metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Pondělí, 27. května 2019. Svátek má Valdemar.
Kolbenův památník
Kolbenův památník | foto: Praha 9

Slavný průmyslník Emil Kolben bude mít památník hned vedle své ulice

16. dubna 2014  14:00 ČTK
Praha 9 postaví pomník Emilu Kolbenovi, významnému průmyslníkovi spjatému s devátou městskou částí. Památník by měl vyrůst u náměstí Organizace spojených národů. "Tvořit jej budou skleněné desky zobrazující Kolbena a jeho spolupracovníky," řekl místostarosta Tomáš Portlík. Pomník by měl být odhalen v září.

Radnice vyhlásila kvůli památníku připomínajícím Kolbena výtvarnou soutěž, výběrová komise ale žádného vítěze nedoporučila. Praha 9 se přesto rozhodla v pořadí druhý návrh použít. "Natolik se nám líbil, že jsme věděli, že ho chceme postavit," poznamenal Portlík.

Kloben bude v životní velikosti

Pomník bude tvořit pět postav v životní velikosti, jejich podobu autor získal ze staré černobílé fotografie. Podobizny z nerozbitného skla budou postaveny před bílou deskou z mléčného skla. Postavy kromě Kolbena zobrazují jeho spolupracovníky z Edisonových dílen v americkém městě Schenectady. Fotografie pochází z roku 1889. Autor návrhu ze skupinového fota vybral muže, kteří stejně jako Kolben zemřeli v koncentračním táboře nebo na bojištích světové války.

"Pět ústředních postav, zvětšených rastrem do životních rozměrů, natištěných na ploché sklo, připomíná terče na střelnici, ve kterou se velká část světa po nějaké době proměnila," popsal svůj návrh autor památníku, kterým je Martin Suchánek. Dojem terčů podle Portlíka umocňují díry v místech, kde byli dotyční raněni.

Na památník přispěje i firma, kterou Kolben zakládal

Památník bude stát 1,6 milionu korun bez DPH, z toho 900 tisíc korun přispěje ČKD GROUP, tedy podnik, který dodnes nese Kolbenovo jméno v názvu (Českomoravská Kolben Daněk). "Doktor Emil Kolben patří mezi nejvýznamnější české podnikatele a techniky s velkým přesahem do zahraničí, takovéto osobnosti je potřeba si v naší zemi stále připomínat," řekl předseda představenstva a generální ředitel ČKD GROUP Jan Musil.

Památník bude stát v místech, kde začíná Kolbenova ulice poblíž náměstí Organizace spojených národů. Podle místostarosty Adama Vážanského je toto místo branou do Prahy 9. "Pomník měl odhalovat v září, v současné době radnice zajišťuje potřebná povolení," dodal. Vážanský počítá, že by v budoucnu pomník mohl sloužit také pro vzpomínkové akce například při výročích vzniku Československa nebo konce druhé světové války. Městské části Praha 9 zatím podobné místo chybí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děsivá raketová sila se mají otevřít lidem

Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo.
vydáno 27. května 2019  5:55

Turistická vyhlídka má vyrůst na druhém nejvyšším pražském kopci. Dříve tu vojáci s raketami v krytech hlídali nebe nad Prahou.  celý článek

RECENZE: Geniální klavírista padl do průměru

Než se stal Eltonem Johnem, jmenoval se Reginald.
vydáno 26. května 2019  17:21

Po Bohemian Rhapsody by to měl v kinech těžké každý hudební snímek o slavné pěvecké hvězdě. O to více potěší, že si film Rocketman vyprávějící příběh...  celý článek

Není velký rozdíl mezi tím, jestli se objímáte se ženou, nebo utíkáte před psem, říká primář

Petr Neužil
vydáno 26. května 2019  15:12

Machr. Nejde sice zrovna o termín z lékařských skript, ale profesora Petra Neužila to slovo vystihuje lépe než celé odborné statě. Z kardiologie Nemocnice...  celý článek

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám