metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Dalších 6 fotografií v galerii
Segway (ilustrační foto) | foto: Jan Marek

Segwaye jsou horší než hazard a nevěstince, říká starosta Prahy 1

  9:07
Radnice Prahy 1 se neustále pře s provozovateli o vozítka segway v centru. Zatím neúspěšně.

Úzkými ulicemi v centru města sviští podle odhadů tři stovky segwayů. Pro Prahu 1 nepřítel, pro jich provozovatele podnikání. Uprostřed stojí chodci, kteří se na chodnících s vozítky střetávají.

„Počty segwayů rostou. Máme poslední šanci je zastavit,“ říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Jezdci na vozítkách mají stejná práva jako chodci a obdobně se na ně dívá i zákon. Proto mohou bez omezení jezdit po chodnících.

Centrum města zažívá boom segwayů

„Je to hazard se zdravím lidí. Mám strach, že se to bude řešit, až se stane někomu velký úraz,“ říká Lomecký. Podle něj jen Nemocnice Na Františku eviduje desítky podobných úrazů.

Přesné statistiky ale neexistují. „Přehled o úrazech na segwayích nemáme,“ říká mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Segway je podle Lomeckého větší zlo než herny nebo nevěstince. „Do nich chodit nemusíte, ale po chodníku chodit musíte,“ tvrdí Lomecký. Chtěl by docílit toho, aby radnice získala možnost vozítka vyhláškou zakázat, případně je vykázat z problémových míst.

Provozovatelé vozítek tvrdí, že jim chtějí zlikvidovat podnikání

Opačný názor mají ale provozovatelé vozítek. „Jsme pro regulaci, nikoliv pro likvidaci našeho podnikání,“ říká Jan Večeřa z Asociace segwayů. Každý klient je podle něj proškolen a podepíše pravidla, která má během vyjížďky dodržovat.

Že dochází k úrazům, ale přiznává i on. „Když dojde k úrazu, je to v devadesáti procentech případů turista, který třeba na Petříně při vyjížďce nezvládne svůj stroj,“ namítá Večeřa. Problémy podle něj způsobují především provozovatelé, kteří stojí mimo asociaci. „Provozovatelé hlavně z Ruska to neřeší, když radnice segwaye zakáže, přestěhují své stroje do jiného města,“ dodává.

Budoucnost segwayů by měla upravit novela silničního zákona, která má za sebou první čtení ve Sněmovně. Jezdci na vozítkách podle ní sice zůstanou chodci, ale radnice získá možnost omezit jejich provoz dopravní značkou.

„Máme 440 ulic nevhodných pro segwaye. Každá má dva chodníky, na každý mají přijít dvě značky. To je patnáct set značek,“ staví se proti současnému návrhu zákona Lomecký.

Připomínky mají i provozovatelé. „Je potřeba zajistit kontrolu helem a alkoholu. Pak ať policie srovná ty, kteří dělají nepořádek,“ uzavírá Večeřa. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám