metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Kino Světozor | foto: Wikimedia Commons

Sonda do vášnivé mentality. Festival španělských a latinskoamerických filmů

  16:31
Nabízíme několik tipů, na co zajít v rámci desátého filmového festivalu La Película, který se od zítřka koná v kině Světozor ve Vodičkově ulici.

Jubilejní desátý ročník festivalu současných španělských a latinoamerických filmů La Película představí celkem deset španělských filmů, latinoamerická sekce nabídne čtyři snímky a část věnovaná Antoniu Banderasovi pět filmů.

Rozhodně největším lákadlem je argentinský snímek Divoké historky, který vstoupil do české distribuce již v říjnu. Černá komedie skládající se z šesti mistrovsky vystavěných povídek se uchází i o Oscara. Všech šest protagonistů se setká s nespravedlností, které se nemohou v rámci zákonů bránit, a tak jednoduše vezmou spravedlnost do svých rukou. Podtitul filmu „Rupnout nervy mohou každému“ je dosti výmluvný.

Španělé opouštějící zemi kvůli ekonomické krizi

Zajímavým počinem je dokument španělské režisérky Icíary Bollaínové V podivné zemi, jenž se odehrává ve skotském Edinburghu, kde žijí tisíce Španělů, kteří kvůli ekonomické krizi byli nuceni opustit Španělsko. Od začátku ekonomické krize odešlo ze země přes 700 tisíc převážně mladých Španělů. I když řada z nich má vysokoškolské tituly, živí se v zahraničí manuální prací: myjí nádobí, uklízí na hotelích a podobně. Přesto se cítí víc oceňováni za svou práci než ve Španělsku. A všichni se shodují v jednom: ano, jsme novou vlnou emigrantů.

Naopak co se španělským režisérům nepovedlo, jsou například snímky Vyjednavač a 10 tisíc kilometrů. Film Vyjednavač je prostoduchou komedií o vyjednávání o trvalém míru s teroristickou sítí E.T.A. 10 tisíc kilometrů zase mapuje problémy spojené se vztahem na dálku. Ve filmu vystupují jen dvě postavy Sergi a Álex, která odjíždí na roční stáž z Barcelony do L. A. Film se snaží dokázat (jak překvapivé), že vztah přes internet se nemůže vyrovnat skutečnému fyzickému kontaktu s milovanou osobou.

Šťastnou ruku při výběru neměla bohužel dramaturgie festivalu ani u chilského filmu Psí maso, který je pro nechilského diváka velmi těžko uchopitelný. Minulost hlavního hrdiny Alejandra je stejně jako jeho konání (či spíš nekonání) neprůhledná. Dialogů, ze kterých má divák šanci se něco dozvědět, je velmi málo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek