metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šetřílkové po epidemii budou ještě víc přemýšlet nad výdaji

  5:08
Léta prosazovaný názor, že v případě ztráty zaměstnání by měl mít člověk našetřené tři měsíční výdaje domácnosti, je zřejmě minulostí. Odborníci se přiklánějí alespoň k šestinásobku.

„Pro mnohé klienty naší poradny, kteří berou kolem patnácti tisíc čistého měsíčně, je naspořený šestinásobek platu astronomickou částkou,“ říká David Šmejkal, ředitel Poradny při dluhové tísni. Pro člověka, který se léta potácí od jednoho dluhu k druhému, zní trojnásobek domácích výdajů „milostivěji“. „S ohledem na délku všech omezení a celkového uzavření ekonomiky bych se ale k vyššímu počtu našetřených výdajů přikláněl,“ dodává David Šmejkal.

Myslí na zadní vrátka

  • Bankám klesl v prvním pololetí zisk až o padesát procent.
  • Mimo jiné si tvoří peněžní rezervy pro případné nesplácení odložených úvěrů.
  • K 31. 7. 2020 podali klienti bankám 393 tisíc žádostí o odložení úvěrových splátek. Dvě třetiny žádostí se týkaly spotřebních úvěrů. 
  • O odložení požádalo 13 procent úvěrovaných klientů.

Statistika České národní banky ukazuje, že v dubnu přibývaly lidem na účtech podstatně větší úspory než měsíce předtím. „Lidé neriskovali, to je na jednu stranu dobře. Na druhou stranu ty peníze nešly zpět do ekonomiky,“ připomíná Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA). Vedle exportu byly totiž útraty domácností tím, co léta táhlo ekonomiku vzhůru a přispívalo i k solidnímu růstu HDP. „Upřímně řečeno, šetřit na horší časy ve chvíli, kdy takové časy už nastaly, je podle mě pozdě. Našetřeno máte mít, než se problémy objeví,“ zdůrazňuje hlavní poradce ČBA. Připomíná, že reálný dopad jarního uzavření ekonomiky ucítíme až na podzim, kdy skončí podpůrné programy typu kurzarbeit. V té době také skončí čas pro odložení splátek nejrůznějších hypoték a úvěrů.

Česká bankovní asociace ale neočekává nějakou vlnu nesplácení. „Češi patří k evropským premiantům, riziko nesplácení se týká necelého procenta ze všech půjček,“ říká Staňura.

Češi včetně těch, kteří se v epidemii nemuseli potýkat s propadem příjmů, budou o financích a spoření víc přemýšlet. „Připustilo to pětatřicet procent dotázaných respondentů, dalších pětadvacet procent bude pečlivěji sledovat a plánovat výdaje,“ komentuje průzkum finančních dopadů koronaviru na české domácnosti Helena Brychová, poradkyně ČBA pro finanční vzdělávání a spotřebitelské otázky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek