metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 26 °C

Úterý, 18. června 2019. Svátek má Milan.
Ivan Adamovič
Větší foto
Ivan Adamovič | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Ivana Adamoviče: Tanková normální země

4. září 2018  14:06 Ivan Adamovič, průvodce přítomností
Když i můj syn začal sypat z rukávu názvy tanků, podivil jsem se nahlas, píše Ivan Adamovič ve svém sloupku.

Viděl jsem přehlídky vytuněných automobilů, nejnovějších mobilů, byl jsem na pivním i erotickém festivalu, ale nikde jsem neviděl v očích mužů takové zaujetí jako na Tankovém dni ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech. I přes nepřízeň počasí se tu kolem tankodromu tísnily tisíce návštěvníků a hltaly pohledem tanky rozstřikující bláto, zatímco se z reproduktorů ozýval ryčný vojenský pochod z roku 1937.

Následovala bitva mezi „Němci“ a „Američany“ komentovaná z reproduktorů jako nějaké fotbalové utkání. A u stánků se zbraněmi kluci před hrdě se tvářícími tatínky pózovali se samopaly.

Jestli jsem měl z diváků sehrané bitvy dojem, že jsou sice rádi za mír, ale v hloubi duše jim výstřely zvedají adrenalin, pak z drsně se tvářících sběratelů armádních pušek touha po nějaké skutečné akci přímo tryskala. „Dnešní děti nevědí, jak vzít do ruky zbraň. Branná výchova jim nic neříká! A to je špatně!“ rozhorlil se zrovna jeden z nich.

Nápadně mi připomněl nadšence do domobrany, které znám, pravda, zatím jen z internetu. Tihle domobranci mají bohužel často docela blízko k nenávistným tendencím a k jednoduchým heslům, která obvykle začínají slovem NAŠE.

Hned vedle se podepisovala petice Můj dům – můj hrad o „nedotknutelnosti obydlí“ a „právu na držení zbraně“, které má přitom právě Česká republika formulované naprosto precizně. Když i můj syn začal sypat z rukávu názvy tanků, podivil jsem se nahlas. „Všechno znám ze hry World of Tanks,“ uklidnil mě. Raději ho budu na počítač pouštět častěji. Tam se vyřádí a nebude pak chtít do domobrany.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tuzemský zaměstnanec je za hubičku. Pro svět stále zůstáváme levnou montovnou

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  13:44

Česká republika obsadila v celoevropském žebříčku agentury ManPower, který mapoval země ideální pro podnikání, jedenácté místo. Náš trh práce je pro...  celý článek

Stojan s hustilkou a nářadím dostane deset následovníků. O umístění rozhodnou Pražané

Stojan na Vltavské
vydáno 18. června 2019  6:33

Cyklisté z Prahy 7 mají u metra Vltavská již rok k dispozici pomocníka. Pokud potřebují na svém bicyklu narychlo něco opravit a nechtějí se kvůli tomu...  celý článek

Randit naslepo lze také ve tmě

Kavárnu Potmě nepřehlédnete.
vydáno 17. června 2019  12:36

Jen do čtvrtka můžete v centru vyzkoušet, jak se pije v kavárně Potmě.  celý článek

Ze 160 tisíc nových stromů profituje jen okraj metropole

Jiráskova alej
vydáno 17. června 2019  8:45

Magistrát chce ozelenit Prahu. Stromy se ale sázejí hlavně na okrajích. „Jsou potřeba na sídlištích,“ radí dendrolog Rudl.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám