tu ale byly a my nevíme, co může v budoucnosti nastat. Dáváme to jako upozornění,“ obhajuje tyto informace Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy. „V současnosti jsme samozřejmě už jinde, co se týká zdravotní techniky i léků,“ doplňuje hygienička.

Viry číhají na nemocné

34

Tolik lidí podlehlo nákaze během minulé chřipkové sezony v Praze. Jenže pouze sedm z celkového počtu 91 lidí, kteří měli v hlavním městě v tomto období chřipku, netrpělo žádným z rizikových faktorů (obezita, srdeční choroby, plicní problémy, kouření a další). Ročně umře v Česku na chřipku asi 1500 lidí, převážně seniorů.

Jak vyplývá ze statistik webu vakcinace.eu, chřipka smrtelně ohrožuje hlavně seniory a především lidi, kteří trpí dalšími nemocemi. „Lidem s diabetem hrozí úmrtí 240krát více, kardiakům až 435krát víc než lidem bez dalších potíží,“ vysvětluje Igor Karen, praktický lékař z Mladé Boleslavi. Nebezpečná je především pro kuřáky, pro lidi, kteří trpí nadváhou či dýchacími chorobami. Potenciálními chřipkovými pacienty je tak většina Čechů. Nadváhou u nás totiž trpí více než polovina lidí a ti také často mají cukrovku (diabetiků je více než milion). Bez rizikových faktorů je tak v Česku asi jen pět procent populace. Lékař Igor Karen by proto rozhodně přivítal určitě vyšší proočkovanost minimálně mezi populací nad pětašedesát let. „Imunitní systém starších lidí s věkem oslabuje,“ říká mladoboleslavský praktický lékař.

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám