metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa, 23. září 2020. Svátek má Berta.
Muchova epopej ve Veletržním paláci.
Muchova epopej ve Veletržním paláci. | foto: MAFRA

Epopej odletí, ale stále není jasné, kam se potom vrátí

28. září 2016  8:58 Robert Oppelt
Už jen do konce roku máte šanci si prohlédnout Muchovu Slovanskou epopej ve Veletržním paláci. Pak kurátoři plátna srolují, a ta vyrazí na turné po Asii, kde bude do poloviny roku 2018. To Praze dává šanci splnit přání Alfonse Muchy, který městu dílo věnoval. Postavit pro ně v Praze důstojný pavilon.

Stále se mnohdy klopotně hledá, kde dílo natrvalo vystavit. Nejvíce se v minulosti uvažovalo o stěhování na holešovické Výstaviště. Epopej se měla přestěhovat do zbrusu nového pavilonu, který měl v roce 2008 za zhruba 150 milionů vyrůst ve spodní části Výstaviště. Pavilon měl mít podobu moderního domu s ocelovou konstrukcí, který připomíná krabičku postavenou na hranu.

„Tak si ho Mucha určitě nepředstavoval a nelíbil se ani Muchově nadaci,“ vysvětlil tehdejší radní Milan Richter důvody, proč z připraveného projektu sešlo a město nechalo propadnout i platné stavební povolení. Rada města pak schválila plán počítající s přesunutím Epopeje do provizoria v jednom z Křižíkových pavilonů.

Z plánů ale sešlo a Epopej zůstala v Krumlově, odkud se v roce 2011 vrátila do Veletržního paláce. Mezi politiky a odborníky ale stále vířily plány a nápady, kde by mohla skončit.

Aktuálně dostal Institut plánování a rozvoje města úkol, aby udělal studii pro co nejlepší umístění Epopeje. Prověřuje nápady vzešlé jak od odborníků, tak z veřejné diskuse – je to například Výstaviště, Letná, Vítkov, Těšnov nebo Eliščiny lázně. Na základě studie město rozhodne.

„Myslím, že je aktuálně nejlepší doba, kdy máme možnost Epopej natrvalo někam umístit. Máme peníze i vůli to udělat,“ slíbil radní pro kulturu Jan Wolf.

Celé dílo bylo poprvé vystaveno v roce 1928 právě v čerstvě dobudované dvoraně Veletržního paláce. Během okupace bylo dílo ukryto před fašisty a poškozeno. Dílo zachránilo město Moravský Krumlov, kde bylo vystaveno v letech 1963 až 2011 na místním zámku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bez kontaktů a bez zdržování. Aplikace vám i chytře seřadí nákupní seznam

Stačí vám aplikace.
vydáno 23. září 2020  5:01

Způsoby placení změnila i pandemie. „Využívání QR kódů doporučuje, zákazník nepřichází do kontaktu s obsluhou a zaplatí pomocí mobilního telefonu,“ říká...  celý článek

RECENZE: Bábovky jsou lapáním po pozitivní chvíli

Marek Taclík a Jana Plodková
vydáno 22. září 2020  14:47

Film podle knižního bestselleru míří přímo na komoru. V životě ale snad není tak zle.  celý článek

Strašnice se změní v New York

Centrum architektury a městského plánování
vydáno 22. září 2020  7:43

Výstava v Centru architektury láká na nejvýraznější stavební projekty. Zcela zdarma.  celý článek

Za první byznys jsem dostal vynadáno od babičky, říká úspěšný podnikatel

Petr Tůma
vydáno 22. září 2020  5:40

Vždy ho zajímalo podnikání a začal si je zkoušet už v době, kdy bylo v naší zemi teprve v plenkách, tedy v devadesátých letech. Od té doby 42letý Petr...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám