metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop
David Rath v poutech | foto: ČTK

Soud pustil Ratha z vazby na kauci 2 miliony. Zatím na svobodu nemůže

  9:54
Okresní soud pro Prahu-východ dnes propustil poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha z vazby na kauci. Záruku dva miliony korun složila Rathova rodina. Poslanec obviněný z korupce ale zatím zůstává ve vězení. Konečné rozhodnutí je totiž na krajském soudu.

Žalobce podal stížnost jak proti peněžní záruce, tak proti dnešnímu rozhodnutí o propuštění. Konečné rozhodnutí je na Krajském soudu v Praze, který bude o případu jednat v následujících týdnech.

Peníze za Ratha složili otec a manželka

Není sám

  • Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí.
  • Vedle poslance zůstávají ve vazbě ještě jeho dva spoluobvinění - ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner, bývalý poslanec Petr Kott. 
  • Rath, kterému hrozí až dvanáctiletý trest vězení, obvinění odmítá.

Okresní soud stanovil možnost propuštění Ratha na kauci před týdnem. Peníze pak složili otec a manželka poslance. Rath, který je ve vazbě od loňského května, se v ní nacházel ze dvou důvodů - kvůli obavě, že by mohl utéct, a kvůli možnému pokračování v trestné činnosti. Soud připustil kauci za útěkovou vazbu, druhý důvod již podle něj netrvá.

Kriminalisté poslance obvinili loni v květnu z přijetí sedmimilionového úplatku. Rath si údajně vzal peníze za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili obvinění kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Podle žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek