metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Výšková budova Sandry na Jižním Městě.
Větší foto
Výšková budova Sandry na Jižním Městě. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Sandra se změní, lahve už z oken házet nebudou

18. června 2018  10:40 Pavel Hrabica Metro.cz
Výškovou budovu tyčící se nad stanicí metra Opatov, která nepatří k chloubám Jižního Města, čeká změna.

Krátce po listopadu 1989 sloužila Sandra také jako ubytovna po poslance tehdejšího federálního československého parlamentu. Nakonec se z věžáku stal průchozí dům pro dočasně bydlící, od nás i ze zahraničí. Rušení pořádku, opilost, rvačky a další výtržnosti, i to byl a je každodenní život ubytovny. Naposledy tu hořela již poněkolikáté na parkovišti auta. Výjimkou nejsou ani prázdné lahve od alkoholu házené z oken ubytovny.

Brzy by však vše mělo být jinak. Jednu z nejrizikovějších lokalit Prahy 11 čeká výrazná proměna, kdy projde komplexní rekonstrukcí. Místo ubytování pro zahraniční dělníky v objektu nově vzniknou byty pro mladé rodiny, seniory, hasiče, lékaře nebo učitele.

„Ubytovnu Sandra jsme zdědili po minulé garnituře s pochybným nájemcem, který pokoje pronajímal osobám ještě pochybnějším,“ uvedl zastupitel magistrátu i Prahy 11 Ondřej Prokop. „Prvním logickým krokem tedy z naší strany bylo ukončení nevýhodné nájemní smlouvy a převzetí přímé kontroly nad tím, kdo v ubytovně fyzicky bydlí,“ dodává zastupitel Prokop.

Utrpení obyvatel z okolí ubytovny se sice převzetím Sandry zmírnilo, ale situace stále nebyla ideální. Proto připravila městská část projekt komplexní revitalizace objektu s cílem rozšířit bytový fond městské části o dostupné bydlení. S rekonstrukcí pomůže Praze 11 hlavní město, dotaci ve výši 200 milionů korun už schválilo pražské zastupitelstvo.

Projekt počítá především se zvýšením standardu, a proto se počet bytů sníží ze 193 na 174. Kromě stávajících garsonek přibudou i dvou-, tří- a čtyřpokojové byty. Praha 11 bude poté budovu využívat k bydlení pro specifické skupiny obyvatelstva, které jsou důležité i pro chod městské části.

Aby se v budoucím bytovém domě i v jeho okolí zvýšila bezpečnost, chce městská část Praha 11 například účinněji zasahovat do toho, kdo bude v objektu bydlet. Aby se ze současné ubytovny Sandra nestalo opět ghetto pro menšinové skupiny obyvatelstva, chce tomu městská část předejít například vhodnou skladbou nájemníků. Také se plánuje pružnost v délce trvání jednotlivých nájemních smluv.

Pražský magistrát plánuje podobně jako Sandru rekonstruovat také sousední budovu bývalého hotelu Opatov. Ten má po stavebních úpravách, podobně jako Sandra, sloužit k ubytování lidí, kteří mají sice pravidelné příjmy, ale z objektivních důvodů nižší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám