metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Neděle, 17. října 2021. Svátek má Hedvika.

Epopej odletí, ale stále není jasné, kam se potom vrátí

  8:58
Už jen do konce roku máte šanci si prohlédnout Muchovu Slovanskou epopej ve Veletržním paláci. Pak kurátoři plátna srolují, a ta vyrazí na turné po Asii, kde bude do poloviny roku 2018. To Praze dává šanci splnit přání Alfonse Muchy, který městu dílo věnoval. Postavit pro ně v Praze důstojný pavilon.

Muchova epopej ve Veletržním paláci. | foto: MAFRA

Stále se mnohdy klopotně hledá, kde dílo natrvalo vystavit. Nejvíce se v minulosti uvažovalo o stěhování na holešovické Výstaviště. Epopej se měla přestěhovat do zbrusu nového pavilonu, který měl v roce 2008 za zhruba 150 milionů vyrůst ve spodní části Výstaviště. Pavilon měl mít podobu moderního domu s ocelovou konstrukcí, který připomíná krabičku postavenou na hranu.

„Tak si ho Mucha určitě nepředstavoval a nelíbil se ani Muchově nadaci,“ vysvětlil tehdejší radní Milan Richter důvody, proč z připraveného projektu sešlo a město nechalo propadnout i platné stavební povolení. Rada města pak schválila plán počítající s přesunutím Epopeje do provizoria v jednom z Křižíkových pavilonů.

Z plánů ale sešlo a Epopej zůstala v Krumlově, odkud se v roce 2011 vrátila do Veletržního paláce. Mezi politiky a odborníky ale stále vířily plány a nápady, kde by mohla skončit.

Aktuálně dostal Institut plánování a rozvoje města úkol, aby udělal studii pro co nejlepší umístění Epopeje. Prověřuje nápady vzešlé jak od odborníků, tak z veřejné diskuse – je to například Výstaviště, Letná, Vítkov, Těšnov nebo Eliščiny lázně. Na základě studie město rozhodne.

„Myslím, že je aktuálně nejlepší doba, kdy máme možnost Epopej natrvalo někam umístit. Máme peníze i vůli to udělat,“ slíbil radní pro kulturu Jan Wolf.

Celé dílo bylo poprvé vystaveno v roce 1928 právě v čerstvě dobudované dvoraně Veletržního paláce. Během okupace bylo dílo ukryto před fašisty a poškozeno. Dílo zachránilo město Moravský Krumlov, kde bylo vystaveno v letech 1963 až 2011 na místním zámku.

Autor:

Hlavní zprávy

Tak trochu nepostřehnutá demolice „prezidentského“ domu. Z Prahy rovnou do Stalinových spárů

PRAHA? AHA!
vydáno 17. října 2021  18:00

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

Vaše fotky z Prahy