metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Úterý, 11. prosince 2018. Svátek má Dana.
Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
Větší foto
Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016) | foto: Magistrát hlavního města PrahyMF DNES

S účtem v kapse nebo načerno

31. října 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Revizoři a průvodčí mají problém. Nenačítají se jim kupony MHD.

„Nic tam nevidím. Máte od toho kuponu účet?“ Tahle věta v posledních týdnech zaznívá z úst revizorů a dalších přepravních kontrolorů v pražské hromadné dopravě. Doklad o zaplacení je totiž pro ně často jediným potvrzením toho, že má cestující na své Lítačce nahraný platný kupon. Tenhle problém přitom trvá už od začátku září, kdy odstartoval prodej Lítaček i v e-shopu.

„Jsou mraky lidí, co si koupí Lítačku, a revizoři ani validátory nevidí nahraný kupon,“ rozčiluje se na Facebooku Pražské integrované dopravy Míša Strnadová, jejíž slova potvrzuje mnoho dalších Pražanů. Někteří cestující bez dokladu o zaplacení dostali dokonce pokutu za černou jízdu. Jiní naopak zmatků zneužívají a jezdí beztrestně načerno.

„Mně naopak jízda ve vlaku bez jízdenky nestála ani korunu. Průvodčí jsou v těchto dnech zvyklí, že některé kupony nevidí, a tak ani nepoznají, že jsem si Lítačku s prošlým kuponem do teď nedobil,“ přiznává se deníku Metro čtenář Miloš. „Průvodčí se mě sám zeptal, zda jsem si kupon nechával nahrát nedávno. V systému se totiž prý může objevit až později,“ dodává čtenář.

Podle operátora ICT, který Lítačku provozuje, je problém v přístrojích, které jsou v autobusech PIDu, u revizorů a průvodčích často zastaralé a nejsou nově zkalibrované. Kvůli tomu pak neumějí nové kupony načíst. Mluvčí ICT Vladimír Antonín Bláha minulý měsíc avizoval, že se podobné situace počítají na stovky. Podle řidiče autobusu Jakuba Vávrů je ale problém v nedotaženosti celého systému a podobných případů neubývá. „Nyní je úplně zcestné kontrolovat cestující při nástupu předem, a proto jsem prozatím na kontrolu rezignoval,“ píše na Facebooku Lítačky řidič.

Pokud se cestujícímu nahraný kupon u kontrolora nenačte, jak má, může podle zjištění deníku Metro požádat o zaslání takzvaného online dotazu. Každé kontrolní zařízení, která revizoři a průvodčí fasují, má totiž přístup do online databáze. Ta by měla informaci o kuponu v systému najít vždy. 

Koupili si jízdenku, přesto dostali pokutu

  • Stížnosti Pražanů na neoprávněně uložené pokuty plní sociální sítě. Nejčastěji Facebook Pražské integrované dopravy a karty Lítačka.
  • O svou neblahou zkušenost se tento týden podělila také blogerka Tereza Schillerová. „Vracím se z příjemné schůzky, mírně ovíněná, a najednou revizoři. Vytasila jsem svoji Lítačku a pan revizor mi sdělil, že na kartě nic není. Vysvětlujte někomu něco, když to nechce slyšet. Dostala jsem tedy papír, takový ten, který se dává lidem jako pokuta, a byla jsem požádána, ať si zajedu na centrálu to vyřídit do patnácti dnů. V mžiku jsem byla zcela střízlivá,“ napsala na Facebook Lítačky Schillerová.
  • Jaké ale bylo její překvapení, když dorazila na úřad. „Paní mi sdělila, že Lítačka je prázdná, a dala mi telefon na centrální dispečink, ať si zavolám tam. Takže jsem tam šla proto, abych dostala telefon. Na dispečinku mi paní řekla, že ona kupon vidí. Vytiskla jsem si tedy doklad o zaplacení, nosím ho a doufám, že nedostanu pokutu za to, že se nějaký revizor blbě vyspí a nebude mu to stačit,“ píše dále Schillerová.
  • Podobnou zkušenost měla i uživatelka Jana Nováková. Kupon, který si zakoupila přes e-shop, se jí na kartu nenačetl a neukázal se u řidiče v autobuse ani u revizora. Protože nemohla prokázat, že si kupon skutečně koupila, dostala pokutu.
  • Zaměstnanci jsou ve zkušebním období Lítačky podle organizátora dopravy Ropid instruováni, aby byli k cestujícím s nefunkčním kuponem shovívaví. Pokud přesto po cestujících chtějí, aby si jízdenku navíc koupili, ti mají následně možnost si ji po zakoupení nechat proplatit provozovatelem Lítačky – operátorem ICT.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2018  16:48

Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou...  celý článek

Bajku o záchranářích ze 112 vydávají autoři za skutečnost

(ilustrační foto)
vydáno 10. prosince 2018  15:43

Pokud budete do telefonu fňukat, operátorka linky 112 vás klidně seřve. Na druhou stranu ale snadno pozná přes zvuk ve sluchátku výbuch petardy od...  celý článek

Největší inspirací je pro mě Ed Sheeran, říká mladá zpěvačka

Tereza Balonová
vydáno 10. prosince 2018  13:18

Je čerstvě plnoletá a už objíždí velké kluby na turné s kapelou Jelen. V sobotu vystoupí ve Foru Karlín. A to s vlastními písněmi. Bývalá volejbalová...  celý článek

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi.
vydáno 10. prosince 2018  11:48

Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám