metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Kolbenův památník | foto: Praha 9

Slavný průmyslník Emil Kolben bude mít památník hned vedle své ulice

  14:00
Praha 9 postaví pomník Emilu Kolbenovi, významnému průmyslníkovi spjatému s devátou městskou částí. Památník by měl vyrůst u náměstí Organizace spojených národů. "Tvořit jej budou skleněné desky zobrazující Kolbena a jeho spolupracovníky," řekl místostarosta Tomáš Portlík. Pomník by měl být odhalen v září.

Radnice vyhlásila kvůli památníku připomínajícím Kolbena výtvarnou soutěž, výběrová komise ale žádného vítěze nedoporučila. Praha 9 se přesto rozhodla v pořadí druhý návrh použít. "Natolik se nám líbil, že jsme věděli, že ho chceme postavit," poznamenal Portlík.

Kloben bude v životní velikosti

Pomník bude tvořit pět postav v životní velikosti, jejich podobu autor získal ze staré černobílé fotografie. Podobizny z nerozbitného skla budou postaveny před bílou deskou z mléčného skla. Postavy kromě Kolbena zobrazují jeho spolupracovníky z Edisonových dílen v americkém městě Schenectady. Fotografie pochází z roku 1889. Autor návrhu ze skupinového fota vybral muže, kteří stejně jako Kolben zemřeli v koncentračním táboře nebo na bojištích světové války.

"Pět ústředních postav, zvětšených rastrem do životních rozměrů, natištěných na ploché sklo, připomíná terče na střelnici, ve kterou se velká část světa po nějaké době proměnila," popsal svůj návrh autor památníku, kterým je Martin Suchánek. Dojem terčů podle Portlíka umocňují díry v místech, kde byli dotyční raněni.

Na památník přispěje i firma, kterou Kolben zakládal

Památník bude stát 1,6 milionu korun bez DPH, z toho 900 tisíc korun přispěje ČKD GROUP, tedy podnik, který dodnes nese Kolbenovo jméno v názvu (Českomoravská Kolben Daněk). "Doktor Emil Kolben patří mezi nejvýznamnější české podnikatele a techniky s velkým přesahem do zahraničí, takovéto osobnosti je potřeba si v naší zemi stále připomínat," řekl předseda představenstva a generální ředitel ČKD GROUP Jan Musil.

Památník bude stát v místech, kde začíná Kolbenova ulice poblíž náměstí Organizace spojených národů. Podle místostarosty Adama Vážanského je toto místo branou do Prahy 9. "Pomník měl odhalovat v září, v současné době radnice zajišťuje potřebná povolení," dodal. Vážanský počítá, že by v budoucnu pomník mohl sloužit také pro vzpomínkové akce například při výročích vzniku Československa nebo konce druhé světové války. Městské části Praha 9 zatím podobné místo chybí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek