metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 21 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Větší foto
Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016) | foto: Magistrát hlavního města PrahyMF DNES

S účtem v kapse nebo načerno

  5:55
Revizoři a průvodčí mají problém. Nenačítají se jim kupony MHD.

„Nic tam nevidím. Máte od toho kuponu účet?“ Tahle věta v posledních týdnech zaznívá z úst revizorů a dalších přepravních kontrolorů v pražské hromadné dopravě. Doklad o zaplacení je totiž pro ně často jediným potvrzením toho, že má cestující na své Lítačce nahraný platný kupon. Tenhle problém přitom trvá už od začátku září, kdy odstartoval prodej Lítaček i v e-shopu.

„Jsou mraky lidí, co si koupí Lítačku, a revizoři ani validátory nevidí nahraný kupon,“ rozčiluje se na Facebooku Pražské integrované dopravy Míša Strnadová, jejíž slova potvrzuje mnoho dalších Pražanů. Někteří cestující bez dokladu o zaplacení dostali dokonce pokutu za černou jízdu. Jiní naopak zmatků zneužívají a jezdí beztrestně načerno.

„Mně naopak jízda ve vlaku bez jízdenky nestála ani korunu. Průvodčí jsou v těchto dnech zvyklí, že některé kupony nevidí, a tak ani nepoznají, že jsem si Lítačku s prošlým kuponem do teď nedobil,“ přiznává se deníku Metro čtenář Miloš. „Průvodčí se mě sám zeptal, zda jsem si kupon nechával nahrát nedávno. V systému se totiž prý může objevit až později,“ dodává čtenář.

Podle operátora ICT, který Lítačku provozuje, je problém v přístrojích, které jsou v autobusech PIDu, u revizorů a průvodčích často zastaralé a nejsou nově zkalibrované. Kvůli tomu pak neumějí nové kupony načíst. Mluvčí ICT Vladimír Antonín Bláha minulý měsíc avizoval, že se podobné situace počítají na stovky. Podle řidiče autobusu Jakuba Vávrů je ale problém v nedotaženosti celého systému a podobných případů neubývá. „Nyní je úplně zcestné kontrolovat cestující při nástupu předem, a proto jsem prozatím na kontrolu rezignoval,“ píše na Facebooku Lítačky řidič.

Pokud se cestujícímu nahraný kupon u kontrolora nenačte, jak má, může podle zjištění deníku Metro požádat o zaslání takzvaného online dotazu. Každé kontrolní zařízení, která revizoři a průvodčí fasují, má totiž přístup do online databáze. Ta by měla informaci o kuponu v systému najít vždy. 

Koupili si jízdenku, přesto dostali pokutu

  • Stížnosti Pražanů na neoprávněně uložené pokuty plní sociální sítě. Nejčastěji Facebook Pražské integrované dopravy a karty Lítačka.
  • O svou neblahou zkušenost se tento týden podělila také blogerka Tereza Schillerová. „Vracím se z příjemné schůzky, mírně ovíněná, a najednou revizoři. Vytasila jsem svoji Lítačku a pan revizor mi sdělil, že na kartě nic není. Vysvětlujte někomu něco, když to nechce slyšet. Dostala jsem tedy papír, takový ten, který se dává lidem jako pokuta, a byla jsem požádána, ať si zajedu na centrálu to vyřídit do patnácti dnů. V mžiku jsem byla zcela střízlivá,“ napsala na Facebook Lítačky Schillerová.
  • Jaké ale bylo její překvapení, když dorazila na úřad. „Paní mi sdělila, že Lítačka je prázdná, a dala mi telefon na centrální dispečink, ať si zavolám tam. Takže jsem tam šla proto, abych dostala telefon. Na dispečinku mi paní řekla, že ona kupon vidí. Vytiskla jsem si tedy doklad o zaplacení, nosím ho a doufám, že nedostanu pokutu za to, že se nějaký revizor blbě vyspí a nebude mu to stačit,“ píše dále Schillerová.
  • Podobnou zkušenost měla i uživatelka Jana Nováková. Kupon, který si zakoupila přes e-shop, se jí na kartu nenačetl a neukázal se u řidiče v autobuse ani u revizora. Protože nemohla prokázat, že si kupon skutečně koupila, dostala pokutu.
  • Zaměstnanci jsou ve zkušebním období Lítačky podle organizátora dopravy Ropid instruováni, aby byli k cestujícím s nefunkčním kuponem shovívaví. Pokud přesto po cestujících chtějí, aby si jízdenku navíc koupili, ti mají následně možnost si ji po zakoupení nechat proplatit provozovatelem Lítačky – operátorem ICT.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek