metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil
Ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová | foto: ČTK

Šokující zvrat: Nagyová si najala vojáky, aby špehovali Nečasovu ženu

  8:58,  aktualizováno  11:15
Policie viní bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandu a dalšího zpravodajce ze sledování premiérovy ženy, které si údajně objednala šéfka kabinetu Petra Nečase Jana Nagyová. Informoval o tom Páleníkův obhájce Tomáš Sokol. Sedmým obviněným je podle serveru E15.cz plukovník Jan Pohůnek.

Policisté Páleníka obvinili ze zneužití pravomoci úřední osoby, za něž mu hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Podle advokáta policie muže viní jen z jednoho skutku, Páleník vinu odmítá. "Měl v jednom případě zorganizovat sledování Nečasové složkou Vojenského zpravodajství," uvedl Sokol. Z usnesení o zahájení trestního stíhání podle něho také vyplývá, že se činu dopustil koncem roku 2012. Advokát také vyloučil, že by obvinění souviselo se takzvanými rebely z ODS či s lobbisty Ivem Rittigem a Romanem Janouškem. Jméno dalšího obviněného zpravodajce Sokol nechtěl prozradit.

Premiér dnes ráno dorazil do Sněmovny, shromážděným novinářům nic neřekl. Před budovou pouze věnoval skupince mladých lidí peníze na charitu. Nečas v úterý oznámil, že se po více než 25 letech trvání manželství rozvádí s manželkou Radkou. O tom, že nežijí ve společné domácnosti, informoval premiér v lednu. O rodinných problémech šéfa vlády a ODS se však mluvilo již dříve. Bulvární tisk spekuloval o jeho vztahu se spolupracovnicí Nagyovou.

Tluchoř se podle policie nechal podplatit

"Kriminalisté v noci na dnešek obvinili bývalého poslance ODS Petra Tluchoře z korupce," řekl jeho advokát Marek Nespala. Podle policie dostal exposlanec nabídku výhod za to, že se vzdá mandátu. Nespala řekl, že jeho klient žádnou nabídku nepřijal.

Advokát uvedl, že policisté obvinili Tluchoře při nočním výslechu. Tvrzení kriminalistů se prý týkají případu, který s klientem již v předchozích měsících řešil. "Má to být údajně politická korupce, kdy mu prý byly nabídnuty výhody za vzdání se mandátu poslance, aniž je přijal," řekl Nespala. K podrobnostem z obvinění se nevyjádřil. Podle něj policie Tluchoře již dříve vyslýchala kvůli trestnímu oznámení advokáta Václava Lásky.

Zadržení zastávají vysoké posty

Obviněno je podle státního zástupce sedm osob. Jsou mezi nimi kromě Nagyové, Tluchoře a zpravodajců i vedoucí úřadu vlády Lubomír Poul, bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček a někdejší ministr zemědělství a rebel z ODS Ivan Fuksa.

Spekulovalo se i o tom, že mezi zatčenými je bývalý poslanec a exnáměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Politik však uvedl, že je na plánované pracovní cestě. Policie ho zřejmě obviní během dneška.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Chceš kapesné větší o inflaci? Bohužel! Českým dětem musí stačit to, co braly dosud

vydáno 1. října 2022  20:21

Průzkum ukázal, že téměř 90 procent rodičů bude kvůli rostoucím cenám a výdajům dávat kapesné dětem stejné nebo o něco nižší.   celý článek