metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 18 °C

Pondělí, 3. srpna 2020. Svátek má Miluše.
Ivan Adamovič
Větší foto
Ivan Adamovič | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Ivana Adamoviče: Kde se rodí peklo

7. srpna 2018  13:13 Ivan Adamovič, průvodce přítomností
Dřív jsem si myslel, že se s takovou diagnózou člověk rodí.

Peklo a ráj: pojmy z náboženské věrouky. Soudím, že se jedná o symbolická vyjádření, která začala být postupně vnímána doslovně, tudíž překrouceně. Čertů a ohně vskutku není třeba.

Mám kamarádku, která trpí jednou z nejtěžších forem deprese. Ta je součástí hraniční poruchy osobnosti, která umí člověku udělat ze života... nu ano, peklo. Takovému člověku se prostě nechce žít, každý den života je prosycený utrpením. Myšlenky na sebevraždu jsou samozřejmostí. Dřív jsem si myslel, že se s takovou diagnózou člověk rodí, ale on se možná rodí jen s dispozicemi k ní. Potřebuje ještě spouštěč a tím bylo u téhle dívky dětství a vliv rodičů. Chladná, nekonejšící a neodpouštějící matka, kontrolorka všech záchvěvů života svého dítěte, vzbudila v dceři pocit, že každý projev lásky si musí tvrdě zasloužit, ale že na to stejně nemá. K dovršení všeho otec, který vlastní neúspěšný život přetavil v pyramidu nároků na svoji dceru. Ta dnes není schopná navázat dlouhodobější citový vztah. Jak, když sama se sebou má problém.

Peklo, to je právě takové dětství – a že jich jsou kolem nás spousty! Koncept pekla musel začít někde tady a nikdy nebylo žádné jiné. Naopak dětství strávené s milujícími, vřelými, přítomnými rodiči, tedy dětství, které zná jen část populace, se dá velmi dobře připodobnit k ráji. Je to štěstí, z něhož můžete čerpat stále. Peklo v našem slova smyslu má ale přece jen proti tomu náboženskému jednu výhodu: trvá jen tak dlouho jako náš život.

Komentáře

Hlavní zprávy

RESTART: Šéf Středočeského inovačního centra věří v nové technologie

Marek Špok Restart
vydáno 3. srpna 2020  18:45

Zkušený obchodník i manažer Marek Špok se stal v listopadu 2019 ředitelem Středočeského inovačního centra (SIC). Tehdy ještě netušil, co přinese letošní...  celý článek

Veslování bolí, proto u něj hodně lidí nevydrží, říká Ondřej Synek

Ondřej Synek
vydáno 3. srpna 2020  15:51

Místo závodění na olympijských hrách v Tokiu jsme českého skifaře Ondřeje Synka potkali na paddleboardu na Máchově jezeře. Pětinásobný mistr světa a...  celý článek

Vydejte se do pohádky nebo po stopách Járy Cimrmana

Zámek Červená Lhota
vydáno 3. srpna 2020  5:37

Česká Kanada nabízí památky, krásnou přírodu i spoustu zajímavostí. Máme pro vás pár tipů.   celý článek

Pánové, větrejte dírkami i kotníky. Také v létě můžete nosit elegantní boty

Tyhle polobotky vznikly v Americe po 2. světové válce. Tehdy...
vydáno 2. srpna 2020  13:23

Deník Metro poradí, v jakých botách vám bude fajn i v tropických dnech.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám