metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Úterý, 11. prosince 2018. Svátek má Dana.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Lukáš BíbaMAFRA

Spěšné vlaky pojedou čtyřikrát denně

29. listopadu 2018  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Jízdní řád, jenž začne platit druhou prosincovou neděli, ulehčí cesty i milovníkům večírků.

Nový jízdní řád, který začne na pražské a středočeské železnici platit od devátého prosince, bývá přirovnáván k malé revoluci. Podle něj totiž bude jezdit podstatně více vlakových souprav. Nové spoje udělají radost například těm, kteří denně pendlují mezi hlavním městem a Kutnou Horou, případně Prahou a Benešovem.

„V pondělí desátého na této trase vyjedou další spěšné vlaky. Budou jezdit ve špičkách pracovních dní a bude v nich samozřejmě platit tarif pražské integrované dopravy. Tyto vlaky na těchto tratích rovněž doplní rychlíky. V součtu tak pojedou ve špičce na Benešov i Kutnou Horu rychlé spoje každých třicet minut,“ říká radní Středočeského kraje pro oblast dopravy František Petrtýl. Spěšné vlaky neboli lidově spěšňáky mají oproti klasickým rychlíkům velkou výhodu. Jezdí totiž přímo „z centra do centra“, a tak zastavují jen málokde. Díky tomuto šetření času však nejsou spokojeni například obyvatelé pražských Klánovic, kteří o své ranní spěšňáky přijdou.

„Není vhodné slučovat obsluhu těchto lokalit s městskou dopravou. Vznikají pak časové ztráty,“ vysvětluje pro Metro mluvčí organizátora dopravy Ropid Filip Drápal.

Z nového jízdního řádu budou mít radost také flamendři. Nočních spojů totiž rovněž přibude. Například o víkendu na trase linky S6 z Prahy do Berouna přes Rudnou pojede v půl třetí ráno nový spoj. V jízdním řádu se také poprvé objeví půlnoční vlak z Prahy do Milovic. „Ten pojede každý den,“ dodává ředitel Obchodního centra Českých drah pro Prahu a Středočeský kraj Jakub Goliáš.

V sobotu a v neděli mohou již rok dojíždějící v metropoli zůstávat o něco déle. S nočními vlaky z hlavního nádraží v půl třetí ráno se pro velký zájem počítá i dál. „Všechny vlaky nočního rozjezdu v jízdních řádech zůstávají,“ doplňuje Goliáš.

Nové spoje pro Hostivař

  • Novinkou pro železniční spojení v hlavním městě je prodloužení městské linky do Hostivaře. Ta nyní jezdí z Roztok u Prahy přes Podbabu a Holešovice do Libně, kde končí.
  • „Naprostá většina spojů městské linky bude nově pokračovat z Libně až do stanice Praha-Hostivař, kde budou mít lidé možnost přestoupit dál na osobní vlaky směrem do Říčan a Benešova,“ říká pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr.
  • Ve špičkách pracovních dní pojedou spoje městské linky S49, která bude v režii Arrivy, z Roztok až do Hostivaře po 30 minutách, mimo špičku a o víkendech jednou za hodinu.
  • Je nezbytné počítat s tím, že provoz městské linky v úseku Libeň–Hostivař i linky S9 z Prahy do Benešova bude příští rok ovlivněn výlukami. Ty způsobí zejména stavební práce ve stanici Praha-Vršovice a jejím okolí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2018  16:48

Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou...  celý článek

Bajku o záchranářích ze 112 vydávají autoři za skutečnost

(ilustrační foto)
vydáno 10. prosince 2018  15:43

Pokud budete do telefonu fňukat, operátorka linky 112 vás klidně seřve. Na druhou stranu ale snadno pozná přes zvuk ve sluchátku výbuch petardy od...  celý článek

Největší inspirací je pro mě Ed Sheeran, říká mladá zpěvačka

Tereza Balonová
vydáno 10. prosince 2018  13:18

Je čerstvě plnoletá a už objíždí velké kluby na turné s kapelou Jelen. V sobotu vystoupí ve Foru Karlín. A to s vlastními písněmi. Bývalá volejbalová...  celý článek

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi.
vydáno 10. prosince 2018  11:48

Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám