metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 15 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Dalších 7 fotografií v galerii
Fotografie domu z roku 2014 | foto: Archiv rodiny Schlöglů

Ve slavném muzikantském domě Schlögl bývalo pekařství i gay podnik

  8:48
Snad každý Pražan kolem něj někdy prošel. Modrý funkcionalistický dům na Jungmannově náměstí 17 s neonovým nápisem Schlögl má zajímavou historii, o které se příliš nemluví.

Už od 30. let minulého století v něm sídlí hudba. Neon odkazuje na firmu, která nabízí kompletní servis pro hudebníky. Historie firmy sahá až do roku 1864, kdy byla založena klavíristou a stavitelem pian Ferdinandem Schlöglem.

Dnes je dům také sídlem prodejny zvukových nosičů Supraphon Musicpoint, budova zažila ale i období, kdy tu fungovala prodejna pečiva či prvorepubliková restaurace a pozdější gay podnik. Téměř sto let je však tento funkcionalistický dům svázán s rodinou Schlögl.

Stavbu nechala vybudovat ve 30. letech minulého století. Už v té době měla za sebou více než sedmdesátiletou historii, kdy působila v Malém Platýzu, na Ovocném trhu nebo v ulici Na Poříčí.

Majitelé byli původně niťaři, už od poloviny 19. století ale měli také dílnu na opravu a výrobu hracích strojků a hodin. Zčásti podniku vznikla brzy továrna na piana značky Dalibor a posléze rodina Schlöglů rozšířila sortiment i na velké nástroje a půjčovnu pian.

Za zakladatele rodinné tradice je považován Ferdinand Schlögl (1831 - 1872), klavírista a stavitel pian. Po jeho smrti vedli firmu potomci až do znárodnění v roce 1950. V současné době je spolumajitelkou domu na Jungmannově náměstí Ferdinandova pravnučka Jana Švehlová.

„Velkého rozmachu dosáhla naše firma na konci 19. století díky technické revoluci a proměně klavírní mechaniky, ale i zásluhou mého iniciativního dědečka Ferdinanda,“ vypráví Švehlová.

Takzvaný Dům klavírů ale nepatřil jen hudbě. Za první republiky tu v podzemí provozoval jistý pan Tůma restauraci. Za války pak zaujalo část přízemí kadeřnictví a prodejna pečiva. Dne 21. června 1950, ve stejný týden jako proběhla poprava Milady Horákové, byl podnik rodiny Schlöglů znárodněn. Zastavil se prodej pian a do domu byl nastěhován levný nábytek pro pracující. I po znárodnění v něm fungovala alespoň půjčovna klavírů.

S úsměvem vzpomíná i na to, jak v domě kolem roku 1955 prodával drobný sortiment rovněž znárodněný pan Petrof.

„Stál rozšafně za pultem v modrém dělnickém plášti a nabízel struny a kalafunu.“ Za komunistů se změnilo i zaměření restaurace v podzemí, logo T club připomínající původní podnik pana Tůmy se stalo symbolem gay podniku.

Zpět rodina dostala dům v roce 1991. A vrátily se hudební nástroje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Nádvoří provoní káva

vydáno 26. dubna 2024  11:00

Speciální kávové prohlídky s kastelánem provoní v sobotu od 10 hodin hrad Helfštýn. Prohlídka je určena všem milovníkům kávy. Na třetím nádvoří bude pro...  celý článek

Největší problémy dnešní civilizace

vydáno 26. dubna 2024  11:00

Naposledy o tomto víkendu můžete zhlédnout ojedinělou výstavu, která obsadila prostranství před libereckou radnicí. Ukazuje téma udržitelnosti a...  celý článek