metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 20 °C

Pátek 27. května 2022. Svátek má Valdemar
Společenské šaty | foto: www.mojesaty.czMetro.cz

Šaty na ples si zamluvte raději s předstihem, dovezou vám je až domů

  9:00
Plesová sezona je tady a s ní i období maturitních plesů. Provozovatelé půjčoven šatů radí neotálet s jejich výběrem. Ples čtvrtých ročníků středních škol je společenská tradice a slavnostní událost, která je spojena se zakončením vzdělání. Plesové šaty jsou pro budoucí maturantky jednou z nejdůležitějších věcí.

Půjčovné se v průměru pohybuje kolem patnácti set korun. „Ceny půjčovného u plesových šatů u nás začínají již na příjemných čtrnácti stech devadesáti devíti korunách, ale najdete u nás samozřejmě i bohatší modely předních světových značek, kde ceny dosahují i dvojnásobku této částky,“ říká Kateřina Malá z Šaty go home.

Šaty vám přivezou, pak si pro ně zase přijedou

Salony nabízejí i nadstandardní služby. „V ceně služby, kterou našim klientkám poskytujeme, je i možnost dovozu šatů před plesem a jejich následný svoz po plese. Klientkám tak odpadne starost s jejich přepravou,“ dodává Malá. Cena za půjčení šatů se od předchozích sezon příliš neliší. Maturantky mohou v některých případech využít také slevy.

„Výše půjčovného se u nás nezměnila. Většina maturantek navíc určitě disponuje platnou ISIC kartou, po jejímž předložení získají ještě exkluzivně dvacetiprocentní slevu, což obvykle znamená, že s cenou se mnohdy dostanou ještě o dalších pět set korun níže,“ láká maturantky Pavel Kosař z půjčovny Moje šaty.

Princeznovské modely jsou demodé

Plesové šaty je v některých případech třeba zamlouvat i několik měsíců předem. „Jde o velice individuální záležitost, ale pokud máte ples teď před koncem roku, pak je výběr stále k dispozici i pár týdnů předem. Pokud je maturitní ples naplánován na leden či únor, kdy máme největší frmol, pak doporučuji návštěvu nenechat na poslední chvíli a přijít klidně už v listopadu,“ doplňuje Kosař. Největší zájem mají prý letošní maturantky o výrazné, barevné a zdobené šaty se širokými sukněmi.

„Osobně si myslím, že je výběr šatů individuální, nicméně princeznovským modelům pomalu zvoní konec. Mladé slečny dnes již preferují výjimečnost, jednoduchost, chtějí se cítit přitažlivě a podle posledních světových trendů,“ říká Kristýna Turková z půjčovny šatů Rentmydress. 

Na kolik letos přijde půjčení šatů

Ceny půjčovného a co na sebe.

  • Průměrná cena za zapůjčení se pohybuje od 1500 do 4000 korun.
  • Největší zájem je zejména o výrazné barvy a zdobené šaty se širokými sukněmi.
  • Některé půjčovny nabízejí také službu dovozu a následného odvozu šatů domů či přímo na ples.
  • Maturitní ples bývá první formální společenskou událostí, které se čerstvý dospělý účastní.
  • Mimo několika málo gymnázií, kde je typ oblečení striktně předepsán, bývá volba oděvu pro maturanty, doprovod a diváky volnější – ovšem minimální společenský standard by měl být dodržen.
  • U pánů je vhodná kombinace tmavého saka, bílé košile a kravaty, černé šněrovací společenské obuvi.
  • Zcela nevhodné jsou například džíny. Odchylky od společenského standardu lze akceptovat snad jen na specializovaných uměleckých školách, všude jinde působí drobnější nedostatky jako opomenutí a záměrné nerespektování zažitých pravidel pak jako doklad nevyzrálosti studenta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hráli si spolu u paneláku, teď šijí kabelky a batohy

vydáno 26. května 2022  19:16

Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádí od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se v dospělosti stali ekolog a vystudovaný architekt. Před osmi lety...  celý článek

Víkendové tipy deníku Metro. Armáda ukáže svou sílu, Pražané uvidí město z vinic

vydáno 26. května 2022  18:21

Meteorologové předpovídají pro zítřek občasný déšť nebo přeháňky, na jihu a jihovýchodě srážky místy. A v sobotu budou denní teploty kolem 18 stupňů s...  celý článek

Už je mi na světě líp, říká pro deník Metro frontman kapely Chinaski Malátný

vydáno 26. května 2022  16:36

Frontman kapely Chinaski Michal Malátný hovořil pro deník Metro o dokumentu s názvem Chinaski: Každej ví kulový, který jde dnes do kin, ale i o nové...  celý článek

Studenti představili vlastní návrhy lanovky na Petřín. Designérská soutěž má totiž zpoždění

vydáno 26. května 2022  15:20

V Praze asi není slavnějšího kopce. Na vrchol Petřína můžete vyjít romantickou procházkou nebo použít ikonickou lanovku. Její kabinky by město rádo po...  celý článek