metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Neděle, 16. června 2019. Svátek má Zbyněk.
Muchova epopej ve Veletržním paláci.
Muchova epopej ve Veletržním paláci. | foto: MAFRA

Epopej odletí, ale stále není jasné, kam se potom vrátí

28. září 2016  8:58 Robert Oppelt
Už jen do konce roku máte šanci si prohlédnout Muchovu Slovanskou epopej ve Veletržním paláci. Pak kurátoři plátna srolují, a ta vyrazí na turné po Asii, kde bude do poloviny roku 2018. To Praze dává šanci splnit přání Alfonse Muchy, který městu dílo věnoval. Postavit pro ně v Praze důstojný pavilon.

Stále se mnohdy klopotně hledá, kde dílo natrvalo vystavit. Nejvíce se v minulosti uvažovalo o stěhování na holešovické Výstaviště. Epopej se měla přestěhovat do zbrusu nového pavilonu, který měl v roce 2008 za zhruba 150 milionů vyrůst ve spodní části Výstaviště. Pavilon měl mít podobu moderního domu s ocelovou konstrukcí, který připomíná krabičku postavenou na hranu.

„Tak si ho Mucha určitě nepředstavoval a nelíbil se ani Muchově nadaci,“ vysvětlil tehdejší radní Milan Richter důvody, proč z připraveného projektu sešlo a město nechalo propadnout i platné stavební povolení. Rada města pak schválila plán počítající s přesunutím Epopeje do provizoria v jednom z Křižíkových pavilonů.

Z plánů ale sešlo a Epopej zůstala v Krumlově, odkud se v roce 2011 vrátila do Veletržního paláce. Mezi politiky a odborníky ale stále vířily plány a nápady, kde by mohla skončit.

Aktuálně dostal Institut plánování a rozvoje města úkol, aby udělal studii pro co nejlepší umístění Epopeje. Prověřuje nápady vzešlé jak od odborníků, tak z veřejné diskuse – je to například Výstaviště, Letná, Vítkov, Těšnov nebo Eliščiny lázně. Na základě studie město rozhodne.

„Myslím, že je aktuálně nejlepší doba, kdy máme možnost Epopej natrvalo někam umístit. Máme peníze i vůli to udělat,“ slíbil radní pro kulturu Jan Wolf.

Celé dílo bylo poprvé vystaveno v roce 1928 právě v čerstvě dobudované dvoraně Veletržního paláce. Během okupace bylo dílo ukryto před fašisty a poškozeno. Dílo zachránilo město Moravský Krumlov, kde bylo vystaveno v letech 1963 až 2011 na místním zámku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Důvěryhodnost internetových médií zničili trollové a Rusko

Ilustrační snímek
vydáno 16. června 2019  6:12

Čechy většinou nezajímá, komu patří média. Důvěřují těm veřejnoprávním.  celý článek

Deziluze, Povaleč a NaKaši. Malé festivaly s velkým srdcem

Deziluze
vydáno 15. června 2019  16:15

Pohonem alternativních festivalů jsou hlavně mladí nadšenci.  celý článek

Jak se válčí s příbojem snů

Co narkoleptici ve spánku prožívají? Jejich noční můry zhmotnil v komiksu...
vydáno 15. června 2019  5:12

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na svá noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách spánku se zdá nejvíce...  celý článek

Kyj, betlém, Gabčík i ráj v lázních. To je Rajecká dolina

Lázeňský komplex v Rajeckých Teplicích
vydáno 14. června 2019  17:56

Nádherné prostředí v podhůří Malé Fatry stojí za návštěvu. Do oblasti Rajecké doliny dorazíte od českých hranic za hodinu autem, případně jsou časté spoje...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám