metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl
Šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz | foto: Metro.cz

Šéf záchranky bude opět kandidovat na senátora. Jako nezávislý v barvách ODS

  12:09
Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz by měl obhajovat senátorský mandát jako nezávislý za ODS. Jeho nominaci ještě musí schválit členové ODS v centru města a grémium strany. Informovala o tom společně se Schwarzem předsedkyně ODS v Praze 1 Jaroslava Janderová. O senátorské křeslo se pravděpodobně utká především s bývalým rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem.

Senátorský okrsek v centru Prahy zahrnuje Prahu 1 a některé oblasti ze sousedních městských částí. Na nominaci se proto muselo dohodnout více sdružení ODS, rozhodnutí se tak podle Janderové oddálilo. Kandidaturou Schwarze se nyní budou zabývat místní sněmy a poté grémium strany.

Oslovili ho i zástupci TOP 09 a ANO

S nabídkou kandidatury ho prý oslovilo více stran včetně TOP 09 a ANO. "Nepřevlékám dres, vždy mi vadili politici, kteří to dělali," řekl Schwarz k rozhodnutí ucházet se o přízeň voličů na kandidátce ODS. Zdůraznil, že bude kandidovat jako nezávislý, což mu prý ponechává i nezávislost v rozhodování na pozici senátora. "Rozhodovat se budu podle sebe a ne podle stranické příslušnosti," dodal.

O senátorský post se v prestižním okrsku v centru metropole bude ucházet také za ČSSD Petr Pavlík a s podporou KDU-ČSL a Strany zelených jako nezávislý Hampl. Očekává se tak především souboj mezi Schwarzem a bývalým rektorem. "Každý voličům nabízí něco. U senátora je rozhodující dosavadní práce," řekl Schwarz s tím, že Hampl je také "zajímavým kandidátem".

Schwarz vede spor s řediteli pražských nemocnic

Hampl by chtěl podle svých slov v Senátu využít zkušeností, které nabyl během osmi let vedení Univerzity Karlovy. Ve své funkci se proslavil například názorovým střetem s tehdejším ministrem školství Josefem Dobešem (Věci veřejné) nebo prezidentem Milošem Zemanem, když kritizoval odmítnutí jmenovat Martina C. Putnu profesorem.

Schwarz je u voličů znám jako ředitel pražské záchranné služby. V posledních dnech se pustil do otevřeného sporu s řediteli pražských nemocnic o problematickém přebírání pacientů, které sanitky do nemocnic přivezou. Ředitelé nemocnic Schwarze obvinili, že problém zneužívá jako svoji předvolební kampaň. Ten to odmítl. Schwarz ve druhém kole voleb v roce 2008 získal 60,2 procenta hlasů, když porazil Blanku Haindlovou kandidující za ČSSD.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek