metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Českou trojici fascinuje Cerro Torre. Horu polezou po ledu

  5:15
Čeští horolezci odletěli v sobotu z ruzyňského letiště do Patagonie. Jindřich Hudeček, Michal Brunner a Radek Groh chtějí vylézt 900 metrů vysokou stěnu ikonické hory Cerro Torre cestou zvanou Vía del Compresor. Hudeček už na vrcholu byl, ale v létě. Teď však na jižní polokouli vládne zima.
Horolezci Radek Groh, Jindřich Hudeček a Michal Brunner před odletem na Cerro Torre. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Proč jste si vybrali právě tuto horu?
Hudeček: V zimě je to takový významný vrchol, vylezený snad jen dvakrát třikrát. Minule v zimě jsme byli těsně pod vrcholem, chyběl opravdu už jenom kousíček. Třeba to teď dorazíme.

Brunner: Já to mám mimo jiné spojené s Lančem (Miroslav Šmíd, na Cerro Torre vylezl v roce 1990, zahynul při sólovém výstupu v roce 1993 v Yosemitském národním parku – pozn. redakce). Když mně bylo tolik co Radkovi, tak jsem tam byl také. Největší motiv ale pro mě je, že Jindra Hudeček říkal, že mě na vrchol stejně dostane, když jemu se to už podařilo.

Groh: Cerro Torre je úžasný skalní masiv, který trčí do obrovské výšky jako dráp. Je to něco překrásného. Mě osobně to láká prohlédnout si svět z jeho špičky.

Na vrchol vedou i další cesty, proč půjdete „kompresorem“?
Hudeček: Je to první cesta, kterou na vrchol vylezli sportovním způsobem. Všechno se leze volně v ledu. Takže paráda.

Jaký vliv na výstup má zimní období?
Groh: Zima s sebou nese klady i zápory. Výstup bude v ledu a ve specifických patagonských vertikálních snězích, které jsou náročné. Oproti minulému pokusu jsme se už poučili a nechali si vyrobit na cepíny taková jakoby křidélka. Ta nám ve sněhu umožní snazší postup. Divokost počasí v Patagonii je obrovská. Právě Cerro Torre je první mohutnou skalní bariérou, kdy vzduch ženoucí se z teplého Pacifiku narazí na ni a na obrovský kontinentální ledovec. Snad nám letos bude štěstí přát.

Máte rozděleny úlohy? Je někdo třeba zpěvák, hudebník?
Hudeček: Kdybychom to vzali takto, tak Michal, to budou bubny, Radek basa a já bych to viděl třeba na nějaké ty housle.

První housle?
Hudeček: To nevím jestli dneska ještě ty první. Michal je organizátor, má největší drive, navíc bude fotit a filmovat i s dronem. Radek je ten, který kde mu ukážete, tak vyšlape stopu. Já zase třeba ještě něco vylezu.

Vy už máte ze stěny zajímavý zážitek.
Brunner: Když jsme tam byli před sedmi lety, tak se nám polámaly mačky (stoupací železa – pozn. redakce). Tancovat nahoře na vrcholu bez nich není asi nejlepší způsob zábavy. Jindrovi jsem dal ty svoje a já jsem zůstal pod Bridwellovým výšvihem sedět v noci ve vichřici. Tři hodiny jsem tam byl sám a čekal, jestli se z vršku vrátí, nebo nevrátí. Pro mě to byl neskutečný zážitek, to mě tam asi také táhne. Nevím, jestli si dovedete přestavit, co to je, sedět v tak obrovské stěně někde nahoře a nevědět, co bude dál. Hlavou se mi honila taková hloupá myšlenka, kdyby si spletl slaňovací dráhu a slanil někde jinde, tak já tam nemám šanci. Seděl jsem tam bez lana, jen v úvazku. Po třech hodinách se najednou u mě objevil konec lana, taková užovka, která udělala drrr!, a on z vrchu přijel. To jsou v podstatě zážitky, které člověka nutí vrátit se tam.

Je to hodně o strachu?
Brunner: Jak se to vezme. Například Hudeček nemá amygdalu (součást mozku, která ovlivňuje chování při strachu – pozn. redakce). On si nechce připustit, že mu něco chybí, ale toto mu chybí.

Tak už má ale také životní zkušenosti.
Brunner: Já jsem starší o pět let, ale stejně to nepomáhá. Protože komu je z hůry dáno, tomu je pomoci.

S Michalem Brunnerem chcete na vrcholu opožděně oslavit jeho šedesátku?
Hudeček: Určitě. Vidíte, jak se ti chlapi ještě dokážou udržet. Michal je borec.

Co vše do stěny berete?
Hudeček: Tady je relativně výhoda v ledu, že není třeba až tolik vercajku. Stačí poměrně tenké lano, 12 až 13 šroubů a ledové zbraně. Nepotřebujeme žádné frendy, stačí pár karabin. Vybavení je relativně lehké. V zimě ale musíme mít navíc oblečení, takže váha naroste. Batohy jsou těžké vždycky.

Jak to vypadá časově?
Hudeček: Letíme přes Buenos Aires, potom do Calafate. Odtamtud pokračujeme do El Chalténu. Tam si zabalíme na dva dny pochodu pod stěnu. Pak teoreticky bim, bim a je to. Už nás nic nemůže zastavit. Snad to klapne, tak nám držte palce.

Autor: Josef Škvor Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek