metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 20 °C

Pátek 27. května 2022. Svátek má Valdemar
Kolbenův památník | foto: Praha 9

Slavný průmyslník Emil Kolben bude mít památník hned vedle své ulice

  14:00
Praha 9 postaví pomník Emilu Kolbenovi, významnému průmyslníkovi spjatému s devátou městskou částí. Památník by měl vyrůst u náměstí Organizace spojených národů. "Tvořit jej budou skleněné desky zobrazující Kolbena a jeho spolupracovníky," řekl místostarosta Tomáš Portlík. Pomník by měl být odhalen v září.

Radnice vyhlásila kvůli památníku připomínajícím Kolbena výtvarnou soutěž, výběrová komise ale žádného vítěze nedoporučila. Praha 9 se přesto rozhodla v pořadí druhý návrh použít. "Natolik se nám líbil, že jsme věděli, že ho chceme postavit," poznamenal Portlík.

Kloben bude v životní velikosti

Pomník bude tvořit pět postav v životní velikosti, jejich podobu autor získal ze staré černobílé fotografie. Podobizny z nerozbitného skla budou postaveny před bílou deskou z mléčného skla. Postavy kromě Kolbena zobrazují jeho spolupracovníky z Edisonových dílen v americkém městě Schenectady. Fotografie pochází z roku 1889. Autor návrhu ze skupinového fota vybral muže, kteří stejně jako Kolben zemřeli v koncentračním táboře nebo na bojištích světové války.

"Pět ústředních postav, zvětšených rastrem do životních rozměrů, natištěných na ploché sklo, připomíná terče na střelnici, ve kterou se velká část světa po nějaké době proměnila," popsal svůj návrh autor památníku, kterým je Martin Suchánek. Dojem terčů podle Portlíka umocňují díry v místech, kde byli dotyční raněni.

Na památník přispěje i firma, kterou Kolben zakládal

Památník bude stát 1,6 milionu korun bez DPH, z toho 900 tisíc korun přispěje ČKD GROUP, tedy podnik, který dodnes nese Kolbenovo jméno v názvu (Českomoravská Kolben Daněk). "Doktor Emil Kolben patří mezi nejvýznamnější české podnikatele a techniky s velkým přesahem do zahraničí, takovéto osobnosti je potřeba si v naší zemi stále připomínat," řekl předseda představenstva a generální ředitel ČKD GROUP Jan Musil.

Památník bude stát v místech, kde začíná Kolbenova ulice poblíž náměstí Organizace spojených národů. Podle místostarosty Adama Vážanského je toto místo branou do Prahy 9. "Pomník měl odhalovat v září, v současné době radnice zajišťuje potřebná povolení," dodal. Vážanský počítá, že by v budoucnu pomník mohl sloužit také pro vzpomínkové akce například při výročích vzniku Československa nebo konce druhé světové války. Městské části Praha 9 zatím podobné místo chybí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hráli si spolu u paneláku, teď šijí kabelky a batohy

vydáno 26. května 2022  19:16

Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádí od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se v dospělosti stali ekolog a vystudovaný architekt. Před osmi lety...  celý článek

Víkendové tipy deníku Metro. Armáda ukáže svou sílu, Pražané uvidí město z vinic

vydáno 26. května 2022  18:21

Meteorologové předpovídají pro zítřek občasný déšť nebo přeháňky, na jihu a jihovýchodě srážky místy. A v sobotu budou denní teploty kolem 18 stupňů s...  celý článek

Už je mi na světě líp, říká pro deník Metro frontman kapely Chinaski Malátný

vydáno 26. května 2022  16:36

Frontman kapely Chinaski Michal Malátný hovořil pro deník Metro o dokumentu s názvem Chinaski: Každej ví kulový, který jde dnes do kin, ale i o nové...  celý článek

Studenti představili vlastní návrhy lanovky na Petřín. Designérská soutěž má totiž zpoždění

vydáno 26. května 2022  15:20

V Praze asi není slavnějšího kopce. Na vrchol Petřína můžete vyjít romantickou procházkou nebo použít ikonickou lanovku. Její kabinky by město rádo po...  celý článek