metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 13 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šetřílkové po epidemii budou ještě víc přemýšlet nad výdaji

  5:08
Léta prosazovaný názor, že v případě ztráty zaměstnání by měl mít člověk našetřené tři měsíční výdaje domácnosti, je zřejmě minulostí. Odborníci se přiklánějí alespoň k šestinásobku.

„Pro mnohé klienty naší poradny, kteří berou kolem patnácti tisíc čistého měsíčně, je naspořený šestinásobek platu astronomickou částkou,“ říká David Šmejkal, ředitel Poradny při dluhové tísni. Pro člověka, který se léta potácí od jednoho dluhu k druhému, zní trojnásobek domácích výdajů „milostivěji“. „S ohledem na délku všech omezení a celkového uzavření ekonomiky bych se ale k vyššímu počtu našetřených výdajů přikláněl,“ dodává David Šmejkal.

Myslí na zadní vrátka

  • Bankám klesl v prvním pololetí zisk až o padesát procent.
  • Mimo jiné si tvoří peněžní rezervy pro případné nesplácení odložených úvěrů.
  • K 31. 7. 2020 podali klienti bankám 393 tisíc žádostí o odložení úvěrových splátek. Dvě třetiny žádostí se týkaly spotřebních úvěrů. 
  • O odložení požádalo 13 procent úvěrovaných klientů.

Statistika České národní banky ukazuje, že v dubnu přibývaly lidem na účtech podstatně větší úspory než měsíce předtím. „Lidé neriskovali, to je na jednu stranu dobře. Na druhou stranu ty peníze nešly zpět do ekonomiky,“ připomíná Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA). Vedle exportu byly totiž útraty domácností tím, co léta táhlo ekonomiku vzhůru a přispívalo i k solidnímu růstu HDP. „Upřímně řečeno, šetřit na horší časy ve chvíli, kdy takové časy už nastaly, je podle mě pozdě. Našetřeno máte mít, než se problémy objeví,“ zdůrazňuje hlavní poradce ČBA. Připomíná, že reálný dopad jarního uzavření ekonomiky ucítíme až na podzim, kdy skončí podpůrné programy typu kurzarbeit. V té době také skončí čas pro odložení splátek nejrůznějších hypoték a úvěrů.

Česká bankovní asociace ale neočekává nějakou vlnu nesplácení. „Češi patří k evropským premiantům, riziko nesplácení se týká necelého procenta ze všech půjček,“ říká Staňura.

Češi včetně těch, kteří se v epidemii nemuseli potýkat s propadem příjmů, budou o financích a spoření víc přemýšlet. „Připustilo to pětatřicet procent dotázaných respondentů, dalších pětadvacet procent bude pečlivěji sledovat a plánovat výdaje,“ komentuje průzkum finančních dopadů koronaviru na české domácnosti Helena Brychová, poradkyně ČBA pro finanční vzdělávání a spotřebitelské otázky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek