metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka
Mladí designéři a jejich lyže | foto: Tobyšlo

Současné lyže jsou až příliš barevné, říkají mladí designéři

  9:00
Na začátku byla lyžařská vášeň a touha po něčem novém. Lyže, které jsou běžně k dostání, se jim nelíbily, tak si vymysleli vlastní. Designéři se inspirovali těmi starými dřevěnými.

Designéři Karel Matějka a Jan Volhejn ze studia Tobyšlo si navrhli vlastní lyže. Tedy přesněji jejich design, který napodobuje staré dřevěné lyže "Lyže, které jsou běžně na trhu, jsou z našeho pohledu příliš barevné, mají na sobě moc textu a působí designově neuceleně," zhodnotil Karel Matějka. "My v dnešní době vizuálního šumu nabízíme lyži, která vyznává minimalistické provedení, až purismus," dodal.

Jejich lyže se jmenují Nahory 167 a vyrábí je firma Lusti. A odkud přišla inspirace pro jejich design? Vzorem byly staré lyže nalezené na půdě chaty Matějků.
Lyže má horní vrstvu z dýhy z amerického ořechu. V přední části je profrézováno logo na funkční titanalový plát. Délka lyží činí 167 cm a rádius je 14,5 metru. Každý zákazník si je bude moci nechat přizpůsobit na míru. To se týká zejména úhlu nabroušení hran a struktury na skluznici a také výběru vázání. Jejich cena je necelých šestnáct tisíc korun.

Lyže potěší každého dobrého lyžaře

"Nejedná se jen o designovou záležitost, ale i o výkonnou sportovní lyži pro dobré lyžaře," podotýká Karel Studnička ze serveru Skiservis.cz. "Lyže je celkově úzká, takže své uplatnění najde zejména na upravených sjezdových tratích," dodává.

První lyže designéři vyrobili v roce 2011. Šlo o lyži do volného terénu se stylizovaným funkčním žebrem coby významným designovým prvkem, který odkazuje na historii. Prototyp prvních lyží byl vystaven na Designbloku 2010.
S kousky určenými pro zimní sporty rozhodně skončit nechtějí. Už vznikla také kolekce horolezeckých cepínů. "Téma lyží budeme nadále rozvíjet a vzhledem k tomu, že hlavy máme plné nápadů, máte se na co těšit," láká Matějka.

Naše lyže jsou zcestovalé, byly i ve Francii

Karel Matějka

"Těmito lyžemi jsme si splnili dětský sen," říká jeden z designérů Karel Matějka.

Jak vás napadlo zaměřit se na design zrovna u lyží?
Ve stěžejní části naší komerční tvorby se věnujeme oblasti propojující architekturu adesign. Hledáním nových témat, která nás zajímají, se dostáváme do oblastí, jako jsou například lyže. Tohle téma se pro nás stalo srdeční záležitostí.

Jak vznikl nápad na tento design?
Dřevo ve své přirozené podobě propojuje minulost se současností.

Kam všude do světa se už tyto lyže dostaly?
Jsou poměrně zcestovalé, mimo svahů ve Francii, Švýcarsku či Itálii také navštívily výstavy v Mnichově a Berlíně.

Jaký je váš osobní vztah k lyžování?
Lyžování a hory jsou naší celoživotní vášní. Jízda na vlastních lyžích je splněním dětského snu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek