metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie
Muchova epopej ve Veletržním paláci. | foto: MAFRA

Epopej odletí, ale stále není jasné, kam se potom vrátí

  8:58
Už jen do konce roku máte šanci si prohlédnout Muchovu Slovanskou epopej ve Veletržním paláci. Pak kurátoři plátna srolují, a ta vyrazí na turné po Asii, kde bude do poloviny roku 2018. To Praze dává šanci splnit přání Alfonse Muchy, který městu dílo věnoval. Postavit pro ně v Praze důstojný pavilon.

Stále se mnohdy klopotně hledá, kde dílo natrvalo vystavit. Nejvíce se v minulosti uvažovalo o stěhování na holešovické Výstaviště. Epopej se měla přestěhovat do zbrusu nového pavilonu, který měl v roce 2008 za zhruba 150 milionů vyrůst ve spodní části Výstaviště. Pavilon měl mít podobu moderního domu s ocelovou konstrukcí, který připomíná krabičku postavenou na hranu.

„Tak si ho Mucha určitě nepředstavoval a nelíbil se ani Muchově nadaci,“ vysvětlil tehdejší radní Milan Richter důvody, proč z připraveného projektu sešlo a město nechalo propadnout i platné stavební povolení. Rada města pak schválila plán počítající s přesunutím Epopeje do provizoria v jednom z Křižíkových pavilonů.

Z plánů ale sešlo a Epopej zůstala v Krumlově, odkud se v roce 2011 vrátila do Veletržního paláce. Mezi politiky a odborníky ale stále vířily plány a nápady, kde by mohla skončit.

Aktuálně dostal Institut plánování a rozvoje města úkol, aby udělal studii pro co nejlepší umístění Epopeje. Prověřuje nápady vzešlé jak od odborníků, tak z veřejné diskuse – je to například Výstaviště, Letná, Vítkov, Těšnov nebo Eliščiny lázně. Na základě studie město rozhodne.

„Myslím, že je aktuálně nejlepší doba, kdy máme možnost Epopej natrvalo někam umístit. Máme peníze i vůli to udělat,“ slíbil radní pro kulturu Jan Wolf.

Celé dílo bylo poprvé vystaveno v roce 1928 právě v čerstvě dobudované dvoraně Veletržního paláce. Během okupace bylo dílo ukryto před fašisty a poškozeno. Dílo zachránilo město Moravský Krumlov, kde bylo vystaveno v letech 1963 až 2011 na místním zámku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek