metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Pátek, 26. února 2021. Svátek má Dorota.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Lukáš BíbaMAFRA

Spěšné vlaky pojedou čtyřikrát denně

29. listopadu 2018  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Jízdní řád, jenž začne platit druhou prosincovou neděli, ulehčí cesty i milovníkům večírků.

Nový jízdní řád, který začne na pražské a středočeské železnici platit od devátého prosince, bývá přirovnáván k malé revoluci. Podle něj totiž bude jezdit podstatně více vlakových souprav. Nové spoje udělají radost například těm, kteří denně pendlují mezi hlavním městem a Kutnou Horou, případně Prahou a Benešovem.

„V pondělí desátého na této trase vyjedou další spěšné vlaky. Budou jezdit ve špičkách pracovních dní a bude v nich samozřejmě platit tarif pražské integrované dopravy. Tyto vlaky na těchto tratích rovněž doplní rychlíky. V součtu tak pojedou ve špičce na Benešov i Kutnou Horu rychlé spoje každých třicet minut,“ říká radní Středočeského kraje pro oblast dopravy František Petrtýl. Spěšné vlaky neboli lidově spěšňáky mají oproti klasickým rychlíkům velkou výhodu. Jezdí totiž přímo „z centra do centra“, a tak zastavují jen málokde. Díky tomuto šetření času však nejsou spokojeni například obyvatelé pražských Klánovic, kteří o své ranní spěšňáky přijdou.

„Není vhodné slučovat obsluhu těchto lokalit s městskou dopravou. Vznikají pak časové ztráty,“ vysvětluje pro Metro mluvčí organizátora dopravy Ropid Filip Drápal.

Z nového jízdního řádu budou mít radost také flamendři. Nočních spojů totiž rovněž přibude. Například o víkendu na trase linky S6 z Prahy do Berouna přes Rudnou pojede v půl třetí ráno nový spoj. V jízdním řádu se také poprvé objeví půlnoční vlak z Prahy do Milovic. „Ten pojede každý den,“ dodává ředitel Obchodního centra Českých drah pro Prahu a Středočeský kraj Jakub Goliáš.

V sobotu a v neděli mohou již rok dojíždějící v metropoli zůstávat o něco déle. S nočními vlaky z hlavního nádraží v půl třetí ráno se pro velký zájem počítá i dál. „Všechny vlaky nočního rozjezdu v jízdních řádech zůstávají,“ doplňuje Goliáš.

Nové spoje pro Hostivař

  • Novinkou pro železniční spojení v hlavním městě je prodloužení městské linky do Hostivaře. Ta nyní jezdí z Roztok u Prahy přes Podbabu a Holešovice do Libně, kde končí.
  • „Naprostá většina spojů městské linky bude nově pokračovat z Libně až do stanice Praha-Hostivař, kde budou mít lidé možnost přestoupit dál na osobní vlaky směrem do Říčan a Benešova,“ říká pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr.
  • Ve špičkách pracovních dní pojedou spoje městské linky S49, která bude v režii Arrivy, z Roztok až do Hostivaře po 30 minutách, mimo špičku a o víkendech jednou za hodinu.
  • Je nezbytné počítat s tím, že provoz městské linky v úseku Libeň–Hostivař i linky S9 z Prahy do Benešova bude příští rok ovlivněn výlukami. Ty způsobí zejména stavební práce ve stanici Praha-Vršovice a jejím okolí.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Ví o tobě a Cizinec. Dejte si o víkendu britské thrillerové kombo

Cizinec Strážce streamu
vydáno 26. února 2021  14:00

Máte rádi záhady a hádanky? Streamovací platforma Netflix vám jich naservíruje dvojitou porci. Dvojce nových seriálových pecek Ví o tobě (Behind Her Eyes)...  celý článek

Deset let od úmrtí Lustiga. Kniha, nadační fond i vzkaz pro mladé

Arnošt Lustig v roce 2010
vydáno 26. února 2021  4:53

Známého spisovatele Arnošta Lustiga odhaluje nová publikace také jako novináře. „Byl novinář dobrodružný, pozorný, vnímavý. Říkal, že se v branži naučil...  celý článek

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

Poskalí
vydáno 25. února 2021  17:30

Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.  celý článek

Češi státu nevěří, jsou švejci

Švejk
vydáno 25. února 2021  5:45

Odkazem na „neposlušné“ odborníky si zdůvodňujeme i vlastní neochotu dodržovat pravidla.  celý článek

Vaše fotky z Prahy