metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Úterý 21. března 2023. Svátek má Radek
Gymnázium Na Zatlance | foto: Archiv školy

Smíchovské gymnázium vystudoval Werich i Navrátilová, teď slaví 130 let

  7:00
Se samými superlativy se spojuje gymnázium na smíchovské Zatlance. Je jedním z nejstarších a nejlepších gymnázií v Praze a studovaly tady zajímavé osobnosti společenského a kulturního života – například Jan Werich. Ze současníků třeba vědec a držitel ceny Česká hlava 2010 František Tureček, držitel Českého lva za dokument Zapomenuté transporty Lukáš Přibyl, umělci jako Veronika Žilková, David Ondříček, slavná tenistka Martina Navrátilová a další.

"Snažíme se udržovat kontakt s našimi absolventy, máme vždy radost, když nás navštíví. Pravidelně pořádáme besedy s těmi, kteří dosáhli významných úspěchů ve svém oboru," říká pro deník Metro ředitelka školy Jitka Kmentová s tím, že letošní oslavy mají komornější ráz.

Z oprýskané trafačky by chtěli centrum místní komunity

Oslavy 130. výročí

Akce se uskuteční 21. a 22. března, dnes od 15.00 do 19.00 a zítra od 9.00 do 12.00.

 • den otevřených dveří
 • výstavka o historii Gymnázia Na Zatlance
 • prezentace současnosti Gymnázia Na Zatlance
 • obrazová prezentace o historii školy
 • možnost setkat se s učiteli Gymnázia Na Zatlance
 • kroniky z let 1961 –2013
 • dobové filmy, časopis a almanach Lampa
 • prodej almanachu1883-2008
 • prodej almanachu ke 130. výročí školy
 • prodej Zápisníku 1961-2013
 • prodej upomínkových předmětů

Přece jen se škola potýká i s problémy. "Naše krásná historická budova má bohužel pouze malé nevyhovující tělocvičny. Na pozemku, který má škola ve své správě, bychom rádi postavili novou tělocvičnu a školní jídelnu. Snažím se o to již 8 let, ale bohužel bezvýsledně. Myslím, že kdyby se naše záměry nakonec přece uskutečnily, bylo by nové sportoviště i vítanou příležitostí pro obyvatele Smíchova," přibližuje Kmentová.

Sama ředitelka podporuje záměry pana architekta Partika Hoffmanna, který by rád oživil krásnou trafostanici na nároží ulice Kováků a Na Zatlance. "Jeho nápad zbudovat pod naší školou parčík a příjemné náměstíčko, kde by se lidé mohli setkávat, považuji za velmi potřebný. Oceňuji také myšlenku jakéhosi propojení školy, trafačky a prostoru kolem ní, podporovalo by to myšlenku místní komunity. Naše škola by mohla pomoci energií studentů a učitelů, nápady a také krásným prostorem staré kotelny, kde by mohla být nějaká alternativní divadelní scéna. Už dnes tam studenti hrávají divadlo," tvrdí Kmentová, která si přeje, aby spolupráce školy a městské části Prahy 5 byla .

Deník Metro se ředitelky Jitky Kmenové zeptal co ji na Praze 5 těší. "Mám velkou radost u přístupu Městské policie, která nám pomáhá sledovat okolí školy a rozmlouvá tak lidem, do jejichž života vstoupily drogy, aby se nezdržovali v okolí školy. Díky tomu se situace výrazně zlepšila a tyto problémy zcela ustoupily.
Potěšilo mě také zřízení nového přechodu pro chodce přes ulici Radlická, hodně nám to zpříjemnilo cestu do školy. Také musím poděkovat radnici, která nám poskytuje prostory Portheimky, kde každoročně předáváme maturitní vysvědčení," uzavírá Kmentová.

Kdo tu studoval

 • Zmiňme ty nejslavnější: tenisová legenda Martina Navrátilová, ekonom a prezidentský kandidát Jan Švejnar, herec a zpěvák Jiří Macháček, režisér David Ondříček, herci Veronika Žilková, Jan Werich, Vladimír Ráž a Vladimír Čech.
 • Politoložka a předsedkyně Akreditační komise prof. Vladimíra Dvořáková, disident a biskup Václav Malý, advokát a exministr spravedlnosti Jan Kalvoda, vědec a držitel ceny Česká hlava 2010 prof. František Tureček, bývalý generální ředitel České televize Ivo Mathé, televizní moderátor Jakub Železný či držitel Českého lva za dokument Zapomenuté transporty Lukáš Přibyl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek