metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Segway (ilustrační foto)
Dalších 6 fotografií v galerii
Segway (ilustrační foto) | foto: Jan Marek

Segwaye jsou horší než hazard a nevěstince, říká starosta Prahy 1

14. května 2015  9:07 Robert Oppelt
Radnice Prahy 1 se neustále pře s provozovateli o vozítka segway v centru. Zatím neúspěšně.

Úzkými ulicemi v centru města sviští podle odhadů tři stovky segwayů. Pro Prahu 1 nepřítel, pro jich provozovatele podnikání. Uprostřed stojí chodci, kteří se na chodnících s vozítky střetávají.

„Počty segwayů rostou. Máme poslední šanci je zastavit,“ říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Jezdci na vozítkách mají stejná práva jako chodci a obdobně se na ně dívá i zákon. Proto mohou bez omezení jezdit po chodnících.

Centrum města zažívá boom segwayů

„Je to hazard se zdravím lidí. Mám strach, že se to bude řešit, až se stane někomu velký úraz,“ říká Lomecký. Podle něj jen Nemocnice Na Františku eviduje desítky podobných úrazů.

Přesné statistiky ale neexistují. „Přehled o úrazech na segwayích nemáme,“ říká mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Segway je podle Lomeckého větší zlo než herny nebo nevěstince. „Do nich chodit nemusíte, ale po chodníku chodit musíte,“ tvrdí Lomecký. Chtěl by docílit toho, aby radnice získala možnost vozítka vyhláškou zakázat, případně je vykázat z problémových míst.

Provozovatelé vozítek tvrdí, že jim chtějí zlikvidovat podnikání

Opačný názor mají ale provozovatelé vozítek. „Jsme pro regulaci, nikoliv pro likvidaci našeho podnikání,“ říká Jan Večeřa z Asociace segwayů. Každý klient je podle něj proškolen a podepíše pravidla, která má během vyjížďky dodržovat.

Že dochází k úrazům, ale přiznává i on. „Když dojde k úrazu, je to v devadesáti procentech případů turista, který třeba na Petříně při vyjížďce nezvládne svůj stroj,“ namítá Večeřa. Problémy podle něj způsobují především provozovatelé, kteří stojí mimo asociaci. „Provozovatelé hlavně z Ruska to neřeší, když radnice segwaye zakáže, přestěhují své stroje do jiného města,“ dodává.

Budoucnost segwayů by měla upravit novela silničního zákona, která má za sebou první čtení ve Sněmovně. Jezdci na vozítkách podle ní sice zůstanou chodci, ale radnice získá možnost omezit jejich provoz dopravní značkou.

„Máme 440 ulic nevhodných pro segwaye. Každá má dva chodníky, na každý mají přijít dvě značky. To je patnáct set značek,“ staví se proti současnému návrhu zákona Lomecký.

Připomínky mají i provozovatelé. „Je potřeba zajistit kontrolu helem a alkoholu. Pak ať policie srovná ty, kteří dělají nepořádek,“ uzavírá Večeřa. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám